Ana SayfaYaşamdanNe izlesek? En iyi psikolojik korku filmleri

Ne izlesek? En iyi psikolojik korku filmleri

Popüler korku tarzının bir alt türü olan psikolojik korku, insan ruhunun daha karanlık yönlerine odaklanır. Jung tarafından gölge arketipinin özellikleri olarak adlandırılan bu ilk korkular, delilik, şüphe, güvensizlik, kendinden şüphe duyma ve özellikle paranoya olarak tezahür eder ve kontrol altına alınmadığında tarif edilemez vahşete yol açar.
Pek çok büyük yönetmen, korku yaratacak bir tehdidin beklentisine güvenerek, gerçek dehşetin kan ve vahşetten değil, izleyicinin bilmediği şeyden geldiğini savunur. “Psycho”daki duş sahnesi gibi ikonik sinematik anlar, kısmen hayal gücünün boşlukları doldurmasına izin verildiği ve hatta beklendiği için ürkütücüdür. Aşağıdaki psikolojik korku filmlerinin gösterdiği gibi, zihnimizde ortaya çıkan fanteziler gerçeklikten bile daha korkunç olabilir.

- Advertisement -

Ünlü yönetmen Edgar Wright’ın psikolojik gerilim filminde, hevesli bir moda tasarımcısı olan Eloise, gizemli bir şekilde 1960’lara girer ve burada göz kamaştırıcı bir özenti şarkıcı Sandie ile karşılaşır. Ancak cazibe göründüğü gibi değildir ve geçmişin hayalleri çatlamaya ve çok daha karanlık bir şeye dönüşmeye başlar.

Antebellum , büyük olasılıkla psikolojik korku, gizem, drama ve gerilim unsurlarını bir araya getiren, janrı oldukça değiştiren bir film.

Başarılı yazar Veronica, kendisini korkunç bir gerçekliğin içinde sıkışıp bulur ve çok geç olmadan akıllara durgunluk veren gizemi ortaya çıkarması gerekir.

Daha önce bir Iain Reid romanı okuduysanız, I’m Thinking Of Ending Things’in gelecek uyarlamasından ne düzeyde bir dram ve dram bekleyeceğinizi muhtemelen biliyorsunuzdur.

Cape Fear

Cape Fear

“Cape Fear”, John D. MacDonald’ın bir romanına dayanan 1962 tarihli bir filmin yeniden çevrimi.

Martin Scorsese’nin ustalıkla yönettiği bu kara film riff’i, 14 yıl hapis yattıktan sonra hapishaneden serbest bırakılan ve eski avukatı Sam Bowden’ın ailesini takip etmeye başlayan Max Cady (Robert De Niro) adında hüküm giymiş bir tecavüzcünün hikayesini anlatıyor

Borgman

Borgman

Hollandalı yazar ve yönetmen Alex van Warmerdam, yurtdışında ödüllere aday gösterilen ürkütücü bir iniş olan 2013 filmi “Borgman” ile eleştirel ve uluslararası tanınırlık kazandı .

Filmde bir suç grubunun lideri, Camiel Borgman (Jan Bijvoet) adlı bir serseri, kendini varlıklı bir ailenin kır evine sokuyor.

Ardından, dışlanmanın intikamı olarak, görünüşte mükemmel olan hayatlarının perdesini yavaşça aralıyor.

Vanesa R. Del Rey’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Boş Adam David Prior tarafından yönetiliyor ve başrollerinde James Badge Dale ( The Kitchen ) ve Samantha Logan ( Polaroid ) yer alıyor.

20th Century Fox tarafından yayınlanan bu filmin öncülü, Boş Adam’ın kayıp bir kızı aramaya giden ve doğaüstü bir varlık keşfeden eski bir polis hakkında olduğunu belirtir.

Unutulmaz filmin serisi, psikolojik korku filmleri alanında popülerliğini koruyor.

The Conjuring: The Devil Made Me Do It , gerçek hayattaki deneyimli paranormal araştırmacılar Ed ve Lorraine Warren’ı bile şok eden tüyler ürpertici bir terör, cinayet ve bilinmeyen kötülük hikayesini gözler önüne seriyor. 

The Bad Samaritan

The Bad Samaritan

Yönetmen Dean Devlin, en iyi arkadaşı Derek Sandoval ile popüler bir İtalyan restoranında vale olarak çalışan amatör Portland fotoğrafçısı Sean Falco (Robert Sheehan) hakkında bu film için yine senarist Brandon Boyce ile işbirliği yapıyor.

İş, elbette, bir cephedir;

Boş evlerini bulmak için müşterilerinin arabalarındaki GPS’i kullanan ikisi, araçlardaki elektronik garaj kapısı açıcılarını hırsızlık yapmak için kullanırlar, bu arada masum kurbanlar yemeklerinin tadını çıkarırlar.

Kill List

Kill List

“Kill List”te İngiliz bağımsız yönetmen ve senarist Ben Wheatley, vahşi kentsel aşinalığı şeytani terörle birleştiren garip bir dünya sunuyor.

Doğası gereği basit olan film, karısı Shel’i, küçük oğulları ve Jay’in en iyi arkadaşı Gal’i desteklemek için iş bulmak için çaresiz olan başarısız kiralık katil Jay’i takip ediyor.

Karşılaştıkları insanlar kötüdür, ancak bu şeytani güçlere karşı koymak yerine, Jay kendilerini giderek daha fazla çekici bulur.

American Psycho

American Psycho

2000 yılında, yazar Guinevere Turner ve yönetmen Mary Harron, Bret Easton Ellis’in kışkırtıcı en çok satan romanını beyaz perdeye taşıdı.

Oraya varalı uzun zaman olmuştu. Yıllar boyunca, projedeki gelişme, yaratıcı anlaşmazlıklar ve ayrılan oyuncular tarafından rahatsız edildi.

The Sixth Sense

The Sixth Sense

Yazar ve yönetmen M. Night Shyamalan’ın “Altıncı His”, şimdiye kadar çekilmiş en iyi ifşalardan birine sahip olağanüstü bir hayalet filmi. Philadelphia’lı Cole Sear (Haley Joel Osment) adında korkmuş, içine kapanık bir çocuk, bekar annesi Lynn (Toni Collette) ile birlikte yaşamaktadır.

Okuldan dışlanan genç Cole, sonunda büyük sırrını açıkladığı çocuk psikoloğu Malcolm Crowe ile çalışmaya başlar: Film tarihinin en unutulmaz repliklerinden birinde genç çocuk şöyle der: “Ölü insanlar görüyorum. onlar için bir şeyler yap.”

The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

Jonathan Demme’nin yönettiği “Kuzuların Sessizliği ” son derece yoğun ve acımasız, bu da onu seri katil filmlerin kralı yapıyor.

Oyuncu kadrosu olağanüstü.

Foster, psikopat kötülerin karanlığıyla mükemmel bir tezat oluşturan role kararlı bir saflık katıyor, ancak filmi çalan Hopkins’in Lecter’ı. Oyuncu, ince bir gülümsemeyle dehşet saçan tüyler ürpertici otantik bir karakter yaratıyor.

“Kuzuların Sessizliği ” birçok alt tür psikolojik korku ve gerilim filmine esin kaynağı oldu ve zamana karşı fazlasıyla direndi.

Blue Velvet

Blue Velvet

“Mavi Kadife”, yalnızca yazar-yönetmen David Lynch’in aklından gelebilecek, sinsi, büyüleyici bir başyapıt . Hikayesi, küçük bir Amerikan kasabasının hemen dışındaki bir alanda bulunan kopmuş bir insan kulağının keşfini takip ediyor; bu bulgu, yaz için hasta babasını ziyarete gelen üniversite öğrencisi Jeffrey Beaumont’u (Kyle MacLachlan) harekete geçiriyor.

Jeffrey’in kulağın kökenine ilişkin araştırmaları onu gece kulübü şarkıcısı Dorothy Vallens’in (Isabella Rossellini) dairesine götürür ve burada Dorothy’nin kocasını ve oğlunu kaçıran Frank Booth (Dennis Hopper) adlı bir psikopatla taciz edici bir ilişki içinde olduğunu keşfeder.

- Reklam -