Ana SayfaSağlıkStrese bağlı kaşıntıya ne iyi gelir? Strese bağlı kaşıntı nasıl düzelir, nasıl...

Strese bağlı kaşıntıya ne iyi gelir? Strese bağlı kaşıntı nasıl düzelir, nasıl geçer?

- Advertisement -

Özellikle günlük yaşamın getirdiği sorun ile strese bağlı kaşıntı yaygın olarak yaşanır. Bu durum yaş fark etmeksizin pek çok kişinin yaşadığı sorunlar içerisinde gelir. Peki, strese bağlı kaşıntıya ne iyi gelir? Strese bağlı kaşıntı nasıl düzelir, nasıl geçer detayları ile derledik.

Strese bağlı kaşıntı aynı zamanda sinirsel kaşıntı olarak da ifade edilebilir. Bu durum vücudun birçok farklı bölgesinde ortaya çıkar. Ayrıca kişiden kişiye değişmesi ile kaşıntı çok ciddi noktalara ulaşabilir. Özellikle sırt, eller, ayaklar ve bacak bölgesi gibi birçok yerde ön plana çıkar. Tabii strese bağlı olarak meydana gelen kaşıntıya karşı birtakım çözüm yöntemleri de bulunuyor.

STRESE BAĞLI KAŞINTIYA NE İYİ GELİR?

STRESE BAĞLI KAŞINTIYA NE İYİ GELİR?

Günlük yaşamın getirdiği sorunlar ve kişisel problemler nedeniyle strese bağlı kaşıntı meydana gelir. Özellikle kişinin yaşamış olduğu stres üzerinden durum hafif ya da şiddetli biçimde ortaya çıkar. Böyle zamanlarda mutlaka bir doktora görünmek ve tedavi süreci geçirmek önemlidir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak tedavi yöntemleri bu konuda hastaya uygulanır. Tabii kaşıntını ne olduğu bölge itibariyle doğal birtakım yöntemler de ön plana çıkıyor. Bu konuda limon ilgili bölgeye uygulanmak suretiyle birkaç dakika bekletmek iyi gelebilir. Ayrıca kaşınan bölgeye karanfili uygulaması yine etkili çözüm yöntemleri arasında bulunur.

STRESE BAĞLI KAŞINTI NASIL DÜZELİR?

STRESE BAĞLI KAŞINTI NASIL DÜZELİR?

Strese bağlı kaşıntıdan kurtulmak için öncelikle psikolojik açıdan kişinin kendini rahatlatması önemli bir yere sahiptir. Bu konuda eğer hasta bireysel olarak çözüm yöntemi bulamıyorsa, bir uzmana danışmak gerekir. Böylece bir psikolog veya psikiyatri doktoru ile tedavi yöntemi ele alınabilir. Aynı zamanda farklı bölümler üzerinden uzman doktor ile ilaç ve benzeri tedaviler de söz konusu olabilir. Bunun dışında alternatif olarak evde uygulanabilecek birçok doğal bitkisel çözümler yer almaktadır. Bunlar içerisinde karanfil yağı, limon, su ve benzeri gibi seçenekler öne çıkar. Doğal kaynaklar kaşıntının olduğu bölgeye uygulanmak suretiyle rahatlama imkanı elde edilebilir.

STRESE BAĞLI KAŞINTI NASIL GEÇER?

STRESE BAĞLI KAŞINTI NASIL GEÇER?

Değişik nedenlerden dolayı günlük hayattaki sorunlar ile beraber vücudun farklı bölgelerinde strese bağlı kaşıntı yaşanır. Bu kaşıntılar zaman içerisinde çok daha şiddetli hale gelebilir. Böylece kişi ilgili bölgeyi kaşıması ile beraber yara dahi yapabilir. Böyle durumlarda ilk olarak uzman bir doktor ile birlikte fiziksel ve psikolojik olarak destek almak gerekir. Ancak bununla beraber ayrıca bitkisel birtakım çözümleri de ele almak mümkün.

  • Kaşıntının olduğu bölgeye birkaç dakika boyunca limon sürülebilir.
  • Aynı şekilde karanfil yağı ilgili bölgeye uygulanabilir.
  • Kaşıntının şiddetini azaltmak noktasında soğuksu uygulaması da oldukça etkilidir.
  • Seyrek ve kısa süreli ılık duşlar bölgede rahatlama yaratabilir.
  • Duştan hemen sonra nemlendirici kullanılması da önemlidir.

Bu şekilde yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi strese bağlı kaşıntıyı bireysel olarak gidermek mümkün. Ancak elbette mutlaka psikolojik açıdan Kişinin kendini rahatlatması, sitede bağlı kaşıntının en önemli çözümüdür.

STRESE BAĞLI KAŞINTI VÜCUDUN NERESİNDE YAŞANIR?

STRESE BAĞLI KAŞINTI VÜCUDUN NERESİNDE YAŞANIR?

Strese bağlı olarak meydana gelebilecek olası kaşıntı vücudun birçok farklı bölgesinde ortaya çıkar. Özellikle eller ve ayaklar ile bacaklar ya da sırt bölgesi yaygın olarak kaşıntıya sebep olur. Bununla beraber gövdede bölgesel olmayan ancak geniş bir alanı kapsayacak şekilde kaşınma meydana gelebilir. Bunun dışında cilt hastalıklarına bağlı olarak stres üzerinden kaşıntılar daha yüksek noktaya çıkabilir. Bunlar arasında iltihaplanma, kızarıklık ya da cilt görünümü ile değişim söz konusudur. Tüm bunlara karşı uzman bir doktor kontrolünde destek almak ve doğal çözümler kullanmak önemlidir.

- Reklam -