Ana SayfaSağlıkMiranda Kerr’in yıllar boyunca tükettiği meyve oymuş! Sağlığını ve fiziğini ona borçlu…

Miranda Kerr’in yıllar boyunca tükettiği meyve oymuş! Sağlığını ve fiziğini ona borçlu…

Diyetisyen Gizem Gençyürek, son zamanlarda popüleritesi artan noni meyvesi (hint dutu) hakkında açıklamalarda bulundu.

- Advertisement -

Diyetisyen Gizem Gençyürek, “Dünyaca ünlü Victoria Secret mankenlerinden Miranda Kerr’in yakın zamanda çıkardığı kitapta noni meyvesinin suyunu uzun yıllardır tükettiği, bağışıklık sistemini, cilt sağlığını bu meyve sayesinde güçlü tuttuğu bilgilerinin yer almasıyla son dönemde merak konusu oldu. Ülkemizde henüz adı pek fazla bilinmeyen acı tadı ile iştah açıcı bu meyve C vitamini, A vitamini, B3 vitamini ile potasyum, fosfor, kalsiyum ve selenyum mineralleri içermesi nedeniyle dikkat çekiyor.” dedi. 

Bu meyvenin obezite, depresyon, kanser, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları üzerine faydaları olabileceğini söyleyen kaynakların olduğunu belirten Diyetisyen Gizem Gençyürek,“Ancak yapılan çalışmalar daha çok hayvan ve hücre kültürü çalışmaları olmakla birlikte insan üzerinde yapılan çalışmalar yetersizdir.

Amerika’da yapılan bir çalışmada onkoloji hastalarında kemoterapi sırasında klinikte uygulandığında ilaçların zararlı etkilerinin hafifletilmesinde yararlı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Yararı konusunda henüz yeterli veri bulunmamasına karşın meyvenin güvenilirliği konusunda yapılan çalışmalarda güvenli tüketilebileceği ve herhangi bir zararlı etkisinin tespit edilmediği sonucuna varılmıştır. Yine de kronik bir rahatsızlığı olanlar tüketmeden doktoruna danışması faydalı olacaktır.” bilgisini verdi. 

C,A VE B VİTAMİNLERİ İÇERİYOR

C,A VE B VİTAMİNLERİ İÇERİYOR

Diyetisyen Gizem Gençyürek, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

“Hint dutu ismi ile bilinen Noni meyvesi anavatanı Güney Asya olan tropik bir meyvedir. Çeşitli ülkelerde daha çok püre halinde veya suyunun sıkılarak tüketildiği bilinmektedir. Ülkemizde henüz adı pek fazla bilinmeyen bu meyve C vitamini, A vitamini, B3 vitamini ile potasyum, fosfor, kalsiyum ve selenyum mineralleri içermesi nedeniyle dikkat çekiyor. Bu besin öğelerinin haricinde “deasetilasperulozit” adı verilen iridoit tipi bir bileşen içermektedir. İridoitlerin acı bir tada sahip olması ve bu nedenle iştah açıcı özelliği olabilmesi nedeniyle genellikle bu meyvenin suyu farklı meyvelerin suyu ile karıştırılarak satılıyor.”

Diyetisyen Gizem Gençyürek, sözlerini şöyle sonlandırdı;

Diyetisyen Gizem Gençyürek, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Noni meyvesi için yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu tekrar belirtmek istiyorum. Ayrıca daha önceden mucize gibi gösterilen diğer bitki ve meyveler gibi abartılıyor mu yoksa gerçekten kayda değer faydaları barındırmakta mı bunu ilerleyen zamanlarda yapılan daha fazla çalışma ile göreceğiz.”

 

- Reklam -