Ana SayfaSağlıkKaraciğer ve bağırsak detoksu için toksinlerden arındıran en iyi besinler!

Karaciğer ve bağırsak detoksu için toksinlerden arındıran en iyi besinler!

- Advertisement -

Özellikle şehir hayatında yaşayanlar, vücudundan kolayca atabileceğinden daha fazla toksin alıyor. Gıdaların içinde olan koruyucu ve renklendiriciler, hava kirliliği, trafik nedeniyle salınan gazlar, atık yakıtlar; araba kokusu vb her türlü koku, sigara, leke çıkarıcılar, kuru temizleme ilaçları, bağırsağımızdaki kötü bakteriler nedeniyle her gün toksinlere maruz kalıyoruz. Ancak vücudumuzu fazla toksinlerden arındırmanın bir yolu var; detoks!

Detoks, son yılların popüler toksin atma yöntemlerinden biri. Pek çok farklı yöntemi olan, egzersiz dışında sıvı ağırlıklı özel programları da olan detoks yöntemleri sayesinde vücudumuzdaki zararlı maddelerden kurtuluyoruz.

Detoks, tam anlamı ile vücudumuzdaki toksinleri deri, solunum ve boşaltım yoluyla atmak anlamına geliyor. Başta karaciğerimiz olmak üzere, bağırsağımız ve lenflerimiz ve birçok organımız aslında detoks yapmak için çalışıyor. Eğer doğru beslenirsek, vücudumuzun bu görevini destekliyor, hatalı beslenme alışkanlıklarıyla başta karaciğerimiz olmak üzere tüm organlarımızı yoruyor, onlara kaldırmakta güçlük çekecekleri bir görev yüklemiş oluyoruz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Beste Alimert Altunörs de doğru yiyecekleri beraber tüketmenin vücudun detoks görevine destek olacağını ve böylece birçok sağlık sorununa neden olan toksinlerin daha kolay atılabileceğini söylüyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Altunörs, özellikle de şehir hayatında yaşayanların vücudun atabileceğinden daha fazla toksin aldığını belirtiyor. Gıdaların içinde olan koruyucu ve renklendirici, kirli hava, yakıt, araba kokusu vb her türlü koku, sigara, leke çıkarıcılar, kuru temizleme ilaçları, bağırsağımızdaki kötü bakteriler nedeniyle her gün toksinlere maruz kalmaya devam ediyoruz.

VÜCUDUMUZUN TOKSİNLERLE DOLU OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

VÜCUDUMUZUN TOKSİNLERLE DOLU OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Diyetisyen Altnörs, vücudumuzun toksinlerle dolu olduğunu anlayabileceğimiz bazı belirtilerden bahsediyor. Bunları yorgunluk, baş ve kas ağrısı, bağırsak sorunları, kilo verememe ve kolay kilo alma, ödem ve şişkinlik sorunları olarak sıralıyor. Bu belirtiler toksinlerin biriktiğini gösteriyor olabilir.  

Peki vücudumuz bu kadar yorgunken nasıl gün içinde daha aktif, daha zinde, hem bedensel hem de ruhsal olarak daha hafif olabiliriz? Detoks ile…

İşte detoks yapmanız için basit yöntemler ve her mutfakta rahatça bulabileceğiniz ulaşılabilir besinlerle detoks yapma yöntemleri…

KARACİĞER DETOKSU İÇİN EN FAYDALI BESİNLER

KARACİĞER DETOKSU İÇİN EN FAYDALI BESİNLER

Karaciğer detoksu için Brasika sebzeleri olan beyaz ve karalahana, brokoli, karnabahar, bürüksel lahanası, ıspanak, şalgam ve Allium Allicin ailesi sebzeleri olan sarımsak ve soğan grubu tam destekler arasında yer alıyor.

Ayrıca kereviz, enginar, deve dikeni, pancar da karaciğer sağlığı için çok önemli sebzeler.

BAĞIRSAK DETOKSU NASIL YAPILIR?

BAĞIRSAK DETOKSU NASIL YAPILIR?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Altınörs, bağırsak detoksunda ise bağırsağın iç ortamının, yani probiyotiklerin (iyi bakterilerin) zenginliğinin ve bağırsak duvarının sağlıklı olmasının çok önemli olduğunu söylüyor.

Beslenmemizde probiyotik bakterilerden zengin olan kefir, kombucha, perga (arı ekmeği) gibi yiyeceklere yer vermek ve kolajen üretimine destek olacak şekilde ilikli kemik suyu, balık yağı ve hindistancevizi gibi MCT yağlarını tüketmek, zerdeçal gibi baharatlar kullanmak bağırsak sağlığı için çok değerli.

Ayrıca lifi ve antioksidanları arttırmak için sebze ve meyve, kurubaklagil ve tam tahıl tüketilmesi öneriliyor.

TAM DETOKS İÇİN...

TAM DETOKS İÇİN…

Sebze, meyve, baharatlar doğru kombinasyonla bir araya geldiğinde karaciğer detoksu veya bağırsak detoksu birlikte sağlanıyor.

Bu detoks yöntemleri aynı zamanda daha kolay yağ kaybetmek için vücudumuzu hazırlarken toksinlerin oluşturduğu ödem ve şişkinlikten kurtulmamıza da yardım ediyor.

Sağlıklı yaşam için en önemlisi sağlıklı beslenmeyi sürdürmek. Bu nedenle yaptığınız detoks kürü sonrasında da sağlıklı beslenmeye devam etmeniz gerekiyor.  

- Reklam -