Ana SayfaKadınEşinizle mali çatışmalara son verin! Evlilikte parasal problemleri aşmanın yolları

Eşinizle mali çatışmalara son verin! Evlilikte parasal problemleri aşmanın yolları

Mali konularda kavga eden evli çiftler oldukça fazla…. Aslında, para ve mali çatışma, sonunda ayrılmaya ve boşanmaya yol açan başlıca faktörlerden biri olarak gösteriliyor. Para, evlenmeden önce konuşulması gereken bir şeydir; ancak, birçok çift bunu başaramaz. İşte eşinizle yaşadığınız maddi durumlarla ilgili çatışmalara çözüm önerileri…

- Advertisement -

Eşinizle evlilik öncesi bir anlaşma yapmış olsanız bile, yolda herhangi bir mali ihtilafla karşılaşmayacağınızın garantisi yoktur. 

Çoğu zaman, evlilikte bu tür finansal çatışmalarla karşılaşacaksınız.

Bununla birlikte, evlilikteki mali sorunları çözmek için çalışmaya istekliyseniz, evlilikte çatışma çözümü çok karmaşık bir görev değildir. Evlilikte finansman sorunlarını halletmek için aşağıdakileri aklınızda tutmanız gerekir

AÇIK İLETİŞİM ŞART

AÇIK İLETİŞİM ŞART

Sağlıklı bir ilişkinin anahtarı açık iletişimdir.

Hayatınızı birlikte geçirmek istediğiniz diğer kişiye arzularınızı ve ihtiyaçlarınızı iletebilmelisiniz.

Partnerinizin bakış açısını anladığınızda, ikinizin mali çatışmayı aşması ve bir uzlaşmaya varması daha kolay olacaktır.

O SİZİN DÜŞMANINIZ DEĞİL...

O SİZİN DÜŞMANINIZ DEĞİL…

Kendinizi partnerinizle savaşan biri olarak görüyorsanız, bakış açınızı değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Mükemmel bir evliliğe sahip olmak için eşinizi değiştirmenin sizin göreviniz olduğu fikrini bırakın. Birini iradesine karşı zorlayamazsınız.

Evliliğin bir birliktelik olduğunu ve sadece ihtiyaçlarınızı düşünmek yerine, ikinizi de içeren sevgi dolu bir ilişkiye öncelik vermelisiniz.

Partnerliğinize daha fazla odaklandığınızda, evlilikte karşılaştığınız finansal çatışmalardan bağımsız olarak evliliğinizi güçlendirebileceksiniz. 

PARAYA BAKIŞINI ANLAYIN

PARAYA BAKIŞINI ANLAYIN

Evlilikte çatışmayı çözmek, isteyerek empati kurabilmenizi gerektirir.

Benzer şekilde, eşinizin paraya karşı tepkisinin ve tutumunun öncelikle geçmiş mali durumlarından kaynaklandığını anlamalısınız.

Kendinizi eşinizin yerine koymaya çalışın ve harcama alışkanlıklarını her zaman eleştirmek yerine nereden geldiklerini anlayın.

Örneğin, eşiniz kötü bir mali geçmiş nedeniyle para harcama konusunda temkinli olabilir.  

Veya para harcamadan önce iki kez düşünmeyebilirler çünkü nakit onlar için büyümek için bir sorun olmayabilir.

Eşinizin harcama alışkanlıklarını ve nereden geldiklerini anladıktan sonra , harcamalar söz konusu olduğunda ikinizin de sorumlu olabileceği bir yol bulmaya daha istekli ve yetenekli olacaksınız.

PARA KONUŞMALARINDAN KORKMAYIN

PARA KONUŞMALARINDAN KORKMAYIN

Para hakkında konuşmak olumsuz duygular uyandırıyorsa, evlilikteki finansal anlaşmazlıkların temel nedenlerini bulmanız gerekir. 

Genellikle geçmişiniz, paraya nasıl tepki verdiğinizde (hem varlığı hem de kıtlığı) rol oynar. Örneğin, para konusundaki tutumunuz ve ona nasıl tepki verdiğiniz, çocukken öğrendiklerinizden dolayı olabilir.

Tüm olumsuz duygulardan kurtulduğunuzda, çok daha akıllıca finansal kararlar verebilecek ve evlilikteki finansal çatışmadan çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz. 

AİLE GİDERLERİ VE KİŞİSEL HARCAMALAR

AİLE GİDERLERİ VE KİŞİSEL HARCAMALAR

Çiftler, evliliklerinde mali çatışmalardan kaçınmak umuduyla genellikle son satın alımlarını birbirlerinden saklama eğilimindedir. 

Böyle bir sorunu çözmenin en kolay yolu, kişisel harcamalar için ayrı hesaplarda bir miktar tahsis etmektir.

Kişisel bütçeler ile hane bütçesinden para almadığınız sürece ikiniz de istediğinizi satın alma veya parayı istediğiniz gibi harcama şansına sahip olacaksınız.

Aile gider hesabı ile kişisel hesabın ayrı tutulması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca, evlilik bir birliktelik olduğu için, daha sonra ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için kimin daha fazla kazandığına bakılmaksızın ikinize de aynı miktarın tahsis edilmesi gerektiğini unutmayın.

NİTELİKLİ FİNANS UZMANINDAN DESTEK ALIN

NİTELİKLİ FİNANS UZMANINDAN DESTEK ALIN

Bir evlilikte finansal stresle başa çıkmak kolay bir başarı değildir.

Mali çatışmalar sırasında sürekli destek ve rehberlik için , evlilikteki para sorunlarını çözmenize yardımcı olacak en iyi donanıma sahip mali planlayıcı veya muhasebeci gibi eğitimli profesyonellerden tavsiye almak daha iyidir . 

Onlarla birlikte çalışarak bir bütçeye karar verebilir ve iyi bir finansal plan oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, dahil olan üçüncü bir tarafın yardımıyla, evlilikte para tartışmalarıyla karşılaşma, evlilikteki mali eşitsizliği ele alma ve bir başkasından tarafsız bir görüş alma olasılığınız daha düşüktür ve bir çiftin izin vermek yerine bilinçli bir karar vermesine yardımcı olabilir. kararlar duygulardan etkilenir.

Çiftlere finansal danışmanlık şeklinde zamanında profesyonel müdahale, bir evlilikte çatışmayı çözmenin ve finansal stresle başa çıkmanın en iyi yoludur. 

- Reklam -