Ana SayfaModaÇağların şifalı mücevheri: Turkuaz

Çağların şifalı mücevheri: Turkuaz

- Advertisement -

Turkuaz, insanlığı çağlar boyunca büyüleyen gök mavisi bir mücevherdir ve mücevher çeşitlerinde cömertçe işlenmiştir. Bu en popüler mücevher, dünya çapında birçok kültürü birbirine bağladı. Doğal taşların en sevilenlerinden bir tanesi… Peki, tukuaz taşı şifalı mı? Nasıl bir etkisi var? Turkuaz taşının özellikleri nelerdir?

TURKUAZ TAŞI

TURKUAZ TAŞI

Kutsal taşlar olarak adlandırılan bu boncuklar, antik çağlardan beri süslenmiştir ve yaşamın her alanında sağlığı, istikrarı ve dengeyi teşvik etmek için nesiller boyunca geliştirilmiştir.

Gerçekten de, bu kutsal turkuaz kristali, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda çıkarılan ilk doğal taş olduğu düşünülüyor

Doğal turkuaz, zaman zaman mavimsi beyazdan yeşilimsi beyaza uzanan çizgilerle “gökyüzü mavisi” veya “robin yumurtası mavisi” rengine sahip yumuşak opak bir mücevherdir. 

Turkuaz taşı artık tükenen madenler nedeniyle giderek daha nadir hale geliyor.

Bakır izinin onlara mavi rengini verdiğini biliyor muydunuz? Bununla birlikte, biraz demir onları yeşile çevirir, Çinko elementi ile sarıdan renksize doğru bir ton gösterirler. Bu nedenle turkuaz, orta tonlu, gök mavisi tonlarında, donuk yeşilden koyu çimen yeşili tonlarında bulunur. 

Özellikle bir zamanlar İran şimdi İran olarak bilinen bir bölgeden, tek tip mavinin en çok aranan rengine “Pers Mavisi” denir.

Bu nedenle, toprak koşullarına ve büyüme ortamına bağlı olarak farklı turkuaz tonları üretilir. 

Doğası gereği turkuaz, ağ benzeri desenler oluşturmak için içinden geçen koyu renkli lekeler veya matris damarları (çevreleyen kayanın bir kalıntısı) içerir. 

Daha koyu bir renge ve daha sıkı bir matrise sahip olan bu taşlar, daha beğenilse de pürüzsüz turkuaz taşı daha değerlidir.

Turkuaz bir takıya sahip olmak istediğinizde bu değerli noktaları mutlaka unutmayın.

İyi bir turkuaz taşı nasıl anlaşılır?

 • Damarsız berrak turkuaz en değerlisidir. 
 • İnce turkuaz, yoğun tekdüze mavi renk gösterenlerdir.
 • Mücevherlerin tamamen opak olması yani yarı saydam olmaması gerekir.

TURKUAZ TAŞININ ŞİFA ALANLARI

TURKUAZ TAŞININ ŞİFA ALANLARI

 • Üçüncü göz çakrasına yerleştirildiğinde algıyı uyarır ve kişide odaklanmayı artırır . 
 • Boğaz çakrasına (kolye) yerleştirildiğinde, kullanıcının engellemelerin üstesinden gelmesine yardımcı olur. 
 • Takan kişinin iç düşüncelerine netlik, kesinlik ve ifade verir.
 • Turkuaz saf bir taş olarak kabul edilir. Bu nedenle, zihinsel stresi azaltırken , kullanıcıyı aksiliklerden ve şiddetten kurtarır.
 • Özellikle yaratıcılık alanlarında çalışanlar için ilham kaynağıdır 

TURKUAZ TAŞININ FAYDALARI

TURKUAZ TAŞININ FAYDALARI

 • Turkuazın sahip olması gereken belirgin bir özellik, kullanıcının sadakatsizlik gibi fiziksel ve zihinsel tehditlere maruz kalması durumunda rengini değiştirmesi ve parlaklığını kaybetmesidir.
 • Kullanıcısını maneviyatla birleştirir ve hayırsever bağışlar ve üretken harcamalar yapmasına yardımcı olur. Kişinin Karmik kadere olan inancını güçlendirir (iyi işler iyi şans getirir).
 • Arkadaşlar için mükemmel bir hediye olan Turkuaz taşının, ilişkileri güçlendirdiği ve kullanıcı için koruyucu bir kalkan görevi gördüğü düşünülür.
 • Turkuaz, olağanüstü iyileştirici özelliklere sahiptir ve genel fiziksel zindeliği sağlar. Bağışıklığı güçlendirir ve kirlilikten kaynaklanan hastalıkları ortadan kaldırır. Astım, aşırı alkolizm, depresyon, yüksek tansiyon, migren, viral enfeksiyonlar veya toksinlerin etkisi gibi sorunlara şifa sağlar.

 • Ruh hali değişimleri, kaygı ve panik ataklar için mükemmel bir çaredir. Aynı zamanda daha sağlıklı bir beden ve ruh için doku canlanmasına ve vücudun güçlenmesine yol açar.
 • Çok seyahat edenler için mükemmel bir arkadaştır. Onları hırsızlıklardan, kazalardan veya istenmeyen olaylardan koruduğu düşünülür.
 • Turkuaz, ortaklara derin bir anlayış aşılayarak evli yaşamda istikrar ve uyumun korunmasına yardımcı olur.

TURKUAZ TAŞI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

TURKUAZ TAŞI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Doğaları gereği gözenekli olduklarından, karşılaştıkları her şeyi zahmetsizce emerler. Bu nedenle, kozmetikler, parfümler, cilt yağı, asitler, toz, güneş ışığı veya diğer çözücülerin yakınındayken özel bakım gereklidir. 

Turkuaz taşı iyi havalandırılan bir yerde bakımlı bir şekilde tutulduğunda nesilden nesile geçmeye değer bir mücevher olarak korunabilir.

- Reklam -