Ana SayfaSağlıkSaç mantarına ne iyi gelir, neden olur? Saç mantarı nasıl düzelir, nasıl...

Saç mantarına ne iyi gelir, neden olur? Saç mantarı nasıl düzelir, nasıl geçer?

- Advertisement -

Saç bakımı konusunda birçok kişinin sorun yaşadığı bilinmektedir. Çünkü saçlar çabuk yıpranabilir ve mutlaka önlem almak gerekmektedir. Özellikle saç mantarı çok can sıkan bir problem olarak görülmektedir. Saç Mantarına ne iyi gelir, neden olur? Saç Mantarı nasıl düzelir, nasıl geçer detayları ile derledik.

Saç mantarı problemi yaşayan insanlar bu durumdan kurtulmak için çaba gösterirler. Tabi hangi hastalık olursa olsun mutlaka bir çözümü vardır. Bundan dolayı saç mantarı için gerekli önlemlerin önceden alınması gerekir.

SAÇ MANTARINA NE İYİ GELİR, NEDEN OLUR?

Saç mantarı, saç derisinde ortaya çıkan ve can sıkan bir problemdir. Başka bir deyişle saçta meydana gelen enfeksiyon hastalıklarına saç mantarı denilmektedir. Bu durumun birçok insanda meydana geldiği sıkça görülmektedir. Saçta oluşan saç mantarı kısa sürede başka hastalıkları da ortaya çıkarır. Bundan dolayı saçta kepeklenme ve kaşıntı meydana gelir. 

SAÇ MANTARI NEDENLERİ

SAÇ MANTARI NEDENLERİ

1) HİJYEN EKSİKLİĞİ

Saç mantarına neden olan durumlardan birisi hijyen eksikliğidir. Çünkü hijyen konusu oldukça önemlidir ve saçların bakımını da etkilemektedir. Özellikle haftada en az iki kez banyo yapmak tavsiye edilmektedir. Saçlarında mutlaka temiz olması gerekir. Bunun için saçlar düzenli olarak yıkanmalıdır.

2) BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIFLAMASI

Bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda saçta mantar oluşabilmektedir. Çünkü bağışıklık sistemi çöktüğü zaman insanlar kolayca hastalanabilir. Bu hastalıklardan biriside saç mantarı olarak bilinmektedir. Saç mantarı, bağışıklık sisteminin çökmesi sonucunda daha hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Yani saç mantarının bağışıklık sistemine bağlı olarak ortaya çıkma şansı bulunmaktadır.

3) BAZI HAYVANLARLA TEMAS

Saç mantarının kedi ve köpek başta olmak üzere bazı hayvanlardan dolayı da oluşma şansı bulunmaktadır. Çünkü bu tarz hayvanların sağlıklarına dikkat edilmediği zaman parazitler ortaya çıkar. Doğal olarak bu hayvanlar ile temas olduğunda saç mantarı ortaya çıkabilir.

4) TOPLU ALANLARDA BAŞ DAYANAN YERLER

Saç mantarına neden olacak durumlardan birisi de toplu alanlarda baş dayanan yerlerdir. Kuaförler, sinema salonları, otobüsler ve buna benzer yerlerde koltuklar bulunmaktadır. Bu koltuklara başınızı dayadığınız zaman hastalık gelebilir. Burada önemli olan hijyen konusudur. Yani bu tarz yerlerde başınızı dayamak zorunda kalırsanız eğer daha sonrasında saçınızı yıkamanız faydalı olacaktır. Sonuç olarak saç mantarı kolay bir şekilde herkese bulaşabilir. 

SAÇ MANTRI NASIL DÜZELİR, NASIL GEÇER?

SAÇ MANTRI NASIL DÜZELİR, NASIL GEÇER?

Saç mantarı ne kadar dikkat edilirse yine de ortaya çıkabilir. Bu durumda saç mantarından kurtulmak gerekecektir. Yani çeşitli yöntemler ile saç mantarından kurtulma şansınız bulunmaktadır.

1) SAÇ MANTARI İLAÇLARI

Saç mantarı için kullanılan çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların bazıları oral yolla alınmaktadır. Bazıları losyon veya krem olarak saça sürülmektedir. Bu ilaçlar saç mantarına son derece iyi gelebilir.

2) ALOE VERA JELİ

Aloe vera, birçok faydası olan son derece yararlı bir bitkidir. Bitkinin içerisinde yer alan jeli saçınıza sürmek saç mantarına iyi gelir. Bunun için aloe vera jelini saça uygulayın ve beş dakika bekleyin. Daha sonrasında ise saçınızı iyice durulayın. Bunu haftada en az 2-3 kez düzenli olarak yapmanız gerekir.

3) HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı son derece faydalı bir üründür. Bu yağ birçok hastalığa karşı faydalı olarak dikkat çekmektedir. Özellikle saç mantarı için oldukça işe yaradığı görülmektedir. Hatta saç mantarına karşı en doğal çözümlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

4) LİMONLU SU

Saçları limonlu su ile yıkamakta saç mantarına iyi gelmektedir.

5) SARIMSAK

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak ezilerek saça sürüldüğü zaman saç mantarını ortadan kaldırmaktadır. 

- Reklam -