Ana SayfaSağlıkİştah kontrolü için altın öneriler ve tok tutan süper tarif!

İştah kontrolü için altın öneriler ve tok tutan süper tarif!

- Advertisement -

Kilo vermek için kalori alımının sınırlanması gerekir. Kalori alımının sınırlandırılması içinse iştah kontrolü çok önemlidir. Dr. Ayça Kaya, “Şeker 1 numaralı iştah açıcıdır” diyor ve iştahınızı kontrol ederek kilo vermek için altın önerilerde bulunuyor…

HORMONLARI GÖZDEN GEÇIRIN

HORMONLARI GÖZDEN GEÇIRIN

İştahı en çok etkileyen hormonlar şunlar:

 • Mideden salgılanan Ghrelin,
 • Yağ dokusundan salgılanan Leptin,

Pankreastan salgılanan insülin. Bu hormonların vücuttaki kullanımlarında bir problem ya da sinyallerinde yetersizlik varsa iştah direkt açılır. Frenlenemez iştahtan şikayetçiyseniz öncelikle bir dahiliye uzmanına başvurarak olası problemi belirleyin.

ŞEKER ŞEKERİ ÇEKER

ŞEKER ŞEKERİ ÇEKER

Özellikle şeker oranı yüksek yiyecekler inanılmaz iştah açar. Pankreastan daha çok insülin salgılanmasına yol açtıkları için kişiyi şeker isteğine iter. Canınız şeker istediğinde asla şeker yemeyin. Onun yerine kahve, kakao, tarçın, süt gibi yiyecekleri tercih edin.

KENDINIZE SÖZ VERIN

KENDINIZE SÖZ VERIN

Ne kadar çok yerseniz yağ hücrelerinizde o kadar kalori birikir. Bu da kısır döngüye yol açar:

Fazla kaloriler nedeniyle şişmanlarsınız. Şişman vücudu hareket ettirmek için enerji ihtiyacı artar. Enerji ihtiyacını karşılamak için iştahınız açılır, çok yemeye başlarsınız. ‘Yiyorum yiyorum, yine de daha çok yemek istiyorum’ diyorsanız güne başlarken hep daha az yemek konusunda kendinize söz verin.

AÇLIĞA IZIN VERMEYIN

AÇLIĞA IZIN VERMEYIN

Acıktığımızda midemizden Ghrelin hormonu salgılanır. Bu hormon iştahı açar ve kişiyi yeme konusunda dürter. Eğer acıktığınızda yemek yemeyi ertelerseniz doymanız güçleşir, bir tabak yerine üç tabak yersiniz. O nedenle siz siz olun vücudunuzdan açlık sinyali gelir gelmez vücudunuza cevap verin.

YEMEK HAYALINDEN UZAK DURUN

YEMEK HAYALINDEN UZAK DURUN

Aç olmadığınız halde aklınıza lezzetli yiyecekler geliyorsa ilk iş o düşünceyi beyninizden uzaklaştırmak olsun. Yiyecek fikrinden uzaklaşmanın en iyi yollarından biri de giyecek, moda, dekorasyon düşünmektir. Hele kıyafet ve moda iştahınızı inanılmaz kapatır. Aklınıza yemek geldiğinde ilk yapılacaklardan biri internetten moda sayfalarında dolaşmak olsun.

TATLANDIRICIDAN UZAK DURUN

TATLANDIRICIDAN UZAK DURUN

Birçoğumuz yemek yerken yanında tatlandırıcılı içecekler içmeyi tercih ederiz. Ağzımız tatlanırken vücudumuza hiç kalori girmesin isteriz. Özellikle tatlı istediğimizde sıfır kalorili olsun diye hep tatlandırıcılı ya da tatlandırıcı içeren light ürünlere kayarız.

Halbuki tatlandırıcılar bağırsaktaki glikoz reseptörlerini uyararak daha çabuk acıkmaya ve daha çok yemeye iter. İştaha ‘Dur’ demek için ilk yapmanız gerekenlerden biri tatlandırıcılı yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız.

GÖZÜNÜZ GÖRÜRSE GÖNLÜNÜZ ISTER

GÖZÜNÜZ GÖRÜRSE GÖNLÜNÜZ ISTER

Bir yiyeceği ne kadar çok görürseniz iştahınız o kadar açılır ve o yiyeceği o kadar çok yemek istersiniz. Yeme isteği ile baş etmenin en iyi yollarından biri de yüksek kalorili yiyecekleri gözünüzün önünden kaldırmaktır.

TARÇINI SIK KULLANIN

TARÇINI SIK KULLANIN

İştahın önemli nedenlerinden biri de insülin direncidir. Kan dolaşımındaki yüksek insülin seviyeleri kişinin karbonhidrat yani şeker yeme ihtiyacını artırır. Bu da kişiye daha çok tatlı yedirir. İyi bir şeker dengeleyicisi olan tarçını yoğurt, süt veya bitki çaylarınıza ekleyin. Tarçın daha az yemenizi sağlar.

DIŞ FIRÇALAMAK IŞTAH KAPATIR

DIŞ FIRÇALAMAK IŞTAH KAPATIR

Dişlerimizi fırçalamak yeme eyleminin bittiği konusunda bilinçaltımıza mesaj gönderir. Aynı zamanda diş macunlarının kokusu da iştah keser. Acıkmadığınız halde yemek yemek istiyorsanız önce dişlerinizi fırçalayın. Yemek isteğinizin yok olduğunu göreceksiniz.

TOK TUTAN SÜPER TARİF

TOK TUTAN SÜPER TARİF

Yeşil içecek:

 • 2 adet salatalık,
 • 2 avuç ıspanak,
 • 1 bağ tere,
 • Çeyrek bağ maydanoz,
 • Az taze zencefil,
 • 1 limon,

1 limonu kabuklarıyla katı sebze sıkacağından geçirin. Yemek istediğinizde önce bu içeceği için.

YAĞ YAKAN ARA ÖĞÜN

YAĞ YAKAN ARA ÖĞÜN

Yine blenderınız sayesinde kendinize tok tutan harika bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.

 • 1 avuç maydanoz,
 • 2 dilim ananas,
 • Çeyrek avokado,
 • 10 badem ve
 • 1 kutu probiyotik yoğurdu blenderdan geçirin.

Soğuk ve taze olarak tüketin

- Reklam -