Ana SayfaAnne ÇocukMiyomlar nadir de olsa kansere dönüşebiliyor!

Miyomlar nadir de olsa kansere dönüşebiliyor!

- Advertisement -

Doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 50’sinde görülebilen miyom, sık rastlanan kadın hastalıkları arasında. Rahim kas tabakasından kaynaklanan miyomlar, iyi huylu tümörler olarak tanımlanıyor. Ancak nadir de olsa bazı vakalar kanser ile sonuçlanabiliyor. İşte bu nedenle miyomların düzenli takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor. Aşırı âdet kanaması, uzun süren âdet dönemleri, karın bölgesinde ağrı, basınç hissi, sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösteren miyomlar hakkında daha detaylı bilgi için haberimize mutlaka göz atın.

Miyomlar; kadınların doğurganlık çağında, rahimlerinde ortaya çıkabilen ve uzmanların anormal olarak nitelendirdiği bir doku. Doğurganlık çağında olan kadınların hemen hemen %50’sinde rastlanabliyor. Sık rastlanan kadın hastalıkları arasında yer alan miyomlar, rahmin kas tabakası sonucu oluşuyor. Genellikle iyi huylu tümörler olarak tanımlanan miyomlar, yine de nadir de olsa, bazı vakalarda kanser ile sonuçlanabiliyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, miyom ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verdi. 

Genellikle zararsız olan miyomlar, tedaviye ihtiyaç duymadan takip edilebiliyor. Boyutuna, sayısına ve yerleşim yerlerine göre her kadında farklı etkiler gösteren miyom varlığı durumunda görülen bazı çok yaygın şikayetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

MİYOM BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Aşırı âdet kanaması ve uzun süren adet dönemleri 
  • Karın bölgesinde ağrı, basınç, baskı hissi 
  • Sık sık idrara çıkma  
  • Kabızlık ve sindirim sorunları 
  • Sırt ağrısı veya bacak ağrıları 
  • Kısırlık veya tekrarlayan düşük yapma

MİİYOMUN TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Miyom için; ilaç, ameliyat, rahim damarı embolizasyonu gibi çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. İlaçlı tedavide esas hedef, hastanın yaşadığı şikayetleri ortadan kaldırmak. Antieinflamatuar ilaçlar, doğum kontrol hapı, yama, implant, hormonlu spiral ve geçici menopoz sağlayan GnRH analogları ilaç seçeneklerinden bazıları.

MİYOM TEDAVİSİNDE ETKİLİ YÖNTEM: MYOMEKTOMİ 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, uzmanlar olarak önemli şikayetlere yol açan miyom nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyan hastalara ilaçtansa ameliyat önerisinde bulunduklarını elirtiyor ve sebeplerini şu şekilde açıklıyor:

Çünkü bu ameliyat sayesinde miyomun tamamı var olduğu bölgeden çıkarılır. Yani ilaçlı tedaviden daha etkin bir yöntemdir. Miyomun çıkarıldığı bu ameliyatı “myomektomi” olarak adlandırıyoruz. Ameliyatı kapalı (laparoskopik veya robotik) veya açık olarak gerçekleştiriyoruz. 

MİYOM TEDAVİSİNDE ALTERNATİF SEÇENEK: GİRİŞİMSEL TEDAVİ

Miyom yöntemlerinden biri de, girişimsel bir seçenek olan, uterin arter (rahim damarı) embolizasyonu. Burada miyomları besleyen damarların tıkanması, böylece miyoma giden kan desteğinin blokaja uğraması ve haftalar içerisinde miyom boyutlarının küçülmesi hedefleniyor.

İlgili Haberler
Çikolata kisti rahme zarar veriyor, kısırlığa yol açıyor! Ama tedavisi var…Aşırı kilo gebeliğe engel olur mu?

 

- Reklam -