Ana SayfaAnne ÇocukÇocuklarınızla karda yapabileceğiniz 5 faydalı ve eğlenceli aktivite!

Çocuklarınızla karda yapabileceğiniz 5 faydalı ve eğlenceli aktivite!

- Advertisement -

Çocuklarınızın karla oynamalarına izin verin, çünkü kar ile oynamak çocukların bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkiler yaratıyor. Çocukların açık havada kar ile oynaması onların fiziksel gelişimini desteklediği gibi yaratıcılığını da artırıyor. Karı bir malzeme olarak kullanan çocuklar kardan adam, kardan kule gibi üç boyutlu objeler inşa etmeye çalışırken hayal güçlerini de çalıştırıyor. Bu etkinlikleri onlarla paylaşmak aile bağlarının da kuvvetlenmesini ve mutlu anların mutlu anılara dönüşmesini sağlıyor. İşte çocuklarınız için karla yapılabilecek 5 faydalı aktivite!

Türkiye genelinde yılın son karı yağarken, büyük şehirlerden İstanbul’da da beklenen kar yağışı başladı. İklim krizi nedeniyle mevsimlerin dengesindeki değişimler, kuraklık ve su döngüsü gibi olguların her geçen yıl giderek daha önem kazandığı dünyamızda, çocukların bu olgularla erken yaşta ve yaşayarak tanışmasını kolaylaştıran doğa olaylarından biri de kar yağışı. 

Temiz havada, mevsime uygun giysilerle karda oynamak çocukların bağışıklık sistemini olumlu etkiliyor

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları rehberlik bölümü, yaşayarak öğrenme yaklaşımında önemli bir yeri olan aile eğitimine dikkat çekerek, anne babaların soğuk algınlığı gibi kaygılarla kışın çocukların açık havada vakit geçirmek sürelerini kısıtlamamalarının önemine değindi. Kış aylarında virüsler ve grip gibi hastalıklar kapalı ortamlarda hava sirkülasyonu kısıtlı olduğu için aynı havayı sürekli solumaktan dolayı bulaşırken, dışarıda vakit geçiren çocuklar bu etkilerden uzak kalarak temiz havadan yararlanıyor.

Kar ile oynamak çocukların bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkiler yaratıyor. Çocukların açık havada kar ile oynaması onların fiziksel gelişimini desteklediği gibi yaratıcılığını da artırıyor. Karı bir malzeme olarak kullanan çocuklar kardan adam, kardan kule gibi üç boyutlu objeler inşa etmeye çalışırken hayal güçlerini de çalıştırıyor. Bu etkinlikleri onlarla paylaşmak aile bağlarının da kuvvetlenmesini ve mutlu anların mutlu anılara dönüşmesini sağlıyor. 

İşte çocuklarınızla kar zamanında yapabileceğiniz 5 harika ve çok faydalı aktivite…

  1. KAR VOLKANI

Kar volkanı, çocukların fizik ve kimya disiplinlerini öğrenmesini sağlayan bir aktivitedir. Boş bir su şişesi, 2 kaşık karbonat, 1 kaşık sabun, 1-2 damla gıda boyası, bir kaşık sirke ile yapılan Kar Volkanı, karın köpürmesini sağlayarak çocuklara unutamayacakları bir deneyim sunar. 

2. GÖMÜLÜ HAZİNE AVI

2. GÖMÜLÜ HAZİNE AVI

Gömülü Hazine Avı, hazırlanması kolay bir oyun. Derin kar biriken yerlerde oynayabilecek oyun çocuğun merak duygusunu geliştireceği gibi, içindeki dedektifi veya korsanı da ortaya çıkarır. Yapılması gereken tek şey bir oyuncağı veya çocuğunuzun seveceği bir objeyi karın içinde bir yere gömmek ve ona ipuçları sunmak!

3. KARTOPU HEDEFİ

3. KARTOPU HEDEFİ

Kar topu hedefi eğlenceli ve fiziksel gelişime katkı sunan oyunlardan birisi. Oyunu kalabalık bir şekilde veya sadece çocuğunuzla oynamak mümkün. Bu oyunu oynamak için ebeveynlerin bir duvara tebeşir veya boya ile hedef tahtası çizmesi yeterli. Ardından çocuklar hedefi vurduğunda onlara motivasyon amacıyla güzel sözler söylemek veya onlara küçük hediyeler vermek çocukların el göz koordinasyonuna olumlu etki eder.

4. KARDA UZUN ATLAMA OYUNU

4. KARDA UZUN ATLAMA OYUNU

Karda uzun atlama oyunu ise çocukların atletizm yeteneğini geliştirebilir. Bu oyunu oynamak için düz bir zemine bir başlangıç çizgisi çizmek ve sahanın geri kalanını ölçeklendirerek, çocuğu en uzun atlamayı yapmaya davet etmek yeterlidir. 

5. KARDA BOYAMA OYUNU

5. KARDA BOYAMA OYUNU

Karda boyama çocuğun yaratıcılığını artıracak bir aktivite türü. Bir sprey şişesinin dörtte üçünü su ile doldurun. İçine sekiz damla gıda boyası ekleyin ve spreyi kapatın. Çalkaladıktan sonra oluşan renkli sıvı ile çocuklar karı istediği gibi boyayabilir, kar üstüne yazılar yazabilir. 

KIŞ SPORLARI, TÜM DİĞER SPORLAR GİBİ ÇOCUĞA ÇOK YÖNLÜLÜK VE AKADEMİK BAŞARI GETİRİYOR

KIŞ SPORLARI, TÜM DİĞER SPORLAR GİBİ ÇOCUĞA ÇOK YÖNLÜLÜK VE AKADEMİK BAŞARI GETİRİYOR

Kar ile erken yaşta tanışan ve karı seven çocukların ilerleyen yıllarda kış sporları ile ilgilenmesi kolaylaşıyor. Neredeyse dört mevsim kış sporlarının yapılmasına izin veren Türkiye’de bu alandaki sporcu eğitimi henüz istenen seviyede değil. Ancak eğitimlerinin 6 yaş civarında başlaması gereken zorlu bu alan, diğer pek çok spor dalı gibi öğrencilere çok yönlülük ve akademik başarı disiplini kazandırıyor. 

- Reklam -