Ana SayfaYaşamdanMaltese köpeği ve ırk özellikleri: Maltese köpeği nasıl eğitilir? Ne yer? Ne...

Maltese köpeği ve ırk özellikleri: Maltese köpeği nasıl eğitilir? Ne yer? Ne kadar yaşar?

Maltese köpeği; uzun, düz, ipeksi ve beyaz tüyler ile kaplı olan, kare gövdesi ile bilinen bir köpek ırkıdır. Bunun yanı sıra Malta köpeği ismi öyle de bilinmektedir. Yere kadar uzanan tüyleri, yüz ifadesi, kusursuz vücut yapısı ve genel duruşuyla beraber oldukça güzel bir köpek çeşididir. Koşmayı, oyun oynamayı, neşeli bir halde olmayı çok sever. Maltase köpekleri, su köpeği şeklinde de bilinir. Bununla beraber koşarken suda yüzüyor gibi görünmektedir. Peki, Maltase köpeği özellikleri nelerdir? Maltase köpekleri nasıl beslenir? Nasıl eğitilir? Maltese köpekleri ne kadar yaşar detayları ile derledik.

- Advertisement -

 ​​​​​​Maltase köpeği; bir başka ismiyle Malta köpeği olarak da bilinir. Bu köpek oldukça korkusuz ve nazik bir cinstir. Bunun yanı sıra eşsiz ve bembeyaz tüyleri, bu köpeğin çok asil görünmesine katkı sağlamaktadır. Maltase köpek ırkı; çok enerjik ve güçlü bir köpektir. Bunun yanı sıra arkadaş canlısı bir türdür. Bu köpek ırkı; sahiplerine karşı yakın olmayı severler. Oyuncağa benzeyen Maltase köpeklerinin bütün vücudunu kaplayan ipeksi tüyleri bulunmaktadır.

 

 Seneler önce bu köpek ırkı, daha değişik bir renge sahipti. Fakat günümüzde yalnızca beyaz renkli olanları mevcuttur. Hareket esnasında bembeyaz pamuk gibi görünmektedir. Çok fazla tüylü olmasından ötürü, tüylerini fırçalamak adına yeteri kadar zaman ayırmak gereklidir. Bu türün tüyleri, çok fazla dökülmez. Maltase köpeğinin popüler olmasının bir diğer sebebi, ipeksi tüylerinin dışında siyah gözlere ve siyah ufak bir burna sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Maltase köpekleri, sahiplerine karşı oldukça bağlı olan köpeklerden birisidir. Bunun yanı sıra dekoratif ırklardan birisi olarak bilinir. Bu yüzden küçük apartman dairelerine dahi uygun bir köpektir. 

Maltese köpeği ve ırk özellikleri

Maltese köpeği ve ırk özellikleri

 

 Maltase köpeğinin özellikleri hakkında bilgi vermek önemlidir. Bunlar;

 

 – Maltase köpeklerinin kökeni; Malta’ya dayanmaktadır.

 – Bu köpeklerin tüyleri beyaz renkli olup, sık ve dalgalıdır. Tüylerinin rengi krem rengi ya da beyaz renge yakın olabilmektedir.

 – Çok eskilere dayanan bir ırktır.

 – Göz ve burunları, tüyleri ile zıtlık oluşturacak renktedir. Bunun yanı sıra simsiyah burna ve gözlere sahiptirler.

 – Ufak köpek ırkındandır. Ağırlıkları ise 1 ile 3 kg arasında değişmektedir.

 – Oyun oynamayı seven bir ırktır.

 – Sahiplerine aşırı bağlıdırlar.

 – Devamlı şekilde ilgi görmeyi severler. Bunun yanı sıra yalnız bırakılmaya uygun köpekler değildirler.

 – Başka evcil hayvanlar veya çocuklar ile yaşamaları, onlara alışmaları oldukça zordur. Sahiplerinin, başkasına sevgi ve ilgi göstermesini sevmezler.

 

 Maltese köpeği nasıl eğitilir?

 

 Maltase köpekleri, eğitim süresinde sahibini zorlamazlar. Ancak zorlandıkları zaman hırçınlaşırlar. Maltese köpeklerinin; itaat, sosyalleştirme, tuvalet, ileri itaat gibi eğitimleri alması oldukça önemlidir. Erken dönemlerde bu eğitimleri alan Maltase ırkı; ilgi ve şefkat gördüklerinden, sıcak bir yaklaşım sergilenmektedirler. Kolayca eğitilen bir cins olan Maltase köpekleri, sahiplerinin komutlarını eksiksiz yerine getirirler. Ufak ufak ödül vermek, eğitimde motivasyonlarının artmasına katkı sağlar.

 

 Tuvalet eğitimini çok kolay şekilde tamamlayan bu ırk, ev ortamlarına kolayca alışmaktadır. Bu özelliği sayesinde sahibine önemli avantaj sağlayan bu ırk, ilk defa köpek besleyecek olanlara tavsiye edilmektedir. Enerji seviyesi orta olan ırk; egzersiz gereksinimi duyar. Yüksek oyunculuk becerileri ile sahibiyle uyum yakalama konusunda başarılıdır.

 

 Maltese köpeği ne yer?

 

 Malltese köpeği; yemek hakkında çok seçici davranan bir tiptir. Hassas sindirim sistemleri vardır. Bu yüzden kimi zaman sindirim bozukluğu hastalıkları ile beslenme konusunda çok hassas davranılması gereken bir köpektir. Yüksek kalitedeki köpek mamalarını tercih etmek gerekir. En fazla tüketilen köpek maması markaları tercih edilebilir.

 

 Maltase köpeği ke kadar yaşar?

 

 ​​​​​​Maltase köpeklerinin ortalama olarak ömürleri 12 senedir.

- Reklam -