Ana SayfaYaşamdanLabrador retriever köpeği ve ırk özellikleri: Labrador retriever köpeği nasıl eğitilir? Ne...

Labrador retriever köpeği ve ırk özellikleri: Labrador retriever köpeği nasıl eğitilir? Ne yer? Ne kadar yaşar?

Labrador Retriever; genellikle günümüz çapında çok sık bakılan köpek çeşitleri içerisinde bulunmaktadır. Çok sevilen bu köpekler, genellikle büyüklerdir. Labrador Retriever ırkı; ilk şekilde Labrador’da yetiştirilmiştir. Bunun yanı sıra en soğuk sularda dahi duraksamadan yüzen köpekler şeklinde bilinmektedirler. Peki, Labrador Retriever köpeği özellikleri nelerdir? Bu ırk nasıl eğitilir? Ne kadar yaşar? Ne yerler tüm detayları ile derledik.

- Advertisement -

 Labrador Retriever; ülkemiz çapında Labrador şeklinde telaffuz edilmektedir. Ülkemiz çapında en çok beslenen köpek ırklarından biri olması ile birlikte insanların dikkatini çeken çok güzel ve sevimli bir ırktır. Labrador Retriever’in renkleri; kahverengi, sarı, siyah şeklinde türlere sahiptir. Bu köpek; dayanıklı ve kuvvetli bir köpek ırkıdır. Labrador Retriever ırkı; eski zamanlarda balıkçıların ağlarını çekmelerine destek olan köpek türüdür. Bunun yanı sıra duydukları bazı seslere kimi zaman havlayarak tepki verseler de, çoğu zaman sessiz kalan bir ırktır. Labrador Retriever ırkının bazısının; bekçilik yaptığı bilinse bile yabancı insanlara çok basit bir biçimde güvenen, havlamayan, doymak bilmeyen bir ırktır. Günümüzde bu köpek ırkında olan köpekler; rehber köpeği ya da narkotik köpeği şeklinde görev yaparlar. 

Labrador Retriever köpeği ve ırk özellikleri

Labrador Retriever köpeği ve ırk özellikleri

 Labrador Retriever köpeği; erken dönemlerinde eğitildiği takdirde; eğitilen köpekler sıralamasında ilk on içerisinde yer alabilen, eşsiz bir köpek türüdür. Bununla beraber eğitime çok yatkın bir ırktır. Bu köpek ırkı; komutları genel olarak beş kere söylenme durumunda anlamakta ve uygulamaktadır. Labrador Retriever köpekleri; tam anlamıyla bir dost yanlısıdır. Ancak yavruluk döneminde iyice sosyalleştirilmesi önemlidir. Labrador ırkı; ortalama olarak 10 ile 13 sene arasında yaşamaktadır. Bu ırkın yatkın olduğu rahatsızlıklardan birkaçı; Prograsiv Retinal Atrophy, dirsek ve kalça displazisi şeklindedir. 

 Labrador Retriever ırkı; evde beslenmeye ideal bir ırk olsa bile gerekli egzersizi her gün minimum iki saat, dışarıda gezer şekilde almalıdır. Bahçeli evler onun adına daha uygun olmaktadır. Labrador Retriever cinsi köpekler; çok fazla enerjiye sahiptir. Bununla beraber enerjilerinden ötürü devamlı hareket halinde olmalıdırlar. Aksi durumda yeterli egzersizler yapılmadığında, obur olma eğilimindedirler. Bu yüzden de dikkat edilmesi gerekir. Labrador Retriever cinsinin kökeni; Kanada’dadır. Bunun yanı sıra bu ırk, buzlu sular içerisinde yüzmeye alışık bir cinstir. Tüy açısından çok fazla problem yaratmayan ırktır. Her gün ve devamlı fırçalanması durumunda tüy problemi yaşatmamaktadır. Orta düzeyde tüy dökerler. 

 Labrador Retriever; ilk defa köpek besleyecek olan ırklar bakımından ideal bir ırktır. Bunun yanı sıra karakterinin arkadaş canlısı olmasından ötürü, ilk kez köpek besleyecek olanlara bu ırkın köpekler, önerilmektedir. Bahçede beslemek mümkündür.

 Labrador retriever köpeği nasıl eğitilir?

  Labrador Retriever ırkının zeka düzeyi, pek çok köpek ırkına göre yüksektir. Bununla beraber bu köpeklerin öğrenme becerileri oldukça üst seviyededir. Çabuk şekilde öğrendikleri için eğitime oldukça müsait bir ırktır. Yavruluk döneminde çekme konusunda güçlü olduklarından eğitimi verilmelidir. Bununla birlikte aşırı şekilde çekme dürtülerinden vazgeçilmesi sağlanması önerilmektedir. Bununla beraber sporu ve suyu sevdiklerinden su oyunları, uzun yürüyüşler ilgi alanlarına yardımcı olacaktır.

 Labrador retriever ne yer?

 Labrador Retriever ırkı; çok açgözlü bir ırktır. Bunun yanı sıra doymayı bilmeyen bir cinstir. Labrador Retriever; beslerken mamasına çok dikkat etmek gereklidir. Yavru Labrador Retriever köpekleri; gün içerisinde en az üç öğün beslenmesi gerekmektedir. Yavru köpeklerin beslenmesinde dikkat edilecek tek şey, gün içerisindeki öğünlerin saatlerini ayarlamaktır.

 Labrador retriever ne kadar yaşar?

 Labrador Retriever ırkı; ortalama olarak 10 ile 12 sene civarında yaşamaktadırlar.

- Reklam -