Ana SayfaKadınHindistan cevizi yağı cildiniz için gerçekten faydalı mı?

Hindistan cevizi yağı cildiniz için gerçekten faydalı mı?

- Advertisement -

Hindistan cevizi yağı özellikle son bir kaç yılın gözdesi. Beslenmenize de ekleyebileceğiniz bu yağın, saç ve cilt üzerindeki etkileri konuşuluyor. Peki, bu konuda uzmanlar ve bilim ne diyor? Hindistan cevizi yağının cilde faydası nedir? Cildi nemlendirir mi? Gözenekleri tıkıyor mu? Hemen hemen her evde bulunan bu sihirli yağ hakkında uzmanlara kulak verin.

Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi mutfakta kullanmanın yanı sıra güzellik rutininizde de kullanabileceğiniz elit bir doğal içerik grubuna aittir

Saç büyümesi için hindistancevizi yağı sürmenin faydaları tartışmalıdır, ancak hindistancevizi yağının cilt üzerindeki olumlu etkilerinin arkasında bilim vardır.

Yale School of Medicine’de Dermatolog ve Dermatoloji Klinik Profesörü Dr. Mona Gohara şöyle diyor;

“Hindistan cevizi yağının ciltte başlıca anti-inflamatuar ve nemlendirici özellikleri vardır. Bu sadece spekülatif değil, bunun için gerçek bilimsel doğrulama var.”

Dr. Gohara , hindistancevizi yağının yetişkin atopik dermatit (egzama) için nemlendirici ve cilt için rahatlatıcı olduğunu bulan bir çalışmaya dikkat çekiyor.  (Dermatit. Kasım-Aralık 2008;19(6):308-15)

Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal olan ve akneye neden olan bakterilerle savaşabilen laurik asit içermesiyle bilinir ve ayrıca diğer doymuş ve doymamış yağ asitlerini içerir.

Kozmetik kimyager Krupa Koestline şöyle diyor;

Binlerce yıldır tropik ülkeler hindistancevizi hasat ediyor ve geçimlerini sağlıyor. Bunun nedeni, benzersiz bir şekilde hindistancevizinin tüm parçalarının yüksek besin ve ekonomik değere sahip olmasıdır.”

Koestline, ham hindistancevizi yağı ararken, “virgin” olması gerektiğine dikkat çekiyor ve virgin hindistancevizi yağının kuru ciltler için rahatlatıcıve nemlendirici etkiye sahip olduğunu söylüyor.

Kimyager Koestline, hindistan cevizi yağının cilt için rahatlatıcı ve güçlü antioksidan özelliklerine de dikkat çekiyor;

“Bakire Hindistan Cevizi yağının polifenol içeriği, antioksidan ve stres önleyici olarak potansiyeli açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmalar, enflamasyonu, oksidasyon başına lipidi ve kronik soğuğa maruz kalmayı azalttığını göstermiştir.”

Peki Hindistan cevizi yağı içeren cilt bakım ürünleri…

Dr. Gohara bu konuda şöyle diyor;

Önceden formüle edilmiş ürünler ek avantajlar sağlayabilir. Diğer nemlendiricilerle birleştirildiğinde eşit derecede etkili veya daha etkili olurlar. Ayrıca özel olarak formüle edilmiş kozmetik ürünlerin kullanımı estetik olarak biraz daha şık olabilir.

Dermatolog Gohara, hindistan cevizi yağı ile birlikte güçlü bir etki yaratan yağları sıralıyor.

Jojoba yağı, kenevir tohumu yağı ve kamelya yağı gibi çiçek yağları hindistan cevizi yağının besleyici etkisini güçlendirirken, nemlendirici etkisi için aloe vera ve hyaluronik asit ile birleştirilmiş formlarını tercih edin.

Hindistan cevizi yağı sivilceleri en aza indirmeye yardımcı olsa da komedojenik olduğu ve tıkanmış gözeneklere ve akneye yol açtığı söylenmektedir. Hem Dr. Gohara hem de Koestline bunun bir efsane olduğunu söylüyor.

Koestline, cilt bakımına ek olarak “hormonal değişiklikler, diyet, stres, kötü hijyen veya cilt bakımı” dahil olmak üzere bir dizi faktörün tıkanmış gözeneklere katkıda bulunabileceğine dikkat çekiyor.

Hindistan cevizi yağı tüm cilt tipleri için güvenlidir, ancak Dr. Gohara hindistancevizi yağı da dahil olmak üzere herhangi bir bileşenin bazı insanlar için tahriş edici olabileceğini hatırlatıyor.

“Herhangi bir yeni ürün kullandığınızda tahriş veya alerjik reaksiyon her zaman bir olasılıktır ve bu hindistancevizi yağına özgü değildir.” diyor.

- Reklam -