Ana SayfaSağlıkTerlemenin faydaları nelerdir? Soğuk algınlığında ve hastayken ne işe yarar?

Terlemenin faydaları nelerdir? Soğuk algınlığında ve hastayken ne işe yarar?

Birçok insan soğuk algınlığına yakalanarak zor bir süreçten geçmektedir. Bu süreçte çeşitli sorunların ortaya çıkması beklenen bir durumdur. Bu yüzden soğuk algınlığı yaşayan kişilerin dikkatli ve duyarlı olması gerekir. Terlemenin faydaları nelerdir? Soğuk algınlığında ve hastayken ne işe yarar detayları ile derledik.

- Advertisement -

Bazı hastalıklarda sıklıkla kişiye terlemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü terleme ile bazı yararlar ortaya çıkmaktadır. Yani terlemenin kişiye iyi geldiği bilinmektedir. Tabi hastalıkta ve soğuk algınlığında terlemenin be gibi yararları olduğu sıkça merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

TERLEMENİN FAYDALARI NELERDİR?

İnsanların birçok zaman terledikleri görülmektedir. Özellikle yürüyüş, spor ve buna benzer aktivitelerde terleme yaşanması muhtemel olan bir durumdur. Tabi hastalığa yakalanan kişilere de terlemesi tavsiye edilmektedir. Bunun birçok nedeni olduğunu bilmek gerekir. Çünkü terlemenin oldukça çok sayıda yararı bulunmaktadır. 

5 MADDEDE TERLEMENİN FAYDALARI

5 MADDEDE TERLEMENİN FAYDALARI

1. Toksinlerden ve zararlı maddelerden kurtulmaya yardımcı olur

Terlemenin en önemli faydası toksinlerden kurtulmaya yardımcı olması olarak görülmektedir. Bu sayede vücuttan birçok zararlı madde kolayca atılabilir. Bu yüzden soğuk algınlığı gibi hastalıklarda terleme ile yaramaktadır.

2. Kalp ve damar sağlığını korur

Terlemenin bilimsel açıdan kanıtlanmış olan sonuçlarına göre kalp ve damar sağlığını koruduğu görülmektedir. Terleme sayesinde vücut ısısı korunur ve kalp ritmi düzene girer. Doğal olarak terleme sonucunda kalp ve damar sağlığında olumlu bir etki görülür.

3. Derideki gözenekleri açar

Terleme derideki gözenekleri açar ve her zaman açık kalmasını sağlar. Gözeneklerin açık kalması sağlık açısından oldukça yararlı görülmektedir. Bunu sağlamak için düzenli olarak terlemek gerektiği bilinmektedir.

4. Sıvı dengesini korur

Terlemenin önemli bir faydası da sıvı dengesini koruması olarak bilinmektedir. Çünkü vücutta belirli bir miktarda sıvı bulunmaktadır. Terleme yaşanması bu sıvının yaklaşık ‘unu kullanmaktadır. Bu yüzden sıvı dengesini korumak adına terleme işe yaramaktadır.

5. Zararlı bakteri ve mikroplara savaşır

Terleme sayesinde zararlı bakteri ve mikroplar ile savaşılmaktadır. Bu durum vücut için oldukça önemlidir. Aksi halde zararlı bakteri ve mikroplar kişide olumsuz sonuçlar yaratabilir. Terleme ile bu zararlı bakteri ve mikroplar vücuttan atılır. 

SOĞUK ALGINLIĞINDA VE HASTAYKEN NE İŞE YARAR?

SOĞUK ALGINLIĞINDA VE HASTAYKEN NE İŞE YARAR?

Terlemenin soğuk algınlığına ve hastalıklara iyi geldiği düşünülür. Bu düşünce kısmen doğru bir düşüncedir. Çünkü terlemenin vücut için çok önemli faydaları bulunmaktadır. Ancak şunu bilmekte önemlidir. Terlemek soğuk algınlığına kesin olarak bir çözüm sunmaz. Yani terlemek geçici bir süre için rahatlık hissi verir. Tabi yine de terlemenin soğuk algınlığına karşı denenmesi gereken bir yol olduğu bilinmektedir.

  • Terleme geçici bir süre kendinizi iyi hissetmenizi sağlar,
  • Burun ve başta görülen dolgunluk hissini azaltır,
  • Vücuttaki fazla tuzun atılmasına yardımcı olur,
  • Ağır metalleri vücuttan atarak rahatlamayı sağlar. 
TERLEMENİN EN İYİ FAYDASI

TERLEMENİN EN İYİ FAYDASI

Terlemenin en iyi faydası ise ruhen bir rahatlama sunmasıdır. Özellikle spor yapan kişiler efor sarf ederek terlerler ve bunun sonucunda ise daha mutlu olurlar. Doğal olarak terlemenin psikolojik açıdan da önemli olduğu görülmektedir. Bunun için hastayken ve soğuk algınlığı yaşarken terlemenin olumlu etkileri görülecektir. Tabi bu tek başına yeterli bir çözüm değildir. Hastalık döneminde bağışıklık sistemini ayakta tutmak gerekir. Başka bir deyişle terlemenin olumlu etkilerine destek olmak önemlidir.

Terlemenin soğuk algınlığı dışında da çeşitli hastalıklar için faydaları olduğu görülmektedir. Özellikle alzheimer ve böbrek taşı riski için terlemenin yararları vardır. Çünkü terleme sonucunda vücuttan ağır metaller ve zararlı maddeler atılabilir. Doğal olarak bu durum olumlu etkiler sunmak adına iyi bir yol olacaktır. 

- Reklam -