Ana SayfaModaPaylaşma Günü’nde STK’ları güçlendirecek hazırlık

Paylaşma Günü’nde STK’ları güçlendirecek hazırlık

- Advertisement -

2012 yılında ABD’de başlayan, 2022 itibarıyla 80’den fazla ülkede bir sosyal sorumluluk hareketi olarak yayılan Giving Tuesday, ülkemizde iki yıldır Paylaşma Günü olarak düzenleniyor.

 

Uluslararası dayanışma kampanyası Giving Tuesday’in Türkiye uygulaması olan ve ülkemizde üçüncü kez düzenlenen Paylaşma Günü’nde, alışveriş platformu Trendyol, 58 sivil toplum kuruluşunun 3 bin ürününü müşterileriyle buluşturarak bu ürünlerin satışından elde edilen tüm geliri doğrudan sivil toplum kuruluşlarına aktarılacağını duyurdu.

Paylaşma Günü’nün ülke koordinatörlüğünü Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV) üstleniyor. TÜSEV Genel Sekreteri Rana Kotan, öncülük ettikleri Paylaşma Günü ile ilgili şunları söyledi:

“Bugün 80’den fazla ülkede aynı anda kutlanan bir cömertlik hareketi olan Paylaşma Günü’nü ülkemize taşıdığımız için oldukça mutluyuz. Bireylerden sivil toplum kuruluşlarına, özel sektör kurumlarından eğitim kurumlarına tüm paydaşları, senede bir gün cömertliğin, bağışçılığın ve gönüllülüğün etrafında bir araya getirerek dayanışmanın gücünü ve güzelliğini hissediyoruz. Yeni iş birliklerine ve çok daha fazlasına vesile olan Paylaşma Günü üçüncü yılında paydaş ağını giderek genişletmeye devam ediyor.Paylaşma Günü’nün Türkiye’de bilinen, hatırlanan ve sürekli bir şekilde kutlanan bir gün haline gelme yolculuğunda ilk günden beri topluma katkı programları çerçevesinde etkili bir paydaşı olan Trendyol, Sepette İyilik ile Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarına önemli bir destek sunmayı bu sene de sürdürüyor. Bu desteğin daha fazla kuruma ilham vermesini ve böylelikle Paylaşma Günü’nün etkisinin daha da büyümesini umut ediyoruz.”

Trendyol’un, Sepette İyilik Hareketi ile Paylaşma Günü’nü ilk yıldan itibaren desteklediğini belirten Trendyol Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz ise, “Paylaşma Günü 2020 yılında TÜSEV’in liderliğinde ülkemizde kutlanmaya başladığında Sepette İyilik Hareketimiz ile bu anlamlı günün ilk destekçilerinden olduk. 10 STK ile çıktığımız yolda bugün 58 STK’ya ulaştık. İki yılın sonunda Sepette İyilik Hareketi’ne katılan STK’lar yaratılan kaynak 7 milyon TL’yi aştı. Bu bağlamda, ülkemizde bağışçılık kültürüne katkı sağlayan tek özel gün olan Paylaşma Günü’nde de, TÜSEV ile birlikte bağışçılığı teşvik etmekten, farkındalık yaratmaktan, STK’larımıza dolayısıyla da topluma katkı sağlamaktan dolayı çok mutluyuz.”

- Reklam -