Ana SayfaKadınKırıkları önlemek için en iyi saç yıkama ipuçları

Kırıkları önlemek için en iyi saç yıkama ipuçları

- Advertisement -

Saçı yıkamanın doğru yolunu tartışmak o kadar önemli görünmeyebilir. Ama çoğumuzun süreci takip ederken hata yaptığı doğru değil mi? Saçınızı doğru şekilde yıkamanıza ve aynı zamanda saç sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı teknikler vardır.

ŞAMPUANLAMA ÖNCESİ YAĞLAYIN

ŞAMPUANLAMA ÖNCESİ YAĞLAYIN

Saç yıkamadan 2 ila 3 saat önce saç yağını saç derinize ve saçınıza uyguladığınızdan ve masaj yaptığınızdan emin olun. 

Bu amaçla hindistancevizi, zeytin veya hardal yağı kullanabilirsiniz. Çoğu şampuan, uçucu yağları saç tellerinizden uzaklaştırabilecek sert bileşenler içerir. 

Saçınızı yıkamadan önce yağlamak bu sorunla savaşmanıza yardımcı olabilir.

DÜĞÜMLERİN OLUŞUMUNU ENGELLEYİN

DÜĞÜMLERİN OLUŞUMUNU ENGELLEYİN

Şampuanlamadan önce dolaşıklığın çözülmesi saç düğümlerini hafifletebilir. Gerekirse saç kremi kullanın. Bu, saçınızın kuru olduğu ve düğümlerin kolayca çıkarılabildiği zamandır. Saçınız ıslakken açılması zordur. Ayrıca ıslak saçlar zayıf ve kırılgandır ve kolayca kırılabilir.

FAZLA KİMYASALLARA DİKKAT!

FAZLA KİMYASALLARA DİKKAT!

Şampuanınızı daima suyla karıştırarak seyreltin. Bu, saça ve saç derisine uygulanan şampuanın konsantrasyonunu azaltacaktır. Şampuan sert kimyasallar içerebilir ve seyrelterek saçın zarar görme riskini azaltırsınız .

Şampuanlarken, parmağınızla önden arkaya ve arkadan öne dairesel hareketlerle başınıza masaj yapın. 

Birkaç dakika tekrarlayın. Bu, saç derinizi uyarmaya ve pul pul dökmeye yardımcı olur.

SAÇ KREMİNİ SAÇ DİPLERİNE GETİRMEYİN

SAÇ KREMİNİ SAÇ DİPLERİNE GETİRMEYİN

Saçınızı şampuanladıktan sonra durulayın ve bir saç kremi ile devam edin. Saç kremini asla doğrudan saç derinize uygulamadığınızdan emin olun. Ayrıca saç kremini tarak yardımı ile uygulayınız çünkü bu eşit bir uygulama sağlar. Daha sonra 1-2 dakika içinde durulayabilir veya saç kremini talimatlara göre biraz daha uzun süre saçınızda bırakabilirsiniz.

Bundan sonra, kremi tamamen yıkayın. Herhangi bir kalıntı saçınıza zarar verebilir ve mat görünmesine neden olabilir.

ŞAMPUANI ARINDIRIN

ŞAMPUANI ARINDIRIN

Şampuan uygulamadan önce saçınızı bir dakika boyunca iyice durulayın. Bir dakika boyunca suyla iyice ıslatın. Bu durumda ılık su kullanın (sıcak su saçınızı kurutabilir) gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilir.

SONUNDA SOĞUK SU TERCİH EDİN

SONUNDA SOĞUK SU TERCİH EDİN

Son adım olarak saçınızı soğuk suyla durulayın. Mümkünse, saçınızı soğuk suyla yıkayarak tüm saç kreminizi temizlemeye özen gösterin. Soğuk veya normal suyla durulama, tırnak etlerini kapatmaya yardımcı olur ve her bir teldeki nemi kapatır.

Saçınızı havluyla ovalarken asla sert davranmayın. Bu ciddi hasara neden olabilir ve saçınızın çok mat görünmesine neden olabilir. 

Bunun yerine fazla suyu nazikçe sıkmayı deneyebilir veya saçınızı kendi kendine kurumaya bırakabilirsiniz.

- Reklam -