Ana SayfaYaşamdanVizsla köpeği ve ırk özellikleri: Vizsla köpeği nasıl eğitilir? Ne yer? Ne...

Vizsla köpeği ve ırk özellikleri: Vizsla köpeği nasıl eğitilir? Ne yer? Ne kadar yaşar?

- Advertisement -

Vizsla köpeğinin kökeni Macaristan’a bağlıdır. Bununla beraber bu köpek ırkının iki adet antik cinsten türediğine dair düşünceler vardır. Bu köpeklerin geçmiş dönemlerde; nesli tamamen tükenen Türk Sarığı ve Transilvanya tazısıyla türediği düşünülmektedir. Peki, “Vizsla köpeği özellikleri nelerdir, Vizsla köpeği ne kadar yaşar, ne yer, Vizsla köpeği nasıl eğitilir” detayları ile derledik.

Vizsla köpeği; çok eski bir cinstir. Bunun aynı sıra Macar av köpeği şeklinde de bilinir. Macar halkı; yok olma düşüncesi ve endişesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu yüzden II. Dünya Savaşı esnasında ülkelerinde ortaya çıkan karışıklık sebebi ile bu köpek ırkını da yanlarına alıp, Avrupa’nın başka yerlerine kaçtıkları belirtilmektedir. Bu sayede bu ırk; yok olma tehlikesinden kurtulup günümüze dek türünü sürdürmüştür. Günümüzde ise çok pahalı olarak bilinen bir köpek cinsidir. 

VIZSLA KÖPEĞİ VE IRK ÖZELLİKLERİ

VIZSLA KÖPEĞİ VE IRK ÖZELLİKLERİ

Vizsla köpeği; çok hareketli ve çok enerjik bir köpektir. Bununla beraber bu ırktan bir köpeğe sahip olan mutlu bireylerin karşısında, mutlu bir köpek görmeleri de mümkün olacaktır. Bu köpek ırkı oyun oynamayı çok sever. Bunun dışında oldukça uyanık bir köpektir. Ayrıca çok iyi bekçi köpeği olarak bilinir.

Herhangi bir yabancı ile karşılaştığında havlamaya başlar. Çok sadık bir köpek olup, sahipleri ile oldukça yakın bağ kurarlar. Çok duyarlı ve sevecenlerdir. Ancak görmezden gelindikleri zaman çok üzülüp, ağlarlar. Bu durum ise, yalnız bırakılmayı aevilmefikleri ve ayrılık endişesi yaşadıkları anlamına gelmektedir

VIZSLA KÖPEĞİNİN DİĞER IRK ÖZELLİKLERİ

VIZSLA KÖPEĞİNİN DİĞER IRK ÖZELLİKLERİ

  • Vizsla köpekleri; sevgi doludur. Bununla beraber içerisindeki sevgiyi dışarı vurmayı severler.
  • Sabırla eğitim verilmesi gereken bir köpektir.
  • Kimi durumlarda çok inatçı olabilirler. Bunun yanı sıra dikkat dağınıklığı sorunu yaşayabilirler.
  • Vizsla köpeklerinin; başka köpeklerle de iyi anlaştığını söylemek mümkündür.
  • Genel olarak çocuklarla iyi anlaşır. Aile içerisinde yetiştirmek uygundur.
  • Çok enerjik bir köpektir. Bununla beraber her gün egzersiz yaptırılması gerekir. Egzersizlerinin giderilmediği durumlarda köpekte bazı ruhsal sorunlarla karşılamak mümkün olur.
  • Vizsla köpeklerinin genel olarak kemirme huyu bulunur. Bunun yanı sıra genel olarak vurulan avları getirme, iz sürme ve avın olduğu yeri bulma gibi konularda bu köpek cinsinden faydalanılmıştır.
  • Yavruluk dönemlerinden sonra hem kalabalık hem de gürültülü ortamlara alıştırılmalıdır. 
VIZSLA KÖPEĞİ NASIL EĞİTİLİR?

VIZSLA KÖPEĞİ NASIL EĞİTİLİR?

Bu köpek ırkının eğitilmesi adına çok fazla dikkat, fiziksel egzersiz ve zihinsel uyarım gereklidir. Bazı köpekler inatçı, bazıları utangaç, bazıları heyecanlı olabilmektedir. Genellikle neşeli, zeki ve arkadaş canlısı bir ırktır.

Vizsla köpeğinin eğitimi, Yavruluk döneminde başlamalıdır. Meraklı ve zekidir. Köpeği eğitirken kibar, tutarlı olmak önemlidir. En iyi neticeleri sağlamak adına ödül, övgü, oyun gibi pozitif olan pekiştirme metotları kullanılmalıdır. Gün içerisinde birkaç dakikalık eğitim ile başarılı olmak mümkündür. Tekrarlı ve uzun süren eğitimler ise köpeğin sıkılmasına ve dikkatinin dağılmasına sebep olacaktır. 

VIZSLA KÖPEĞİ NE YER?

VIZSLA KÖPEĞİ NE YER?

Vizsla köpeğinin beslenmesi adına tavsiye edilen günlük miktar; gün içerisinde 3 ölçek yüksek kaliteli kuru mamanın iki öğün halinde verilmesidir. Bunun dışında bu köpek ırkının ne denli beslenmesi gerektiği; köpeğin sağlığına, yaşına, büyüklüğüne ve metabolizmasına bağlı şekilde değişmektedir. Uygun olarak, gün içerisinde iki veya üç defa kuru köpek maması verilebilir. Beslenmesini çeşitlendirmek adına konserve köpek mamaları da verilmelidir.

VIZSLA NE KADAR YAŞAR?

Vizsla köpeği ırkının; yaklaşık şekilde 10 ile 14 yıl arasında yaşadığı belirtilmektedir. Sağlıklı bir köpek olmasının dışında sağlık sorunlarına yatkın bir köpek ırkıdır.

- Reklam -