Ana SayfaSağlıkYerinde duramayan çocuğunuz hiperaktif mi yoksa huzursuz bacak sendromu mu var?

Yerinde duramayan çocuğunuz hiperaktif mi yoksa huzursuz bacak sendromu mu var?

- Advertisement -

Huzursuz bacak sendromunun çocuklarda da olabildiğini ancak kimi zaman hiperaktivite veya büyüme ağrıları ile karıştırılabildiğini açıklayan Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, çocuğun oturduktan bir süre sonra kalkıp dolaşma ihtiyacı duymasının arkasında huzursuz bacak sendromu olacağını belirtti.

Huzursuz bacak sendromu nasıl gelişiyor?

Huzursuz bacak sendromu nasıl gelişiyor?

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz “Huzursuz bacak sendomu genellikle 20’li yaşlardan başlıyor ancak bu yaşlarda süreklilik göstermiyor. Yaşın ilerlemesiyle giderek belirginleşiyor, haftada 2-3 gün ya da 1-2 ay olup sonra geçen huzursuz bacak, tüm zamana yayılıyor. Ancak kimi zaman huzursuz bacak sendromu çocuklarda da görülebiliyor” diyor. Prof. Dr. Karadeniz’in verdiği bilgilere göre çocuklarda 2 yaşında bile huzursuz bacak sendromu görülebiliyor. İşte çocuklarda huzursuz bacak sendromu ve nedenleri…

Huzursuz bacak sendromu çocuklarda hangi yaş grubunda görülebiliyor?

Huzursuz bacak sendromu çocuklarda hangi yaş grubunda görülebiliyor?

Uyku Bozuklukları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, çocuklarda tam olarak başlangıç yaşını bilemedikleri huzursuz bacak sendromunun 2 ya da 6 yaşında bile görülebildiğini belirtiyor.

Çocuklarda huzursuz bacak sendromu nedenleri

Çocuklarda huzursuz bacak sendromu nedenleri

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, demir eksikliği olan çocuklarda, tıpkı erişkinlerdeki gibi huzursuz bacak sendromu görülebildiğini belirtiyor. Bu nedenle mutlaka demir eksikliğini de sorgulamak gerekiyor.

“Çocuklardaki huzursuz bacak sendromunda genellikle çok büyük bir oranda genetik özellik var” diyen Prof. Dr. Karadeniz, çocuğun ya anne ya da baba tarafında huzursuz bacak sendromu hikayesi bulunduğunu ifade ediyor.

Çocuklarda huzursuz bacak sendromu teşhisi nasıl yapılır?

Çocuklarda huzursuz bacak sendromu teşhisi nasıl yapılır?

Prof. Dr. Karadeniz’in verdiği bilgilere göre akşamları oturunca ya da yatınca bir türlü rahat olamama, kalkıp dolaşma ihtiyacı ile belirti gösteren huzursuz bacak sendromu çocuklarda genellikle atlanıyor. Bunun nedeni çocuktaki büyüme ağrıları ile karıştırılması veya çocuğun hiperaktif olduğunun sanılması. Huzursuz bacak sedromu bütün bu sorunlarla birliktelik gösterebilse de bazen çocuklar yanlış teşhis alabiliyor.

Huzursuz bacak sendromu tanısının hastanın yaşadıklarını anlatmasıyla konulabileceğini ifade eden Prof. Dr. Karadeniz, çocukların ne tür hisler yaşadığını anlatmasının daha da zor olduğunu belirtiyor. Çünkü öncelikle çocuğun konuşuyor olması ve ifadesinin güçlü olması gerekiyor. Bu anlamda erişkinlerin bile anlatmakta zorlandığı bacaklardaki bu acayip hissi, çocuklar da çok iyi ifade edemiyor. Ancak bunun için resimden yararlanan uzmanlar, çocuklara bacağında ne hissettiğini çizimler aracılığı ile aktarmasını istiyorlar.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, çocuğa “bacağında ne hissediyorsunuz, çiz” dediklerinde kurtçuk, zikzaklar ya da pul taneleri çizen çocuklar olduğunu belirtiyor.

Büyüme ağrıları ile huzursuz bacak sendromunu ayırt etme yolları

Büyüme ağrıları ile huzursuz bacak sendromunu ayırt etme yolları

Büyüme ağrıları yalnızca gece yatakta yatarken olmaz ve yürümeyle, hareketle geçmez. Huzursuz bacak sendromunda ise şikayetler istirahatte ortaya çıkar, hareketle azalır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan çocuklar çok hareketlidir, yerinde duramaz ancak bu çocukların bir kısmının yerinde duramaması, hareket etmesi, oturduktan bir süre sonra kalkıp dolaşma ihtiyacı duymasının arkasında huzursuz bacak sendromu da olabilir.

Huzursuz bacak sendromu çocuklarda yetişkinlerden farklı olarak büyüme ve gelişme sorunlarına yol açabiliyor

Çocuklar için uykunun çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Derya Karadeniz, bunun önemini şu şekilde açıklıyor: Çocukların fiziksel ve beyinsel gelişimi normal uykuyla gerçekleşir. Ama huzursuz bacak sendromu onların uykuya dalmasını ve uykuyu sürdürmesini engellediği için büyüme aksayabilir.

- Reklam -