Ana SayfaKadınPre-menopozdaki kadınlar için cilt bakımında önemli noktalar

Pre-menopozdaki kadınlar için cilt bakımında önemli noktalar

Menopoz, kuruluk, düzensiz cilt tonu ve dokusu ve zararlı UV ışınlarına duyarlılığa yol açabilecek hormonal değişikliklere yol açar. İşte bu yaşam aşamasında cilt sağlığını nasıl koruyacağınız. / ÖZEL

CİLDİNİZİN DEĞİŞİMİNE AYAK UYDURUN

CİLDİNİZİN DEĞİŞİMİNE AYAK UYDURUN

- Advertisement -

Cilt bakım rutininiz yaşla birlikte değişmelidir

Menopozdan geçerken sıcak basması, gece terlemesi, uykusuzluk , kilo alma ve sinirlilik gibi bazı semptomlara hazırlıklı olabilirsiniz , ancak cildiniz de değişime uğrayacak ve buna hazır olmalısınız.

Bunun nedeni, dermisin veya cildinizin en kalın tabakasının menopoza eşlik eden hormonlardaki değişimlere duyarlı olmasıdır 

YAŞ İLERLEDİKÇE VÜCUDUNUZ DEĞİŞİR

YAŞ İLERLEDİKÇE VÜCUDUNUZ DEĞİŞİR

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji’ne göre, menopoz, bir kadın adet döngüsü olmadan bir yıl geçirdiğinde başlar. Ortalama menapoz yaşı 51’dir .

Menopoz Derneği Leslie Meserve “Ama geçiş o zaman başlamaz. Bir kadının 30’lu veya 40’lı yaşlarının sonlarında başlayan menopozdan önce, perimenopoz denilen bir zaman periyodu var.” diyor.

Bunun nedeni hormonların dalgalanmasıdır. Bazı döngüler sırasında östrojen yüksek olacaktır; diğerleri sırasında, hormon düşük olacaktır. 30’lu yaşlardan sonra progesteron hormonunun seviyeleri de dalgalanır.

HORMON DEĞİŞİKLİKLERİ CİLDİ NASIL ETKİLER?

HORMON DEĞİŞİKLİKLERİ CİLDİ NASIL ETKİLER?

Östrojen reseptörleri deride sebum üretimi sağlayarak cildi yağlı tutar ve ve dildimizin ana yapı taşı olan kolajen üretiminde de rol oynar.

  • Östrojendeki düşüş de cilt kalınlığında azalmaya yol açar, bu nedenle daha fazla sarkma ve hacim kaybı görebilirsiniz. Ve hormon cilt elastinini korumak için hayati önem taşır. Cildin sıçramasını kaybettiğini ve sarkmaya başladığını fark edebilirsiniz
  • Bu süre zarfında, testosteronda da bir düşüş olur, bu da yağ (yağ) bezlerinin aktivitesini azaltır, böylece daha az sivilce fark edebilirsiniz .
MENOPOZ YAKLAŞIRKEN CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

MENOPOZ YAKLAŞIRKEN CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Bu süreç, cilt bakımı rutininizi ne zaman ve nasıl değiştireceğinizi bilmeyi zorlaştırabilir.

 İşte bu yaşam aşamasında cilt sağlığınızı ve görünümünüzü korumak için dört adım:

AZALAN NEMİ GERİ KAZANDIRMALISINIZ

AZALAN NEMİ GERİ KAZANDIRMALISINIZ

Menopoz Sırasında Cildinize Bakım Yapmak Nemlendirmeye Öncelik Vermek Demektir

Çünkü kuru cilt şu anda en yaygın şikayetlerden biridir, daha yoğun nemlendirici ürünlere geçmek ve daha çok su içmeye başlamak ilk adım olmalıdır.

RETİNOİDLERLE KIRIŞIKLIKLARLA SAVAŞIN

RETİNOİDLERLE KIRIŞIKLIKLARLA SAVAŞIN

Retinoidler , dikkatinizi hak eden başka bir alandır. Bir A vitamini çeşidi olan retinol içeren bir bakıma yönelmek hücresel yenilenmeyi teşvik eder., taze, daha parlak bir cilt tabakasını ortaya çıkarmak için cilt kalınlığını arttırır, 

Sorun şu ki, retinol kullanımı özen gerektiriyor. Dermatoloğunuza danışarak başlamanız tavsiye edilir.

Ciltte haftada bir veya iki kez bezelye büyüklüğünde tek bir miktar kullanarak ve cilt tolerans oluşturmaya başladıkça sıklığı artırarak bununla mücadele edebilirsiniz

GÜNEŞE KARŞI ARTIK DAHA SAVUNMASIZSINIZ

GÜNEŞE KARŞI ARTIK DAHA SAVUNMASIZSINIZ

Östrojenin bir başka şaşırtıcı işlevi de cildi UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu hasardan korumasıdır. 

Güneş koruyucu kullanımını iyileştirin ve eksik etmeyin

MASAJLAR CİLDİNİZE İYİ GELECEKTİR

MASAJLAR CİLDİNİZE İYİ GELECEKTİR

Yavaşlayan kan dolaşımını hızlandırabilir ve ürünlerinizin cildinize daha iyi bir şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz. Yüzünüze doğru şekilde yapacağınız masajlar oldukça etkili.

Cildinizin yer çekimi ile mücadele etmesine destek olmak için yüz yogası vb ile yüz kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

- Reklam -