Ana SayfaKadınİlişkilerde sürekli tekrar eden sorunlar için 80/20 kuralı!

İlişkilerde sürekli tekrar eden sorunlar için 80/20 kuralı!

Pareto İlkesi şöyle diyor; “Bir ilişkideki tüm hayal kırıklıklarının %80’i, sorunların sadece %20’sinden kaynaklanır.” Bu kural, ilişkinizin yeniden eski canlılığına kavuşmasını sağlayabilir. Peki, pareto ilkesi ilişkilerde nasıl uygulanır? İşte ilişkinizde sürekli tekrar eden sorunlardan kurtulmanızı sağlayacak bilim… / ÖZEL

- Advertisement -

Hayat mükemmel değil. Olması gerektiği gibi değil. Küçük hıçkırıklar ve drama, hayatı, hayatı yapan şeydir. Ve diğer zamanlarda, her şeyi değerli ve anlamlı kılan hayattaki küçük yükler ve zorluklardır. Ama sonra tekrar, hayatı ve romantizmi de perişan edebilen bu sorunlar bazen sürekli olarak tekrar eder.

İlişkilerde 80 20 kuralı ile ilişkinizde doğru şeylere odaklanarak şimdiye kadarki en iyi ilişkinin tadını çıkarın

Bir ilişkinin başlangıcında, ikiniz de birbirinizi öğrenmeye devam ederken, ilişki mükemmel görünebilir. Ancak zamanla, küçük farklılıklar ortaya çıkmaya başlar.

Zaman geçtikçe, küçük farklılıkların daha fazla farklılığa yol açabileceğini görmeye başlayacaksınız. Ve sonra, sonunda ikiniz de hayatta farklı beğenileri ve beğenmedikleri şeyleri olan tamamen farklı insanlar olduğunuzu düşünmeye başlayacaksınız…

PARETO PRENSİBİ İLE TANIŞIN

PARETO PRENSİBİ İLE TANIŞIN

Bir asırdan fazla bir süre önce, bir İtalyan ekonomist Vilfredo Federico Pareto, arka bahçesinde birkaç şey fark etti. İtalya’daki toprakların %80’inin İtalya’daki insanların %20’sine ait olduğunu gördü. Ayrıca bahçesindeki bezelyelerin %80’inin, bahçesinde yetişen bezelyelerin sadece %20’sinde bulunduğunu gözlemledi.

Referans olarak bu rakamlar ve diğer benzer gözlemlerle, daha sonra Pareto İlkesi veya 80 20 kuralı olarak bilinen bir ilke geliştirdi

İlişkilerde veya başka herhangi bir yerde 80 20 kuralı fikri çok basittir. Bir çabanın %20’sinin sonuçların %80’ini ürettiğini ve çabanın geri kalan %80’inin sonuçların yalnızca %20’sini ürettiğini belirtir, Pareto ilkesinin bütün fikri budur.

80/20 kuralıyla ilgili önemli olan rakamın kendisi değil (her zaman tam olarak 80 veya 20 değildir), sebep ve sonuçtur.

İlişkilerde 80/20 kuralına göre ;

“Bir ilişkideki tüm hayal kırıklıklarının %80’i, sorunların sadece %20’sinden kaynaklanır.”

Bu yorum, Pareto İlkesinin tanımına mükemmel bir şekilde uyar. Ancak, makale bunun tersinin de doğru olduğundan bahsetmiyor; “Tüm memnuniyetin %80’i, ilişkinin yalnızca %20’sinden gelir.”

Tıpkı iş hayatında olduğu gibi, 80/20 kuralını ilişkilerde de uygulamanın en iyi yolu, sorunların %20’sini belirleyip çözmektir. 

Bu azınlık bir kez çözüldüğünde, ilişki sıkıntılarının çoğundan kurtulacaktır.

Hiçbir ilişki mükemmel, iş veya başka bir şey değildir. Küçük şeyler yığılır ve zaman geçtikçe dayanılmaz hale gelir. Bir insanı neyin heyecanlandıracağı konusunda net olmak zor, bu çoğunlukla özneldir, ancak herkesin sinirlerini bozan bir şey vardır .

Partneriniz için tamamen değişmeye gerek yoktur. Sadece onları en çok rahatsız eden %20’yi değiştirmeniz yeterlidir. 

Siz ve eşiniz bunu yapabilirseniz, ilişkinizi rahatsız eden sorunların çoğundan kurtulacaksınız. 

80/20 kuralını bir ilişkide operasyonel anlamda böyle kullanırsınız.

İlişkilerde 80/20 kuralı basittir. İş uygulaması gibi, en az çabayı kullanarak en fazlasını elde etmekle ilgilidir. Etki noktalarına odaklanmak, bağları güçlendirme konusundaki sürtünmeyi azaltarak eşinizle olan ilişkinizi geliştirir.

İlişkilerde 80 20 kuralı büyüleyicidir ve bir ilişkide neyin önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Ancak doğru ayrıntıları bulup bunlara odaklanmak ve arada sırada ortaya çıkan daha küçük sorunlara bir göz atmak sizin kararınızdır.

- Reklam -