Ana SayfaYaşamdanFord’un çipsiz araba satabileceği iddia edildi

Ford’un çipsiz araba satabileceği iddia edildi

Çip krizi ile mücadele eden Ford, çipsiz araba satabilir. Buna göre Ford, yakında arka klima ve ısıtma kontrollerine güç sağlayan çipler olmadan bazı Ford Explorer modellerini satmaya başlayacak.

- Advertisement -

Automotive News’in raporuna göre, Ford yakında arka klima ve ısıtma kontrollerine güç sağlayan çipler olmadan bazı Ford Explorer modellerini satmaya ve göndermeye başlayacak. Ford, çipsiz arabaların çiplerini ise bir yıl içinde bayilere gönderecek. Daha sonra bayiler bu çipleri müşterilerin araçlarına takacak. Ancak bu değişiklik geçici olacak.

Ford sözcüsü Said Deep, The Verge’e verdiği demeçte, ısıtma ve klimanın ön koltuklardan kontrol edilebileceğini ve arka kontrolleri olmayan bir araç satın almayı seçen müşterilerin indirimli fiyat alacağını söyledi.

Romanya’daki fabrikayı bünyesine kattı

Ford Otosan, Ford’un Romanya’daki Craiova fabrikasını bünyesine katmak üzere Ford ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Bu anlaşma ile Ford’un Craiova’da yer alan araç üretim ve motor üretim tesislerinin sahipliği Ford Otosan’a geçecek. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, sözleşmeye göre Ford Romanya hisselerinin tamamı için 2022 ve 2028 yılları arasında toplam 575 milyon euro ödeme yapılacağı belirtildi. Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak belirlenmek üzere 140 milyon euroya kadar ilave ödeme yapılması söz konusu olacak. Ford Otosan’ın toplam yıllık üretim kapasitesinin Romanya Craiova fabrikasının alımı ile 900.000’in üzerine çıkması, çalışan sayısının da 20 bini geçmesi bekleniyor.

- Reklam -