Ana SayfaAnne ÇocukGebelikte kaç kilo alınmalı? Vücut kitle indeksine göre hamilelikte alabileceğiniz kilo miktarı

Gebelikte kaç kilo alınmalı? Vücut kitle indeksine göre hamilelikte alabileceğiniz kilo miktarı

Anne adayların gebelik sürecinde merak ettiği konuların başında “gebelikte ne kadar kilo alınabilir?” sorusu geliyor. Eğer gebelik öncesinde aşırı kilo ile başınız dertteyse, belki daha az kilo alarak gebeliği tamamlamanız gerekebilir. Bu nedenle gebelikte ne kadar kilo alacağınızı belirleyen ölçü, vücut kitle indeksiniz. Vücut kitle endeksi 25 ve üzerinde ise gebeliğiniz boyunca 7-10 kilo almanız gerekiyor. Gebelik öncesinde ideal kiloda olanlar ise daha fazla kilo alabiliyor. Bu kilolar boy, kilo, yaş vb. parametreler de dikkate alınarak belirleniyor. İşte gebelikte alabileceğini kilo ölçüsü.

- Advertisement -

“Gebelikte ne kadar kilo almalıdır?” sorusu pek çok anne adayının en merak ettiği konuların başında geliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İhsan Atabay, kainatın altın kuralının burada da geçerli olduğunu belirtiyor; ölçü! Yani sorunun cevabı “ne az ne de çok”. Peki az ya da çok tam olarak hangi değerleri tanımlıyor? Op. Dr. Atabay’dan hamilelikte vücut kitle indeksine göre alınabilecek kilo miktarlarını Posta.com.tr okuyucuları için açıkladı.

GEBELİĞE YÜKSEK KİLODA GİRDİYSENİZ NE KADAR KİLO ALMANIZ GEREKİR?

Op. Dr. Atabay, gebelik öncesinde fazla kilo ile başınız dertteyse, gebeliği daha az kilo alarak tamamlamanızın daha doğru olacağını belirtiyor. Bu nedenle eğer gebelik öncesi vücut kitle endeksi 25 ve üzerinde ise gebeliğiniz boyunca 7-10 kilo almanız bebeğinizin gelişimi için yeterli görülüyor.

GEBELİĞE İDEAL KİLODA GİRDİYSENİZ NE KADAR KİLO ALMANIZ GEREKİR?

Eğer gebelik öncesi normal kilodaysanız, diğer bir ifade ile vücut kitle endeksiniz 19-25 arasında ise, gebelik boyunca 11-15 kilo alabilirsiniz.

Peki ya gebeliğe düşük kilo ile girenler?

GEBELİĞE DÜŞÜK KİLODA GİRDİYSENİZ NE KADAR KİLO ALMANIZ GEREKİR?

GEBELİĞE DÜŞÜK KİLODA GİRDİYSENİZ NE KADAR KİLO ALMANIZ GEREKİR?

Bir de gebeliğe ideal kilosunun altında girenler, düşük sayılabilecek kilolarda hamile kalanlar var. Gebelik öncesi düşük sayılabilecek bir kilodaysanız, bu da yüksek kilolu gebelik gibi tehlikeli bulunuyor.

Riskli olarak tanımlanan düşük kilodan kasıt, vücut kitle endeksi 19 ve altı olan anne adayları. Op. Dr. Atabay, beden kitle indeksi 19 ve altı olan anne adaylarının gebelikleri boyunca 13-18 kilo arasında almasının yerinde olacağını belirtiyor.

Gebelikte vücut kitle indeksine göre olması gereken kiloları almayan; Gereğinden fazla ya da az kilo alınması durumunda anne adaylarını bazı sorunlar bekleyebiliyor.

GEREĞİNDEN FAZLA YA DA AZ KİLO ALINMASI NE GİBİ RİSKLER OLUŞTURUR?

GEREĞİNDEN FAZLA YA DA AZ KİLO ALINMASI NE GİBİ RİSKLER OLUŞTURUR?

Gebelik esnasında fazla kilo alımı, hem anne hem de bebek için bazı problemlere zemin hazırlıyor. Bu problemlerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

 • Makrozomik fetüs (Bebeğinizin anne karnında normalden daha iri hale gelmesi),
 • Erken doğum (Prematüre doğum. Bu durum yenidoğanda küvez ihtiyacına sebep olabilir),
 • Polihidroamnios (Bebeğin içinde olduğu amniyon sıvısının normalden fazla olması),
 • Gebelik şekeri,
 • Yüksek tansiyon, gebelik tansiyonu ve preeklampsi
 • Kalp damar hastalıkları,
 • Bel boyun ve diz gibi bölgelerde rahatsızlıklar.

PEKİ YA ANNE DÜŞÜK KİLODA KALDIYSA?

Annenin ileri derecede düşük kilolu oluşu, bebeğin de düşük kilolu olmasına ve erken doğuma neden olabiliyor.

HAMİLELİKTE AY AY NE KADAR KİLO ALMAK GEREKİR?

HAMİLELİKTE AY AY NE KADAR KİLO ALMAK GEREKİR?

Op. Dr. İhsan Atabayi her gebenin kendisi için en uygun kilo alımını, kadın doğum doktoru ile konuşarak belirleyebileceğini belirtiyor. Ancak bir ortalama değer belirtilmesi gerekirse ve hamileliğin birinci, ikinci ve üçüncü trimester dönemlerinde kilo alma oranından bahsetmemiz gerekirse, bu ölçüleri şu şekilde sıralıyor, bazı uyarılarda bulunuyor.

 • İlk üç ay aşırı kilo almaktan özellikle kaçınılması isteniyor. Buna göre ilk 3 ay toplamda en fazla 1,5-2 kilogram alınması ideal olarak görülüyor.
 • İlk üç ay özellikle bulantı ve kusmalar açısından yoğun olduğu için, ilk üç ay hiç kilo alınmaması bile normal kabul edilebiliyor.
 • Özellikle “bebeğim acaba beslenemiyor mu” ya da “artık iki kişiyim, iki kişilik beslenmeliyim” gibi düşüncelere kapılmamak gerekiyor.
 • Hamileliğin ilk trimester’ı olarak geçen ilk üç ayın sonunda ayda aylık 0,7-1 kilo artışı ile başlayıp, son aylarda 2 kilograma kadar (ortalama 1,7 kilogram) ağrılık artışı uygun olacaktır.

- Reklam -