Ana SayfaYaşamdanKarmakarışık nasıl yazılır? TDK'ya göre Karmakarışık kelimesinin doğru yazılışı..

Karmakarışık nasıl yazılır? TDK’ya göre Karmakarışık kelimesinin doğru yazılışı..

Yazım hatası en çok yapılan kelimelerden birisi de karmakarışık kelimesi. Günlük hayatta çok sık kullanılan karmakarışık kelimesinin TDK’ya göre doğru yazılışı merak ediliyor. Peki, karmakarışık nasıl yazılır? TDK’ya göre karmakarışık kelimesinin doğru yazılışı…

- Advertisement -

Günlük hayatta en çok kullanılan karmakarışık kelimesi, aynı zamanda da yazım hatası en sık yapılan kelimelerden birisi. Peki, karmakarışık nasıl yazılır? TDK’ya göre karmakarışık kelimesinin doğru yazılışı…

KARMAKARIŞIK NASIL YAZILIR?

Günlük hayatta karmakarışık kelimesini cümle içerisinde farklı anlamlarda kullanabilirsiniz. Karmakarışık kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu sözlüklerinde şu şekilde belirtilmektedir: 

  •  Dağınık, düzensiz, çok karışık
  •  Huzursuz, kararsız, karmaşık 

 Sözlüklerde cümlenin anlamı dışında nasıl yazıldığı da belirtilmektedir. Karmakarışık kelimesi bitişik yazılmaktadır. Yani kelime ”karmakarışık” şeklinde yazılmaktadır. 

TDK’YA GÖRE KARMAKARIŞIK YAZILIŞI

 Türk Dil Kurumuna bakıldığı zaman bu kelimenin doğru yazılışı karmakarışık şeklinde yani bitişik olarak göz önüne gelmektedir. Herhangi bir cümlede amacına uygun şekilde veya kelime tek başına kullanılacak ise bu kelime bitişik olarak değerlendirmek gerekmektedir. 

- Reklam -