Ana SayfaKadın10 maddede kolajen ve güzelliğinize etkileri

10 maddede kolajen ve güzelliğinize etkileri

- Advertisement -

Kolajen içeren serumlar, içecekler ve takviyeler… Gençliğin sırrı vücudunuzda yaşlandıkça azalan kolajen proteini olabilir. Peki, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kolajen en ideal şekilde nasıl karşılanmalı… İşte 10 maddede kolajen hakkında en çok merak edilenler…

KOLAJEN BİR TÜR PROTEİNDİR

KOLAJEN BİR TÜR PROTEİNDİR

Güzel haber; kolajen vücudunuzdaki en bol proteindir. 28 farklı çeşit kolajen vardır Tendonlar, bağlar, deri ve kaslar dahil olmak üzere çeşitli vücut kısımlarını oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir.

KOLAJEN CİLDE DOLGUN BİR YAPI KAZANDIRIR

KOLAJEN CİLDE DOLGUN BİR YAPI KAZANDIRIR

Kolajen, cildinize yapı kazandırmak ve kemiklerinizi güçlendirmek gibi birçok önemli işleve sahiptir. Bu nedenle gençliğinizden ve cildinizin diriliğinden de o sorumludur.

Yaşlandıkça, vücudunuz daha az kolajen üretir, bu da cildin kurumasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Cildin güçlendirilmesinde olduğu kadar elastikiyet ve nemlendirmede de rol oynar. 

KOLAJEN TAKVİYELERİNİN ETKİNLİĞİ TARTIŞMALI

KOLAJEN TAKVİYELERİNİN ETKİNLİĞİ TARTIŞMALI

Kolajen takviye şeklinde alınabiliyor olsa da bunun etkinliği konusunda bazı soru işaretleri devam etmektedir.

Sindirim enzimleri, gıdadaki kolajeni ayrı amino asitlere ve peptitlere ayırır. Bununla birlikte, takviyelerdeki kolajen zaten parçalanmıştır veya hidrolize edilmiştir, bu nedenle gıdalardaki kolajenden daha verimli bir şekilde emildiği düşünülmektedir.

Bununla birlikte, birkaç çalışma, kolajen peptitlerinin veya kolajen içeren takviyelerin, kırışıklıkları ve kuruluğu azaltarak cildinizin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir .

KOLAJEN ÜRETİMİNİ TEŞVİK EDEBİLİRSİNİZ

KOLAJEN ÜRETİMİNİ TEŞVİK EDEBİLİRSİNİZ

En ideal kolajen desteği beslenme ile olur. Kolajeni besin yoluyla almak ve veya vücudun kolajen üretebilmesi için gerekli besinleri sağlamak oldukça önemlidir.

Kemik suyu gibi jelatin içeren gıdalar kolajen sağlar. C vitamini kolajen sentezi için çok önemlidir, bu nedenle turunçgiller, brokoli ve dolmalık biber gibi bu vitaminden zengin yiyecekleri yediğinizden emin olmalısınız

SADECE YÜZÜNÜZE DEĞİL TÜM VÜCUDUNUZA ETKİ EDER

SADECE YÜZÜNÜZE DEĞİL TÜM VÜCUDUNUZA ETKİ EDER

Araştırmalar, günlük yüksek kolajen alımının kemiklerinizi daha yoğun hale getirmeye, onları kırılgan hale getiren yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve vücudunuzun yeni kemik üretmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir . 

Oral kolajen takviyelerinin, yaşlı insanlar için cilt nemini ve elastikiyetini iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilirler.

KOLAJENİN ETKİSİ İÇİN EN AZ 8 HAFTA GEREKİR

KOLAJENİN ETKİSİ İÇİN EN AZ 8 HAFTA GEREKİR

Kolajen cildinizde hücresel boyutta etki eder ve kolajen döngüsü yavaş bir süreçtir. Bu nedenle, kolajen kullanma amacınız ne olursa olsun, gözle görülür sonuçlar elde etmeniz en az 8 hafta sürecektir

Bu da kolajen kullanma amacınız ne olursa olsun, gözle görülür sonuçlar elde etmeniz en az 8 hafta sürecektir 

KOLAJEN KİLO ALDIRIR MI?

KOLAJEN KİLO ALDIRIR MI?

Kolajen takviyesi almak kilo almanıza neden olmaz . Aslında, uygun diyet ve egzersizle birlikte kilo verme yolculuğunuzda size destek olabilir. Kolajen kemikleriniz, kaslarınız, saçlarınız, cildiniz ve tırnaklarınız için faydalıdır. Ayrıca kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

HANGİ BESİNLER KOLAJEN İÇERİR?

HANGİ BESİNLER KOLAJEN İÇERİR?

Kollajen gıda kaynakları şunları içerir:

 • Balık
 • Tavuk
 • Yumurta beyazı
 • Turunçgiller
 • çilek
 • kırmızı ve sarı sebzeler
 • Sarımsak
 • Beyaz çay
 • yapraklı yeşillikler
 • Kaju fıstığı
 • Domates
 • dolmalık biber
 • Fasulye
 • Avokado
 • Soya

KOLAJEN ALIMINI ARTIRMAK SAÇLARI KALINLAŞTIRIYOR

KOLAJEN ALIMINI ARTIRMAK SAÇLARI KALINLAŞTIRIYOR

Bir çalışmada, saçları seyrelmiş bir grup kadın, günlük kolajen takviyesi alırken saçlarının miktarında, kafa derisinin kaplanmasında ve kalınlığında önemli artışlar gördü.

DAHA SAĞLAM TIRNAKLAR

DAHA SAĞLAM TIRNAKLAR

Bazı insanların tırnakları diğerlerinden daha kolay kırılır ve o kadar hızlı uzamaz. Bir grup kadın üzerinde yapılan bir çalışma, yalnızca dört haftalık günlük kolajen takviyesinden sonra daha hızlı tırnak büyümesi ve daha az kırık veya yontulmuş tırnak olduğunu gösterdi.

- Reklam -