Ana SayfaSağlıkNar hangi mevsimde ve ayda yetişir? Nar ne zaman yenir?

Nar hangi mevsimde ve ayda yetişir? Nar ne zaman yenir?

- Advertisement -

Nar, hangi mevsimde yetiştiği sıklıkla araştırılan meyvelerden biridir. Özellikle kullanım alanı bakımından da oldukça önemli bir yere sahip meyveler arasındadır. Bu bakımdan Nar hangi mevsimde yetişir öğrenebilir ve buna göre rahatlıkla tüketebilirsiniz. Lif, protein, C vitamini, K vitamini, folat ve potasyumdan da zengin olan narı özel kılan, lezzetinin yanı sıra antioksidan içeriği oldukça yüksek bir meyve olması. Bir su bardağı kadar nar, günlük C vitamini gereksiniminin yarısını karşılayabiliyor. iNar hangi mevsimde ve ayda yetişir? Nar ne zaman yenir tüm detaylarıyla derledik.

Nar, sonbahar meyvesi olarak bilinmektedir. Nar genellikle Eylül ve Ekim aylarında hasat yapılarak bu aylarda satışa sunulur.

NAR HANGİ MEVSİMDE VE AYDA YETİŞİR?

Nar, uzun bir süre çiçeklenme dönemi geçirdiğinden dolayı her bölgede aynı zamanda olgunlaşmaz. Oldukça faydalı bir meyve olmasından dolayı herkesin severek tükettiği bilinen nar genellikle sonbahar aylarında tüketilir. Rengi ve aroması tam kıvamını aldığında tüketilirse tüm yararlarından faydalanmak mümkün olur.

Sonbaharın başlangıcı sayılan Eylül ayından Kasım ayına kadar bulunması ve tüketilmesi mümkün olan nar tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Görsel olarak oldukça ilgi çeken nar aynı zamanda bereketin sembolü olması nedeniyle de çok sevilir. Nar, çiğ olarak tüketilmesi gereken bir meyvedir. İri taneli olanlarına katırbaşı denir. Aynı zamanda kırmızı olanları, çekirdeksiz olanları ve mayhoş olanları da vardır.

NAR NE ZAMAN YENİR?

Nar, faydası saymakla bitmeyen bir meyvedir. Özellikle bereket sembolü olması nedeniyle sofralardan eksik edilmeyen meyveler arasında sayılır. Nar doğal bir kalp ilacı olarak tanımlanır çünkü kalp ve damar hastalıklarına oldukça iyi gelir. Kan dolaşımının da hızlanmasını sağlayan nar aynı zamanda kalp krizine karşı bir koruma etkisi sağlar. Sonbahar meyvesi olarak bilinen nar Eylül ayından Kasım ayına kadar birçok markette ve pazarda bulunan bir meyvedir.

Nar, çiğ olarak tüketilir ya da suyu sıkılır. Özellikle nar suyunu kahvaltılarda ya da ara öğünlerde tüketmek suyunda bulunan B ve C vitaminlerinden de faydalanmak için önemlidir. Cilt sağlığına da faydalı olan nar, mayhoş tadı ile herkesin sevdiği bir meyvedir. Kasın basıncını ve kolesterolü düşürdüğü bilinen nar, görme sağlığını da olumlu yönde etkiler. İçinde C, A ve E vitaminlerinden bol miktarda olan nar bereket anlamına da gelir. Hatta bu nedenle kimisinin nar kırma, kimisinin nar patlatma olarak adlandırdığı bir bereket ritüeli yapılır.

Ritüele göre yılbaşından önce, genellikle kış dönümü olarak bilinen 21 Aralık’ta evin bereketini artırmak için evde nar kırılır. Anadolu geleneklerinden biri olan nar kırma ritüelinde evin içinde nar patlatılır. Ardından nar parçalanır ve taneleri eve dağılır; böylelikle eve bereket getireceğine inanılır.

İlgili Haberler
Her gün 1 bardak dolusu nar tanesi tüketirseniz… Faydalarına inanamayacaksınızFaydasını duyunca çok şaşıracaksınız! Nara tuz döküp yerseniz…

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
- Reklam -