Ana SayfaAnne ÇocukBebeğinizin kakası normal mi?

Bebeğinizin kakası normal mi?

Normal, anne sütü alan bir bebeğin kakası altın sarısı renkte ve sulu çamur bir kıvamdadır. Genellikle kokulu değildir. Ancak bazı nedenlerle bebek kakasında değişiklikler görülebilir. Biz de bu nedenle ideal bebek kakası nasıl olur ve hangi durumlarda bebek kakasında değişiklikler olabileceğini uzmanına sorduk.

- Advertisement -

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Karahasanoğlu, anne sütü alan bir bebeğin ideal kakasının altın sarısı renkte ve sulu çamur kıvamında olması gerektiğini belirtiyor.

Ancak Dr. Karahasanoğlu, bebeğin kakasının her zaman böyle olmayabileceğini ifade ediyor ve bebeğiniz her zaman altın sarısı renkte kaka yapmazsa, bunu hemen bir problem olarak görmeyin diyor. Ancak tabi ki kakanın gözlemlenmesi gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse, bebeğinizin kakasında yoğun balgam veya yoğun kan yoksa, sadece bir renk değişikliği söz konusu ise bu bir sorun değil.

Bir diğer örnek ise, yeni doğmuş bir bebeğin kakasından veriliyor. Yeni doğmuş bebeklerin kakası koyu yeşil, siyaha dönük bir renkte oluyor. Buna mekonyum kakası deniliyor ve bu kaka siyah, macun kıvamında oluyor.

Bu kaka birinci haftanın sonunda anne sütü alan bir bebekte normal bir renge dönmeye başlıyor.

Ancak bebeğin beslenme şeklinde değişiklikler, emziren annenin beslenmesindeki farklılıklar, alınan vitamin veya ilaçlar bebeğin kakasında renk değişikliğine yol açabiliyor.

Bebeğin beslenmesi kaka rengi ve kıvamında değişikliğe yol açabilir

Bebeğin beslenmesi kaka rengi ve kıvamında değişikliğe yol açabilir

Anne emziremiyorsa, mama ile beslenen bebeklerde kaka rengi her renkte olabiliyor. Buradaki en önemli etken mamanın içeriği. Mamanın içeriğine göre, özellikle demir içeren mamalarda bebeğin kakası yeşil, kahverengi veya sarı ile karışık olabiliyor.

Bebeğin kakası hangi durumlarda değişiklik gösterir?

  • Bebeğin büyümesi, safra atımının artması
  • Emzirme döneminde anne beslenmesindeki değişiklikler
  • Bebeğin kaka sıklığı azalması sonucu, dışkının bağırsak içinde kalış süresinin artması

Konu hakkında daha fazla detay öğrenmek için aşağıdaki haberimizi okuyabilirsiniz.

- Reklam -