Ana SayfaAnne ÇocukBebeğinizi uyutma savaşından galip ayrılacağınız 9 yöntem

Bebeğinizi uyutma savaşından galip ayrılacağınız 9 yöntem

‘Bebeğimi ne yapsam uyutmayı başaramıyorum. Sanki bu çocukta tavşan uykusu var. Saatlerce sallıyorum ama uyumuyor. Geceleri sürekli ayakta ve huysuz. Yorgunluktan ve uykusuzluktan bitap durumdayım.’ Bu gibi cümleleri hemen hemen her yeni anneden duyarız. Peki onu uyutmak için aşağıda vermiş olduğumuz yöntemleri denediz mi? İşte minik savaşçılarla olan uyku savaşlarınızda galip gelmenizin 9 yolu…

- Advertisement -

Etrafı sakinleştirin

Etrafı sakinleştirin

Uyuyacağı odada tamamen sessiz ve sakin bir ortam yaratın. Hareketli ve gürültülü bir ortamda uyumamak için elinden gelen her türlü taktiği deneyecektir. Yattığı odaya kendisini daha güvende hissetmesi için uyku için özel üretilen oyuncaklardan koyabilirsiniz. Aynı zamanda beşiğine veya yatağına en sevdiği oyuncağı, örtüyü veya yastığını da koymayı unutmayın.

Rutine koyun

Bazı ailelerde, tipik uyku rutini banyo, atıştırmalık, diş fırçalama ve en son hikaye okumayla son bulur. Diğerleri, video izleme, diş fırçalama ve yatağa gitmeyle son bulur. Çocuklar her gece neye alışırlarsa, o düzende gitmekten mutlu olur. Sizinle uyku konusunda savaşmasını azaltmak için bu düzene uymaya özen gösterin.

Çocuğunuzu sürece dahil edin

Çocuğunuzu sürece dahil edin

Hangi pijamayı giyeceğine ve hangi hikayeyi dinlemek istediğinin kararını ona bırakın. Böylece kendini bu sürecin bir parçası olarak hissedecek.

Sevdiği bir hikayeyi seçin

Hikaye okumak sadece onun gelişimine katkıda bulunmaz aynı zamanda, sizin için de yoğun bir günün ardından bir terapi gibi olacaktır. Klasik masallara bağlı kalmak yerine değişiklikler yaparak ikiniz bir hikaye yazabilirsiniz.

Sınırlarınızı koyun

Sınırlarınızı koyun

Oluşturduğunuz düzene uyun ve kurallar koyun. Mesela hikaye okuma zamanınızda, çocuğunuza hikaye okurken ne kadar kitap okuduğunuzu anlatın. Okurken, kaç dakika sonra okumayı bitireceğinizi hatırlatın ve çıkmadan önce ışıkları kapatacağınızı söyleyin ki siz çıkarken sürpriz yaşamasın. Unutmayın yönetici sizsiniz!

Şarkılar dinletin

En sevdikleri kitap gibi, onların uykuya rahat geçişlerinde sevdikleri şarkılar da iyi bir seçenektir. Bazı ebeveynler, çocuklarına en sevdikleri ninniyi söylerler bazıları da bebekler için özel hazırlanan şarkı CD’lerini tercih ederler.

Programlama sırlarını kullanın

Programlama sırlarını kullanın

Öğle uykularını iyi ayarlamanız, gece uykusuna yatıracağınız bebeğiniz için çok önemlidir. Bu saatleri iyi ayarlamak geceleri uykusuz kalmanızı engelleyecektir.

Bir adım ötede uyuyun

Çocuğunuz çok yorulduğunda, onu düzenli uyku saatlerine döndürmeniz çok zordur. Uyku saatini öyle bir zamanda ayarlayın ki, tam ayılmadan önce siz uyku zamanınıza geçmiş olun.

Küçük atıştırmalıklar önemlidir

Küçük atıştırmalıklar önemlidir

Süt, sakinleştirmeye ve uyku getirmede etkilidir. Ayrıca akşam yemeği ile uyku arasında yedireceğiniz atıştırmalıklar gece yaşaması olası olan açlık nöbetlerine de engel olur.

- Reklam -