Ana SayfaYaşamdanSavaş evcil hayvanları da etkiledi! İşte savaşın ortasında kalan evcil dostlar

Savaş evcil hayvanları da etkiledi! İşte savaşın ortasında kalan evcil dostlar

Ukrayna Rusya arasındaki yürek burkan savaş devam ederken, savaşın ortasında kalan insanlar toplu halde güvenli bir yere gitmeye çalışıyor. Bu zorlu süreçte evcil dostlarını terk etmek zorunda kalanların yanı sıra onları güvenli bir bölgeye ulaştırmak için çaba sarf edenlerin çektiği kareler savaşın hayvanları da etkileyen bir diğer yüzünü tüm acısıyla gözler önüne seriyor. Savaşın ortasında kalan evcil dostların üzücü fotoğrafları UAnimals sosyal medya hesabından paylaşılıyor. / Bahar Saygılıer

- Advertisement -

Savaş, sivil insanları, belki de hayatlarının en zorlu yolculuğuna çıkartmak zorunda bırakıyor. Savaşın ortasında kalan insanların bazıları için bu, güvenli bölgelere zorlu bir yolculuk yapmak anlamına geliyor ancak sadece insan olan aile bireyleri değil…

Evcil hayvanlarını savaşın ortasında bırakmak istemeyen hayvan severlerin internet üzerinden paylaştıkları fotoğrafları, bu yolculuğun herkes için ne kadar zor olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

İmkan bulanlar, evcil hayvanlarıyla birlikte sığınaklara taşınmak zorunda kaldı. Yaşanan gerginliğin farkında olan köpekler, sahiplerine bir yandan zor bir sorumluluk getirirken, diğer taraftan önemli bir manevi destek anlamına geliyor.

Savaşın başlamasıyla birlikte kaçmak için güvenli bir yer arayan insanların sığındıkları diğer bir alansa metro istasyonlarıydı.

Sosyal medyada hem insanlar hem de hayvanlar için zor koşulları gösteren görüntüler ortaya çıktı. 

Taşıyıcılara hapsolmuş veya sahiplerine yapışmış evcil hayvanlar, insan arkadaşları kadar bu korkunç anı yaşıyor.

Sahipleriyle birlikte daha güvenli bir şekilde savaş alanından uzaklaşan hayvanların yanı sıra bir de sokak hayvanları var tabii. 

Bölgede kalan bazı insanların, barınak hayvanlarını ve sokaktaki hayvanları güvenli tutmak için çalıştığı belirtiliyor.

Her ülke evcil hayvanları kabul etmiyor. Bazı evraklar, mikroçip, sağlık karnesi ve hatta pasaport gerekli olabiliyor.

Peta.org. göre , Romanya, Macaristan, Slovakya ve Polonya, ülkeden kaçan Ukraynalıların hayvanlarını getirmelerinde evrak işlerini kolaylaştırıyor.

Çeşitli kar amacı gütmeyen kuruluşlar evcil hayvanlar için, barınaklara yiyecek ve battaniye dağıtıyor.

- Reklam -