Ana SayfaYaşamdanŞeftali hangi mevsimde ve ayda yetişir? Şeftali ne zaman yenir?

Şeftali hangi mevsimde ve ayda yetişir? Şeftali ne zaman yenir?

Şeftali, sıklıkla araştırılan meyvelerden biridir. Özellikle birçok kişi tarafından sevilmesinden dolayı önemli meyveler arasındadır. Bu bakımdan Şeftali hangi mevsimde yetişir öğrenebilir ve buna göre tüketebilirsiniz. Şeftali hangi mevsimde ve ayda yetişir? Şeftali ne zaman yenir detaylarıyla derledik.

- Advertisement -

 

 Şeftali, yaz mevsimi meyvelerinden biri olduğundan Haziran ve Temmuz aylarında yetişir. Şeftalinin en güzel ve tatlı olduğu ay ise Temmuz ayıdır.

 

 Şeftali hangi mevsimde ve ayda yetişir?

 

 Şeftali, sevilen ve bundan dolayı da ne zaman yendiği, yetiştiği merak edilen meyvelerden biridir. Şeftali, ülkemizde Ege bölgesi ile Akdeniz bölgesinde yetişen bir meyvedir. Marmara bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde de bazı bölgelerde yetiştirildiği bilinmektedir. Şeftali yaz meyvelerinden biridir ve bu nedenle de yaz aylarında satışa çıkarılır.

 

 Şeftali, Haziran ve Temmuz aylarında satışa sunulan bir meyvedir. En güzel olduğu ve en çok yendiği ay ise Temmuz ayıdır. Şeftali, kanseri önleyici olması ve yaşlanma karşıtı olması nedeniyle sıkça tüketilen bir meyvedir. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırma, kanı temizleme, idrar söktürme ve cildi temizleyerek cilde nem kazandırma etkisi de vardır. Şeftalinin faydaları çok olduğundan birçok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir meyvedir.

 

Şeftali ne zaman yenir?

Şeftali ne zaman yenir?

 

 Şeftali bir yaz meyvesidir ve genellikle yaz aylarında tüketilmesi mümkündür. Akdeniz ve Ege bölgesinde yoğun olarak yetiştirilse de şeftalinin Marmara ve Doğu Anadolu’da da yetiştiği bölgeler mevcuttur. Şeftali Haziran, Temmuz aylarında satışa sunulur fakat şeftalinin en güzel ve en tatlı olduğu ay Temmuz ayıdır. En çok Temmuz ayında şeftali tüketilir. Faydaları oldukça fazla olan şeftali yaz aylarında birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir.

 

 Tatlı bir meyve olmasından dolayı birçok kişinin en sevdiği meyveler arasında olan şeftali kanseri önlemesi ile ilgi çekmektedir. Aynı zamanda böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen, sakinleştirici etkileri olan ve kalp dostu olarak bilinen bir meyvedir. Şeftali, sıcak bölgelerde daha fazla yetişir. Bundan dolayı da en fazla Ege ile Akdeniz bölgesinde yetiştirildiği bilinmektedir. Haziran ve Temmuz aylarında bol bol şeftali ile karşılaşmak ve bu sayede şeftali tüketmek mümkündür.

- Reklam -