Ana SayfaSeyahatFrig Vadisi gezi rehberi

Frig Vadisi gezi rehberi

- Advertisement -

Frig Vadileri denilince aklınıza bir günde gezebileceğiniz bir alan değil, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illeri arasında kalan, 3000 yıl önce Friglilere ev sahipliği yapmış, kocaman bir alana yayılmış ve sadece bu bölgede yaşamış büyük bir medeniyet gelsin. İşte Frig Vadisi’ni görmek isteyenlere Frig Vadisi gezi rehberi…

Bölgeden bahsedecek olursak dünyada başka eşine rastlanmayacak kaya anıtlarını yapan Frigliler döneminden kalan, sonrasında Bizans ve Roma dönemlerinde bu topraklarda yaşamış olan insanlar tarafından kayaların oyulması ile günümüze kadar ulaşan kalıntıları ve kaya mezarlarını bu bölgede görmek mümkün. Adeta Kapadokya’yı andıran yapılarla sizi karşılayan Frig Vadisi #öncetürkiyeyikeşfet diyen gezginlere kucak açıyor. Neredekal.com Keşif Rehberi editörlerinin sizler için yazdığı Frig Vadisi Gezi Rehberi hadi gelin hep birlikte bakalım…

NEREDEN BAŞLAYALIM?

NEREDEN BAŞLAYALIM?

Afyonkarahisar bölgesinde bulunan Frig Vadisi gezisine üç noktadan başlayabilirsiniz. Kayıhan Kasabası Göynüş Vadisi Ören Yeri ile başlarsanız, buraya özel araba ile gelmeniz gerekiyor. Otobüsle ile gelecekseniz önce Afyonkarahisar’a otobüsle gelip sonrasında ya İhsaniye Köyüne ya da Ayazini köyüne minibüslerle ulaşarak, rotanıza bu noktalarla da başlayabilirsiniz.

NERELER GÖRÜLMELİ?

NERELER GÖRÜLMELİ?

Bölgede görülecek yapıtlar M.Ö. 7. yüzyıllarda yapıldığı öngörülen Aslantaş ve Yılantaş. Aslantaş’ın dönemin krallarından birinin mezarı olduğu söyleniyor.

Yılantaş ise aslında parçalandıktan sonra geriye kalan kabartma bir yapıt olarak görülüyor. Bu eserin de zamanında Aslantaş gibi görkemli bir anıt olduğu düşünülüyor.

Ayrıca Friglilerden kalan yapılarda günümüze kadar gelen kaya evler mevcut. Ayazini Köyü de onlardan birisi. Köyde hala yaşayan bir nüfus mevcut. Tarihi yapıların içinde oturmak nasıl bir duygu acaba, köylülerle konuşmak lazım. Ayrıca Ayazini Kilisesi de bu köyde görülecekler arasında yer alıyor.

GİTMEDEN ÖNCE MUTLAKA BUNLARI YAPIN

GİTMEDEN ÖNCE MUTLAKA BUNLARI YAPIN

Turizm açısından henüz çok yatırım yapılmamış olmasına rağmen yine de turist çeken bir bölge. Henüz milli parklar koruması altına alınmamış. Gerekli tabelaların ve bilgilendirmelerin yetersiz olması nedeni ile bölgede kaybolabilirsiniz, dikkat ediniz. Telefon şebekeleri de çoğu yerde çekmiyor. Bu yüzden harita ile veya online haritalarla önceden gideceğiniz yerleri işaretleyerek gezmenizde fayda var. Geziye çıkmadan önce de bölgede olduğunuzu yakınlarınıza bildirmenizi tavsiye ederiz. Sert hava koşulları nedeniyle özellikle sabah ve akşam saatlerinde soğuk olabileceği için gelmeden önce hava durumu kontrol edilmeli. Sağlam bir yürüyüş ayakkabısı, mont/rüzgarlık, polar gibi bir anda gelen soğuğa karşı kendinizi sağlamlaştıracağınız ekipmanlarla hazırlıklı olarak gelmenizde fayda var.

NE ZAMAN GİDELİM, NE KADAR SÜRE AYIRALIM?

NE ZAMAN GİDELİM, NE KADAR SÜRE AYIRALIM?

Güzel bir havada, uçsuz bucaksız uzanan vadiyi sindire sindire gezmek, görmek gerekiyor. Bazıları için ”Kayadan başka bir şey yok ki burada” şeklinde yorumlanabilir. Tarihe meraklıysanız, bu bölgeyi gezmenizi, henüz keşfedilmemişken mutlaka öneririz. Zamanınız varsa Eskişehir, Kütahya illerini de kaplayan Frig Vadisi kalıntılarını 4-5 günlük bir gezi planı yaparak gezmenizi ve görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bölgeyi işaretli yürüyüş rotalarına göz gezdirerek de gezebilirsiniz. Sadece Afyon bölgesinde bulunan 140 kilometrelik bir rota mevcut.

NEREDE KALINIR?

NEREDE KALINIR?

Bölgede kamp yapılabileceği gibi birçok termal otel ve konuk evi de mevcut. Yeme ve içme için mutlaka tedarikli gidin. Yeme & içme adına en yakın olarak sadece İhsaniye Köyü’nde bir şeyler bulabilirsiniz.

Ağustos ayı kamp için ideal. Otel konaklaması için ise bölgede bulunan termal otelleri tercih edebilirsiniz.

Kaynak:https://neredekal.com/

- Reklam -