Ana SayfaKadınDeğerinizi görmesini sağlamanın 13 yolu

Değerinizi görmesini sağlamanın 13 yolu

- Advertisement -

Kimseyi bizim hakkımızda bazı şeyleri düşünmeye zorlayamayız. Elbette hepimiz herkesin bizi, olduğumuzu düşünmek istediğimiz ideal benlik olarak görmesini isteriz. Bununla birlikte, kör noktalarımız başkaları tarafından görülebilir. İşte değerinizi görmesini sağlamanın yolları…

İngiliz psikolog Robert Holden’ın dediği gibi, “Kendinizle olan ilişkiniz, sahip olduğunuz diğer tüm ilişkilerin tonunu belirliyor”. 

Asıl soru, onun değerini görmesini nasıl sağlayacağın olmamalı. 

Bunun yerine, “kendi değerinizi görebiliyor musunuz ve bunun üzerine nasıl inşa edebilirsiniz?”

Bir ilişkide değerinizi nasıl bileceğinizin fikri, kendinizi derinlemesine tanımaktır. Bu şekilde kendimizi, siğilleri ve her şeyi sevmeyi öğrenebiliriz. 

Ancak o zaman başkalarının da görebilmesi için kendi değerinizi fark edebilirsiniz. Sonuç olarak, siz kendi değerinizi göremiyorsanız, başkaları bunu nasıl görebilir? 

Tüm ilişkiler zordur çünkü çoğu zaman gerçek benliğimizi göstermeyiz. Kendimizle ilgili ideal imajımız olmaya çalışıyoruz ama bir süre sonra bu bizi strese sokuyor. 

Böylece yavaş yavaş tepkilerimiz, korkularımız ve endişelerimiz köpürmeye başlar. Birinin hayatındaki öneminizi fark etmesini sağlamak, tüm bunları ve bizi nasıl etkilediklerini anlamak anlamına gelir. 

Değerinizi anlamasını sağlamak, kendinizi ve ilişkilere nasıl yaklaştığınızı anlamakla başlar. Bazı insanlar kendilerini ilişkileriyle tanımlar. Eğer bu sizseniz, bir ayrılıktan sonra kişiyi değil ilişkiyi özlediğiniz yaslı bir aşamadan geçeceksiniz. 

NASIL ARZU EDİLEN VE ARANILAN OLUNUR?

NASIL ARZU EDİLEN VE ARANILAN OLUNUR?

Kendinizin en iyi versiyonu olarak size ihtiyacı olduğunu fark etmesini sağlayın . 

  • Örneğin, size doğal gelen hangi olumlu özellikleri sergileyebilirsiniz? 
  • Daha eğlenceli, kolay giden bir tip misiniz, yoksa güvenilir bir bakıcı mısınız? 

Hepimizin bizi bir insan olarak daha çekici kılan olumlu özellikleri var. Bu nedenle, değerinizi görmesini sağlamak, olumlu özelliklerinizden yararlanmak anlamına gelir. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, çeşitli şarkılara ve sözlere rağmen, zıtlıkları değil, benzerliği cezbeder. 

İşte değerinizi görmesini sağlayacak 13 yol

1. Benlik saygınız üzerinde çalışın

1. Benlik saygınız üzerinde çalışın

Sevgilinizin öneminizi anlamasını sağlamak, bir terapist veya koçla öz saygınız üzerinde çalışmak anlamına gelebilir.

Evet, zorlu bir yolculuk olabilir çünkü acı veren duyguları açığa çıkaracaksınız. 

Ancak bu şekilde kendi değerinizi de keşfedersiniz ve onun değerinizi görmesini nasıl sağlayacağınızı öğrenirsiniz. Kabul etmeye başlayabileceğiniz ve aynı zamanda değerinizi nasıl göreceğini size gösterecek bazı basit alışkanlıklar var. 

Örneğin, güçlü yönlerinizi listeleyin, sunduklarınız için minnettar olun, olumlamalar kullanın ve kendinize insan olduğunuzu hatırlatın. 

2. İçinizdeki eleştirmenle arkadaş olun

2. İçinizdeki eleştirmenle arkadaş olun

Bir ilişkide değerinizi, önce sizin için sadece en iyisini isteyen iç eleştirmeninizle bağlantı kurarak artırabilirsiniz.

Kendinize, sizin iyi yönlerinizi gösterin. Onları hatırlatın.

Zamanla, iç eleştirmeniniz azalacak ve değerinizi nasıl görmesini sağlayacağınızı göstermek için boşluk bırakacaktır. Hep senin içindeydi. 

3.  Tartışmalar sırasında tepki vermeyi değil, yanıt vermeyi öğrenin

3. Tartışmalar sırasında tepki vermeyi değil, yanıt vermeyi öğrenin

Onu kendi düşünce tarzınıza yönlendirmeye çalışmadan önce onun bakış açısını dinleyerek size ihtiyacı olduğunu fark etmesini sağlayın.

4. Hayatınızı dengeleyin

4. Hayatınızı dengeleyin

İlişki dışında da bir hayatınız olduğunu ona göstererek size yeniden değer vermesini sağlayın. Gerekirse yeni hobiler keşfedin ve kim olduğunuzu takdir eden arkadaşlarla takılın. 

5. Bağlanma stilinizi anlayın

5. Bağlanma stilinizi anlayın

Bir ilişkide değerinizi nasıl yükselteceğiniz, ortaklarınıza nasıl bağlandığınızı anlamaktır. Bu nedenle, endişeyle bağlıysanız, sizi terk etmeyeceklerini umarak onları boğma eğiliminde olursunuz. Öte yandan, kaçınarak bağlanan insanlar duygusal olarak çok uzaktırlar. 

6. Öz şefkat geliştirin

6. Öz şefkat geliştirin

Kendinize karşı nazik davranarak sizi takdir etmesini sağlayın. Benlik değeri veya benlik saygısı, bulmacanın sadece bir parçasıdır.

7. Hedeflerinizi ve değerlerinizi bilin

7. Hedeflerinizi ve değerlerinizi bilin

Bir ilişkide değerinizi nasıl bileceğinizi anlamak için hayatta nereye gittiğinizi bilmek önemlidir. Örneğin, kararlarınızı hangi değerler yönlendirir? Ortaklarınızdan ne bekliyorsunuz ve bu, hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı oluyor? 

8. Hayır demeyi öğrenin

8. Hayır demeyi öğrenin

Biriyle çıkarken değerini bilmek, hayır demek demektir. Bu küçük ama güçlü bir kelimedir ve ortaklar da dahil olmak üzere insanlar, onu kullandığınız ve sınırlarınızı bildiğiniz için size daha fazla saygı duyar . 

9. Derinlemesine dinleyin

9. Derinlemesine dinleyin

Ona değer vermenin yolu, yargılamadan veya dikkat dağıtmadan dikkatli bir şekilde dinlemeyi içerir. Başkaları bizi dinlediğinde hepimiz bunu takdir ederiz ve bu bizi değerli hissettirir. Kulağa basit geliyor, ancak değerinizi nasıl göreceğini düşünürken harika bir yol. 

10 İletişim

10 İletişim

Sevgilinizin değerinizi nasıl fark etmesini sağlayacağınızı düşünürken mizah genellikle yardımcı olur. Esasen, sizi daha derin bir düzeyde birbirine bağlayan mizahi, sevgilinizle birlikte yaratırken kendinizi fazla ciddiye almayın.

 Bilim adamları, bu makalede özetlendiği gibi, daha güçlü ilişkilere yol açtığını bile göstermiştir . 

11. Bağımsız ama bağlantılı olun

11. Bağımsız ama bağlantılı olun

Flört ederken değerinizi bilmek, fikirlerinizi paylaşmaktan korkmamak anlamına gelir. Sevgilinize bağlanarak bunu dengelediğinizden emin olun. Bu, onu anlamak ve onu değiştirmemek için görüşlerini dinlerken onun duygularına ve sizinkine açık olmak demektir. 

12. Kişisel bakım uygulayın

12. Kişisel bakım uygulayın

Değerinizi anladığınızda, doğal olarak kendinize iyi bakacaksınız. O zaman sadece daha muhteşem görünmekle kalmayacak, aynı zamanda dinlenmiş ve duygusal olarak dengeli olacaksınız. Değerini nasıl göreceğini düşünürken daha iyi bir yaklaşım olamaz.

Bir ilişkide değerinizi nasıl yükseltirsiniz, aynı zamanda kendinizden ve dünyanızdan çıkmak anlamına gelir.

 Kendinizden daha büyük bir şeye inanmak alçakgönüllülüktür ve genellikle başkalarına yardım etmemiz veya gönüllü olmamız için bize ilham verir.

- Reklam -