Ana SayfaModaEfsane Kasım indirimlerinden hackerlar da kazançlı çıkıyor!

Efsane Kasım indirimlerinden hackerlar da kazançlı çıkıyor!

- Advertisement -

Özel gün indirim zamanlarında tüketiciler hackerların hedefinde. Kasım ayında e-ticaret ve perakende sektöründe yaşanan hareketlilik hız kesmeden devam ediyor. 25 Kasım Efsane Cuma ve 28 Kasım Siber Pazartesi kampanyalarında alışveriş yapmak için hazırlanan tüketicilerin özellikle online alışveriş yaparken artan siber dolandırıcılık risklerine karşı dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen uzmanlar, tüketicilerin kasım ayı alışverişlerinde kişisel verilerini koruması adına bazı önlemler almaları gerektiğini belirtiyor.

Amerika’da Şükran Günü’nden sonra ve yılbaşından hemen önce gerçekleşen, daha önce Black Friday (Kara Cuma) indirimleri olarak bilinen, ülkemizde de artık Efsane Kasım İndirimleri olarak anılan indirim dönemi başladı. Yılbaşından hemen önceki büyük kasım indirimleri pek çok kişinin yıl boyunca almayı planladığı yüksek fiyatlı ürünlere daha uygun fiyatlara ulaşması için en önemli kampanya dönemlerinden biri. Bu nedenle hem dünyada hem de ülkemizde perakende ve e-ticaret sektörü için kasım ayı büyük önem taşıyor. 

Efsane Kasım indirimlerinden hackerlar da kazançlı çıkıyor

İNDİRİMLER NEDEN KASIM AYINDA YAPILIYOR?

Kasım indirimleri kültürel olarak Amerika’da başlamış bir gelenek. Ancak zaman içinde tüm dünyaya yayılıyor ve bir pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor. Kasım ayındaki indirimler, aslında Amerika’da kutlanan Şükran Günü geleneğinden geliyor. Amerikalılar Şükran Günü’nün ardından Noel için alışverişe çıkıyor.

İlgili Haber
Efsane Kasım indirimlerinden alnınızın akıyla çıkmanız için 8 alışveriş tüyosu

Efsane Kasım indirimlerinden alnınızın akıyla çıkmanız için 8 alışveriş tüyosu

Bugün Türkiye’de Efsane Cuma, Efsane Kasım, Beklenen Cuma gibi isimlerle anılan Black Friday (Kara Cuma) aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Şükran günü olan Kasım’ın dördüncü perşembesini takip eden cuma gününü ifade ediyor ve 1952’den bu yana Noel alışveriş sezonunun ilk günü kabul ediliyor. Kara Cuma olarak geçmesinin sebebi ise dükkanların o gün henüz hava aydınlanmadan açılması, karanlıkta oluşan uzun kuyruklar ve yine dükkanların gece yarısına kadar açık kalmasından ileri geliyor. Kara Cuma denmesinin bir diğer nedeni ise, alışveriş caddelerinde yaşanan yoğun araç ve insan trafiğinin neden olduğu günlük hayatı etkileyen olumsuzluklar da var.

Efsane Kasım indirimlerinden hackerlar da kazançlı çıkıyor

25 Kasım Efsane Cuma kampanyalarını 28 Kasım Siber Pazartesi indirimlerinin takip edeceği bu dönemde özellikle online alışverişlerde tüketicilerin veri güvenliği konusu, pek çok soru işareti yaratıyor.

İlgili Haber
Black Friday indirimleri ne zaman başlayacak? 2022 Efsane Cuma indirimleri ayın kaçında?

Black Friday indirimleri ne zaman başlayacak? 2022 Efsane Cuma indirimleri ayın kaçında?

YANILTICI KAMPANYALARA KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALIN!

Kampanyalar, SMS’ler ve mailing çalışmalarıyla tüketicileri hedef alan e-ticaret sitelerinin KVKK yükümlülüklerine dikkat etmesinin yanı sıra tüketicilerin de bireysel olarak veri güvenliklerini sağlamaları adına çeşitli tedbirler almasının önemli olduğunu vurgulayan Siber Güvenlik Uzmanı Serap Günal, hacker saldırılarının bu dönemde arttığını hatırlatırken tüketicilerin veri güvenliklerini sağlayacak önlemleri 5 maddede paylaştı.

EFSANE CUMA GİBİ KAMPANYA DÖNEMLERİ HACKERLAR İÇİN KAZANÇ KAPISI!

Efsane Cuma ve Siber Pazartesi gibi büyük kampanya dönemleri, hackerlar için ciddi kazanç kapısı haline geliyor. Hackerlar, siber güvenlik açıklarından yararlanarak tüketici verilerini hedef alıyor. Elde ettikleri verileri üçüncü taraflarla paylaşan hackerların kasım ayından karlı çıktığını belirten Serap Günal, hackerların özellikle sahte e-postalar ve SMS’lerle kullanıcılara cazip teklifler sunuyormuş gibi göründüğünü belirtirken tüketicilerin kişisel veri güvenliği için almaları gereken önlemleri 5 adımda aktarıyor.

1. Doğruluğundan emin olmadığınız e-posta ve SMS’lere itibar etmeyin. Efsane Cuma ve Siber Pazartesi indirimlerinde siber suçlular, tüketicilere e-postalar aracılığıyla oldukça cazip gibi görünen teklifler iletiyor. Bu nedenle tüketicilerin veri güvenliklerini sağlamalarının ilk adımı olarak doğruluğundan emin olmadıkları e-postalara ve SMS’lere itibar etmemeleri gerekiyor.

2. Cazip görünen tekliflerin güvenilirliğini kontrol edin. Tüketicilerin veri güvenliklerini sağlamalarının bir diğer adımı ise kendilerine iletilen teklifler ne kadar cazip olsa da güvenilirliklerini göz önünde bulundurmalarından geçiyor. Bu dönemde tüketicilerin gerçek olamayacak kadar cazip tekliflerin tuzağına düşmeden önce sorgulamaları önem taşıyor.

3. Güvenilirliğinden emin olduğunuz e-ticaret sitelerine yönelin. Kasım ayında pek çok e-ticaret sitesinin kampanya ve indirim haberlerine maruz kalan tüketicilerin veri güvenlikleri farklı yollarla risk altında olabiliyor. Bu nedenle tüketicilerin daha önce alışveriş yapmadıkları ya da duymadıkları siteler üzerinden alışveriş yapmamaları gerekiyor.

4. Hesap özetlerinizi ve kredi kartı ekstrelerinizi gözden geçirin. Yoğun indirim e-postalarına ve SMS’lerine maruz kalan tüketiciler, bazı durumlarda gafil avlanarak güvenilir olmaya bağlantılara tıklayabiliyor. Bu gibi durumlarda tüketiciler, düzenli olarak hesap özetlerini veya kredi kartı ekstrelerini kontrol etmeliler.

5. Antivirüs yazılımları kullanın. Pek çok siber saldırıdan korunmanın ön koşulu olan antivirüs yazılımları, özel gün indirimlerinde de tüketiciler için hayat kurtarıcı bir misyona sahip. Bu nedenle verilerini güvende tutmak adına tüketicilerin kasım ayında da güvenilir antivirüs programları kullanmaları oldukça önemli.

- Reklam -