Ana SayfaSağlıkPortakal hangi mevsimde ve ayda yetişir? Portakal ne zaman yenir?

Portakal hangi mevsimde ve ayda yetişir? Portakal ne zaman yenir?

- Advertisement -

Sevilen lezzetlerden biri olan portakal, mevsimine uygun şekilde alınmalıdır. Pek çok kişi portakalın sezonunu takip ederek mevsiminde tüketmektedir. Portakal özellikle kış aylarında tüketilen bir meyve olarak bilinmektedir. İçeriğinde bulunan C vitamini nezle ve gribal rahatsızlıklara karşı fayda sağlamaktadır. Portakalı mevsimine uygun şekilde tüketmek isteyen kişiler ne zaman yetişir ve ne zaman yenir detayları ile derledik.

Portakal mevsiminde tüketilerek eşsiz bir lezzet sunmaktadır. Özellikle mevsimi dışında tüketilen portakallar kuru ve sert olabilmektedir. Doğru yetişme koşullarından geçen portakallar mevsiminde satışa sunularak pek çok kişinin ulaşabilmesini sağlamaktadır. Üstelik portakalı mevsiminde yemek tamamen doğal ve organik bir meyve tüketimine yardımcı olmaktadır.

PORTAKAL HANGİ MEVSİMDE VE AYDA YETİŞİR?

Dünyanın pek çok bölgesinde yetişen ve tüketilen portakal özellikle kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olarak tüketilmektedir. Lezzeti ve kokusu ile kişileri büyüleyen bu meyve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Sıcak iklimi bulunan yerlerde yetişen bu meyve kış aylarında tüketilmektedir. Portakal için en uygun yetişme iklimi ise ılıman ve sıcak yerlerdir. Özellikle eğimli olan bölgelerde sıklıkla portakal yetiştiriciliği yapılmaktadır. Portakal ağaçları sıcak iklimlerde meyve vermeye başlamaktadır. Bu nedenle mayıs ve haziran aylarında yetişmeye başlar.

PORTAKAL NE ZAMAN YENİR?

Portakal, içeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran meyvelerden biridir. Kış aylarında tüketilmeye başlanılan bu meyve özellikle hastalıklardan koruma adına fayda sağlamaktadır. Pek çok kişi portakalı mevsimine uygun şekilde tüketerek tamamen sağlıklı ve doğal bir vitamin alımı sağlamaktadır. Portakal her ne kadar kış meyvesi olsa da yaz aylarında ve sıcakta yetişmektedir. Bu nedenle yaz aylarında yetişen ve çiçek veren portakal, kış aylarında tüketilmeye başlanmaktadır.

Sıcak iklimi olan yerlerde portakal yetişmektedir. Bu nedenle C vitamin oranı diğer meyvelerden çok daha fazladır. Portakal satın almak isteyen kişiler kasım ayı başları itibariyle bu meyveyi tüketmektedir. Mayıs ortasına kadar tüketilen portakal kış boyu kişilere ihtiyaç duydukları C vitamin takviyesini sağlamaktadır. Özellikle yaza daha dinç ve sağlıklı şekilde hazırlanmak isteyen kişiler kasım ile mayıs ayları boyunca portakal yemektedir.

İlgili Haberler
En çok C vitamini nelerde var? Miktarına göre sıralı tam listePortakalı böyle tüketirseniz yeterince C vitamini alamıyorsunuz!

- Reklam -