Ana SayfaKadınCilt için erik yağının faydaları

Cilt için erik yağının faydaları

Erik yağı cildinize çeşitli şekillerde fayda sağlar. Zengin antioksidan ve cilt gençleştirici özellikleri onu cilt bakımı için harika bir bileşen yapar. Erik yağı hafif olduğundan ve cilt tarafından kolayca emildiğinden cilt bakımı sorunları için kullanabilirsiniz. Genellikle çeşitli kaplıca tedavilerinde ve cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Erik yağı yağ asitleri, antioksidanlar ve vitaminler açısından zengindir ve topikal olarak tüketildiğinde ve uygulandığında cilt üzerinde muazzam faydaları vardır. Cildi yatıştırır ve nemlendirir ve koyu lekeleri ve kırışıklıkları en aza indirir.

- Advertisement -

Erik yağının zengin antioksidan ve cilt gençleştirici özellikleri cildinizde harikalar yaratabilir.

Erik yağı, yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olduğu, cilt tonunu eşitlediği, koyu lekeleri aydınlattığı ve cilde nem sağladığı için birçok kozmetik formülasyonun değerli bir parçasıdır.

Erik yağı, erik tohumu yağı veya erik çekirdeği yağı, Mürdüm eriğinin çekirdeklerinden veya tohumlarından soğuk preslenir. 

Erik yağı geleneksel Batı Asya tıbbının bir parçasıdır ve argan yağından sekiz kat daha etkili olduğu söylenir .

Erik yağının hem oral hem de topikal kullanımı cilde fayda sağlar. 

Erik yağı, oleik, linoleik, palmitik ve diğer doymuş yağ asitleri gibi temel yağ asitlerini içerir. Ayrıca fenolik bileşikler ve A , C ve E vitaminleri (tokoferol) gibi diğer biyoaktif bileşikleri içerir.

Serbest radikal hasarını önler. Serbest radikaller, cilt hasarının ve erken yaşlanmanın ana nedenlerinden biridir 

Erik yağı yorgun, donuk ve hasarlı cildi onarabilir. Yağdaki polifenoller cildi yatıştırır ve zararlı UV ışınlarından korur.

Ayrıca cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur , koyu lekeleri azaltır ve cildinizin taze görünmesini sağlar.

Erik yağı , cildi aydınlatmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan olan C vitamini içerir . Daha parlak görünmesini sağlamak için koyu lekeleri, yaşlılık lekelerini ve cilt rengini azaltır.

Erik yağını cildinizi sağlıklı tutmak için besin takviyesi olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca topikal bir yağ olarak veya serumlar ve kremler gibi farklı cilt bakım ürünlerinde bulunur. 

Cilt için saf erik yağı kullanmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz

  • Cildinizi temizledikten ve tonikledikten sonra veya cilt bakım rutininizin son adımı olarak birkaç damla erik yağı sürün.
  • En sevdiğiniz nemlendirici ile birkaç damla erik yağını karıştırın ve cilde uygulayın.
  • Nemli bir görünüm için birkaç damla yağı günlük fondöteninizle karıştırın.
  • Dudaklarınızı nemli tutmak için chapstick yerine erik yağı ile masaj yapın.

Erik yağını cilt bakım rutininizin bir parçası olarak günde bir veya iki kez kullanabilirsiniz . Ancak, herhangi bir yan etkiden kaçınmak için kullanmadan önce bir yama testi yaptığınızdan emin olun.

- Reklam -