Ana SayfaYaşamdanEn iyi ve güzel Japon dizileri! 2022'de izlenmesi gereken Japon dizisi tavsiyeleri

En iyi ve güzel Japon dizileri! 2022’de izlenmesi gereken Japon dizisi tavsiyeleri

En iyi Japon dizileri, sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Özellikle birçok kişi tarafından merak edilmesinden dolayı önem teşkil eden konular arasındadır. Bu bakımdan En iyi Japon dizilerini öğrenebilir ve buna göre de izleyebilirsiniz. En iyi ve güzel Japon Dizileri! 2022’de izlenmesi gereken Japon dizisi tavsiyelerini sizler için derledik.

- Advertisement -

En iyi ve en güzel Japon dizileri Gokusen, Bloody Monday, Koizora, Maou, Mother, Nobuta Wo Produce, Ouroboros, Rich Man, Tonbi, 24 Japan, Love Beings When The Money Ends, Dodgy Badge Brothers, Year Old Girl, MIU, Switched, Love And Fortune, Re:Mind ve The Naked Director dizileri…

EN İYİ VE GÜZEL JAPON DİZİLERİ

Film ve diziler birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Japon dizileri de sevilerek izlenen diziler arasında olduğundan hangilerini izlemek gerektiği merak edilmektedir. Japon dizileri Asya’nın en popüler dizileri arasındadır ve Uzakdoğu dizilerini seven herkes Japon dizilerini de sevmektedir. Japonlar, dizi konusunda oldukça iddialı olduklarından Japon yapımı diziler de merak ediliyor. İşte en iyi ve güzel Japon dizileri; ünlü animelerden ve mangalardan uyarlanan diziler…

GOKUSEN (2008-2022)

GOKUSEN (2008-2022)

Gokusen: Gokusen, aslen Kozueko Morimoto tarafından çizilmiş bir Japon manga serisi. Şubat 2007 itibarıyla tamamlanan manga serisi, ardından toplamda 33 bölümden meydana gelen bir gençlik dizisi olan Gokusen olarak TV dizisine uyarlandı. Çizgi dizi, film, canlı çekim gibi pek çok farklı formatlarda da yayınlanan; 2008 senesinde başlayan ve 2022 senesine kadar yayınlanan seri 11’er bölüm olarak 3 sezon şeklinde yayınlandı.

Gokusen’de öğrencilerin daha sonrasında Yankumi olarak adlandıracağı idealist, genç öğretmen Yamaguchi Kumiko, matemartik öğretmeni olarak Shirokin Lisesi’ne gelir. Kendisine okulun en serseri ve söz dinlemez öğrencilerinin bulunduğu 3D sınıfının sınıf öğretmenliği verilir. Okul yönetimi tarafından iflah olmaz olarak nitelendirilen öğrenciler, çıkan her olay sonrasında da sorumlu olarak tutulmaktadır. Tüm öğretmenler, bu öğrencilerden umudu kesmiştir ancak Yankumi onları doğru yola getirebileceğine inanır. Okul yönetimi Yankumi için endişelenir, 3D öğrencileri ise Yankumi’yi diğer öğretmenleri gibi yıldırabilecekleri düşünür. Ancak ünlü ve büyük Yakuza ailesinin tek varisi olan Yankumi’nin kolay kolay korkup kaçmaya niyeti yoktur.

BLOODY MONDAY (KANLI PAZARTESİ) - (2008-2010)

BLOODY MONDAY (KANLI PAZARTESİ) – (2008-2010)

Türkçesi “kanlı pazartesi” olan Japonya yapımı Bloody Monday dizisi toplam 2 sezon halinde 2008-2010 yılları arasında yayınlandı. Bloody Monday bir manga dizisidir. Ryumon Ryo tarafından yazılmış ve Megumi Koji tarafından resimlenen bu Japon manga serisi, Mart 2007’den Nisan 2009’a kadar Kodansha tarafından Haftalık Shōnen Dergisi’nde serileştirilmişti ve bireysel bölümler 15 Mayıs 2009 itibariyle on bir tankōbon hacmine ve toplam 96 bölüme toplanmıştı. Ardından bir TV dizisi serisine uyarlanan manga, çok yetenekli genç bir lise öğrencisinin etrafında geçer.

Bloody Monday dizisinde Lise öğrencisi olan Fujimaru Takagi (Haruma Miura) çok yetenekli bir hackerdır. Biyolojik bir terör saldırısının bir Rus kasabasının nüfusunu öldürmesinin ardından kod adı THIRD-i olan terör örgütünün, Bloody X olarak bilinen aynı virüsü Tokyo’ya salmayı planladığını öğrenilir. Fujimaru Takagi (Haruma Miura) gelişmiş bilgisayar korsanlığı tekniklerini ile ailesini, arkadaşlarını ve tüm dünyayı kurtarmak ve viral terörizmin ardındaki gerçeği bulmak için bir bilgisayar korsanı olarak yeteneklerine güvenmek zorundadır.

KOIZORA (SKY OF LOVE: SOMEONE I LOVE IS THERE) - 2008

KOIZORA (SKY OF LOVE: SOMEONE I LOVE IS THERE) – 2008

Tam adı Koizora (Sky Of Love: Someone I Love Is There) olan Dram ve Romatik türdeki Japon okul dizilerinden biri olan Koizora’da liseli aşıkların aşk hayatları anlatılır. 2008 senesinde yayınlanmaya başlayan dizi toplam 6 bölüm. Dizide sıradan bir lise son sınıf öğrencisi olan Mika, boyalı saçları ve delinmiş kulakları olan gösterişli bir çocuk olan Hiro ile tanışır. Bu saf aşk hikayesinde ikili hayal edilemeyecek kadar üzücü olaylar yaşar.

MAOU (2008)

MAOU (2008)

Maou: İlk kez 2008 senesinde yayınlanan ve şu ana kadar 11 bölümü yayınlanan Maou; Romatik ve Gerilim türünde bir Japon dizisi. Dizide Satoshi Ohno, ilk başrol denemesinde çok iyi bir performans sergiliyor. Bir diğer başrol olan Toma İkuta’nın oyunculuğu da ilk etapta aşırı gerse de karakter gelişimi açısından bu oyunculuğun gerekli olduğunu zamanla fark ediyorsunuz.

Romantik ve Gerilim türündeki Japon dizisi Maou’da Naruse Ryo (Satoshi Ohno) melek olarak bilinen çok iyi bir avukat. Özellikle güç durumda kalan, iftiraya uğramış kişilerin davalarında çok başarılıdır. Dizinin bir diğer başrolü olan Serizawa Naoto (Toma İkuta) ise başarılı bir polis dedektifidir. Bir gün dedektif Naoto’ya kırmızı zarf içinde bir tarot kartı gelir. Dedektif, aile avukatının ölümünü incelerken aynı karttan onda da olduğunu fark eder. Zamanla başka kırmızı zarflar da gelmeye başlar. Hedefin sadece Naoto olduğu kesindir. Bir gün dedektif ile avukatın yolları kesişir. İkisi de geçmişlerindeki acılarla yüzleşirler. 

MOTHER (2010)

MOTHER (2010)

Mother: Aile temalı Japon dizilerinden biri olan Mother en sevilen Japon dizileri arasındadır. 2010 senesinde yayın hayatına başlayan Mother dizisinde annesi tarafından istismar edilen bir gencin yaşamı anlatılır.

Dizide, Hye Na (Heo Yool) adlı genç bir kız annesi Ja Young (Ko Sung Hee) tarafından zulüm görüyordur. Ancak çevresine hep iyi bir anne olduğunu söyler. Soo Jin (Lee Bo Youn) Hye Na’nın okuduğu ilkokulda geçici öğretmenlik yapmaktadır. Soo Jin, Hye Na’nın durumundan haberdardır ve onu evlatlık almaya karar verir.

Türkiye’de Cansu Dere’nin başrolünde oynadığı Anne dizisi, bu diziden uyarlanan yapımlardan yalnızca biri. Mother, aynı zamanda 2018 yılında Güney Kore tarafından da yeniden çekildi.

NOBUTA WO PRODUCE (MAKEOVER) - 2005

NOBUTA WO PRODUCE (MAKEOVER) – 2005

Nobuta Wo Produce (Makeover) Komedi türünde çekilmiş olan bir dizidir ve eğlenceli olmasıyla ön plana çıkar. Japonya’da mini dizi formatında çekilen bir dostluk, arkadaşlık ve ilk aşk dizisi olan Nobuta Wo Produce dizisinde bir gün sınıfa Nobuka Kotoni isimli bir kız öğrenci gelir. Nobuka asosyal, ürkek, ezik ve garip biridir ve okulda bu yüzden itilip kakılır. Shuji ve Akira bu olanlara kayıtsız kalamaz ve Nobuka’yı okulun en popüler kızı yapmaya karar verirler. Böylece bu üçlünün güçlü arkadaşlığı başlar.

OUROBOROS (2015)

OUROBOROS (2015)

Ouroboros: Gerilim, Polisiye ve Aksiyon türündeki Ouroboros dizisi, yirmi yıl önce polis tarafından örtbas edilen bir cinayet hakkında gerçeği bulmak isteyen biri dedektif, diğeri Yakuza üyesi olan iki çocukluk arkadaşının hikayesini anlatan bir Japon drama dizisidir. Toplam 10 bölüm olarak çekilen ve 2015 yılında yayınlanan Ouroboros’un başrollerinde Ryuzaki İkuo- İkuta Toma, Tatsuya Danno- Shun Oguri yer alıyor.

Kanzaki Yuuya’nın aynı adlı mangasına dayanan dizi 2015 senesinde yayınlanmaya başladı. Dizide ana olay dışında, çocukluk arkadaşı olan İkuo ve Tatsuya adlı bu iki yetim çocuğun hayatla olan mücadelesine de yer verilir. Ouroboros ismi ise Japon geleneklerine dayanan bir isimdir. Ouroboros, kendi kuyruğunu ısıran bir yılan ya da ejderha şeklinde resmedilen semboldür. Sembol, kendini yaratmayı sembolize eden kuyruğunu yutmuş bir yılan şeklindedir. Latince’deki “uroborus” kelimesinden gelen bu sözcüklerin sözlük anlamı “kuyruğunu öldüren”dir. Yanar, döner gökkuşağı mitleri ile benzerlik gösteren sembol “doğanın ebedi döngüsü”nü ifade eder.

RICH MAN POOR WOMAN (ZENGİN ERKEK FAKİR KIZ) - 2012

RICH MAN POOR WOMAN (ZENGİN ERKEK FAKİR KIZ) – 2012

Rich Man, Poor Woman: Komedi türünde çekilmiş ve 2012 senesinde toplam 1 sezon yayınlanan bu dizide 29 yaşında ve çok zengin bir iş insanı olan Hyuga Toru (Shun Oguri) ile iyi yürekli ve yoksul Sawaki Chihiro (Satomi Ishihara)’nın hikayesi anlatılır. Sadece bir göz odada web sitesi yapmayla başlayan ve hobisi sayesinde çok para kazanan ancak asosyal kişiliği ile dikkat çeken Toru, yanına gelen insanların ondan para istemesinden de çekindiği için sosyalleşmekten hoşlanmaz.

Tokyo Üniversitesi’nden kolejden mezun olan çalışkan bir öğrenci olan Sawaki Chihiro ise deneyim eksikliği nedeniyle iş bulmakta zorlanır. Bir iş görüşmesinde Milyarder CEO ve ‘Next Innovation’ın başkanı Hyuga Toru ile tanışır ancak görüşme umduğu gibi gitmez ve işi alamaz. Ancak çeşitli tesadüfler zinciri sonucunda Toru, ona 1 günlük iş teklif eder. Bir süre sonra birlikte çalışmaya başlarlar. Chihiro, zamanla Toru’nun o kadar da kötü biri olmadığını görür. Diğer yandan, aslında saf ve yalnızlığı ile barışık olan Toru’ya karşı bir şeyler hissetmeye de başlamıştır…

TODOME NO SEPPUN (KISS THAT KILLS / ÖLDÜREN ÖPÜCÜK) - 2018

TODOME NO SEPPUN (KISS THAT KILLS / ÖLDÜREN ÖPÜCÜK) – 2018

Todome no seppun (Kiss That Kills): Todome no Kiss adıyla da bilinen dizinin başrollerinde Kento Yamazaki, Mugi Kadowaki , Mackenyu, Yuko Araki, Jun Shison ve Masaki Suda yer alıyor.

2018 yılında yayınlanmaya başlayan Todome No Kiss Komedi, Dram, Komedi türünde bir dizi. Dizide, Dojima Otaro (Kento Yamazaki) karakteri, çok popüler bir gece kulübünde kiralık host olarak çalışır. Yaşadığı travmaların etkisiyle insanların aşkla değil para ve güçle mutlu olacaklarına inanır. Yaptığı iş gereği de kadınları sadece para kazanma aracı olarak görür. Bir gün Noel Baba kıyafeti giymiş bir kız (Mugu Kadowaki) onu zorla öper ve Otaro ölür. Kendine geldiğinde 1 hafta öncesine dönmüştür. Tekrar aynı günleri sırasıyla yaşamaya başlar ancak 7 günün sonunda Noel Baba kılığındaki kız tarafından öpülmekten/ölmekten kurtulamaz. Ancak bu aralıkta tecrübe kazanır ve olayları biraz olsun lehine çevirmeyi başarır. 

TONBI - BLACK KITE (KARA ÇAYLAK) - 2018)

TONBI – BLACK KITE (KARA ÇAYLAK) – 2018)

Tonbi – Black Kite: Türkçeye Kara Çaylak adıyla çevirebilieceğimiz ve Black Kite olarak da bilinen Tonbi, 2018 yapımı. Shigematsu Kiyoshi’nin aynı adlı en çok satan romanından uyarlanan Tonbi dizisinde Misako adlı çok sevdiği eşinin ölümünden sonra yıkılan dul bir erkeğin; Ichikawa Yasuo’nun tek oğlunu nasıl büyüttüğünü anlatılıyor.

Dizide Ichikawa Yasuo (Kısaca Yasu) hiçbir niteliği olmayan önemsiz biridir. Ancak tüm normal ebeveynler gibi tek oğlu Akira’ya çok düşkündür. Ancak Yasu, ailesi olmadan büyüdüğü için ebeveynlik hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmiyordur. Eşiyle ve çocuğuyla geçirdiği mutlu günlerin özleminde olan ve dostlarının yardımı ile çok başarılı bir çocuk yetiştiren Ichikawa Yasuo’nun hikayesinin anlatıldığı dizinin sloganlarından biri şöyle: “Oğlundan hariç, aşk da dahil her şey önemsizdir… hepsi bu”

2022'DE İZLENMESİ GEREKEN JAPON DİZİLERİ TAVSİYELERİ

2022’DE İZLENMESİ GEREKEN JAPON DİZİLERİ TAVSİYELERİ

Mutlaka 2022 senesinde izlenmesi gereken ve en sevilen Japon dizilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Alice in Borderland: Bilim kurgu türünde olan bu dizide bir grup gencin Tokyo’ya gitme süreci anlatılır. Acımasız ve oyunlarla dolu olan bu yolculukta gençlerin hayatta kalma çabaları anlatılmaktadır.

24 Japan: Polisiye türündeki bir dizi olan 24 Japan dizisinde bir komiserin yaşamı anlatılır. Terörle mücadele konusunda profesyonel olan Komiserin günlük hayatında yaşadığı sorunlar anlatılır.

Love Begins When The Money Ends: Romantik-Komedi türünde bir dizidir ve tutumlu bir genç kız ile savurgan bir erkeğin tanışması, tanıştıktan sonra yaşadıkları anlatılır.

K2: Dodgy Badge Brothers: İki genç dedektifin suçlularla mücadelesi anlatılan dizide aynı zamanda komik olaylara da yer verilmiştir.

35 Year Old Girl: Komedi ve aynı zamanda macera türünde olan dizide 10 yaşındayken bitkisel hayata girmiş ve 35 yaşında uyanmış bir kadının hayat hikayesi anlatılır.

MIU: Polisiye dizileri arasında yer alan MIU dizisinde her vakayı 24 saat içinde çözmeye çalışan bir ekibin yaşadıkları anlatılmaktadır.

- Reklam -