Ana SayfaYaşamdanZuhri Ahir namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Nasıl niyet edilir?

Zuhri Ahir namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Nasıl niyet edilir?

- Advertisement -

Zuhri Ahir namazı nasıl kılınır, sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Özellikle kullanım anlamı bakımından da önem taşıyan konular arasındadır. Bu bakımdan Zuhri Ahir namazının nasıl kılındığını öğrenebilir ve buna göre kolaylıkla kılabilirsiniz. Zuhri Ahir namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Nasıl niyet edilir detayları ile derledik.

Zuhri Ahir namazı cuma namazından sonra 4 rekat olarak kılınan bir namazdır. Zuhri Ahir namazı son öğle namazı olarak geçmektedir.

ZUHRİ AHİR NAMAZI NASIL KILINIR?

ZUHRİ AHİR NAMAZI NASIL KILINIR?

Son öğle namazı olarak da bilinen Zuhri Ahir namazı cuma namazı sonrası kılınan bir namazıdır. Bazı İslam bilginleri tarafından birden fazla yerde namazın kılınması sahih olmayacağı ihtimaline karşı ö gün kılınan öğle namazına ihtiyaten kılınması önerilen bir namazdır. Herkes aynı anda öğle namazı kılmadığından bu niyetle kılınan öğle namazı sonrası Zuhri Namazının kılınması gerekir. Zuhri ahir namazı 4 rekat olarak şu şekilde kılınmaktadır:

1.Rekat: Niye ettim Allah rızası için dört rekatlık Zuhri Ahir namazını kılmaya diyerek niyet edilir. Allahu Ekber diyerek tekbir alınır ve namaza başlanır. Subhaneke okunur, besmele çekilir ve sonrasında Fatiha ile Kur-an’dan üç sure okunur. Rüku’a gidilir, secdeye gidilir ve doğrularak tekrar secdeye gidilir.

2.Rekat: Ayağa kalkılır ve kıyama durulur. Besmele çekilerek Fatiha suresi okunur, sonrasında Kur-an’dan en az üç sure okunur ve Rüku’a gidilir. Secdeye gidilir, doğrularak tekrar secdeye gidilir. Sonrasında oturulur ve Ettehiyyatü duası okunur.

3.Rekat: Ağa kalkarak kıyama durulur ve besmele çekilir. Fatiha okunur, Rüku’a gidilir ve secdeye giderek doğrulur. Sonra tekrar secdeye gidilir.

4.Rekat: Aya kalkarak son kez kıyama durulur. Besmele çekilir, Fatiha duası okunur ve Rüku’a gidilir. Secdeye gidilir, doğrulup tekrar secdeye gidilir. Oturulur ve Ettahiyyatu, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur. En son sağa ve sola ‘Es selam aleyküm ve rehamet’ullah’ diyerek selam verilir ve namaz tamamlanır.

KAÇ REKATTIR?

KAÇ REKATTIR?

Zuhri Ahir namazı cuma öğle namazlarından sonra kılınan 4 rekatlık bir namazdır. Öğle namazının farzı gibi kılınır. Yalnızca Vaktine yetişip de kılmadığın son öğle namazının farzını kılmaya diyerek niyet edilir. Son öğle namazı olarak da bilinen Zuhri Ahir namazı birtakım alimler tarafından Cuma namazının sahih olmadığı ihtimalini göz önünde bulundurarak, ihtiyaten kılınması öngörülen o günlü öğle namazı olarak belirlenmiştir. Öğle namazı toplam 10 rekattır ve bu 10 rekatın 4 rekatı sünnet, 2 rekatı son sünnet ve 4 rekatı da farzdan oluşmaktadır. Zuhri Ahir namazı bazı olayları engellemek için belirli kurallar çerçevesinde oluşturulmuş olan bir namazdır. 

NASIL NİYET EDİLİR?

NASIL NİYET EDİLİR?

Zuhri Ahir namazına ‘Niyet Ettim Allah Rızası için dört rekatlık Zuhri Ahir namazını kılmaya’ diyerek niyet edilir. Sonrasında da Allahu Ekber diyerek namaza başlanır ve 4 rekatlık Zuhri Ahir namazı kılınır. Zuhr-i Ahir namazı son öğle namazı demektir. Bir yerleşim yerinde birden fazla yerde cuma namazı kılınması sahih olmayacağı için o günlü öğle namazına ihtiyaten kılınması önerilmektedir. Zuhri ahir namazının ortaya çıkması cuma namazının farklı yerlerde ve farklı zamanlarda kılınmasıyla ortaya çıkmıştır. Namazın sağlıklı olmaması ve de şüpheli durumlara endişe vermemesi için Zuhri Ahir namazı diyanet tarafından ortaya çıkarılmıştır. Zuhri ahir namazı öğle namazı ile bağlantılı bir namaz olduğundan cuma öğle namazından sonra kılınır. Öğle namazı 10 rekattır. Bu 10 rekatın 4 rekatı sünnettir. 2 rekatı da son sünnet ve 4 rekatı da farz olarak bilinmektedir.

- Reklam -