Ana SayfaSeyahatYaren Leylek 11. yılında da Balıkçı Adem Amca'yla kavuştu

Yaren Leylek 11. yılında da Balıkçı Adem Amca’yla kavuştu

- Advertisement -

Yaren Leylek yeniden Bursa’da! Balıkçı Adem Yılmaz ile kurduğu dostlukla milyonların gönlüne taht kuran Yaren Leylek, Bursa’nın Eskikaraağaç Leylek köyüne bu yıl da geldi. 11 yıldır her bahar göçten gelince Eskikaraağaç Leylek Köyündeki yuvasına yerleşen ve köylülerin Yaren ismini verdiği leylek, yaz boyunca Balıkçı Adem Yılmaz ile yeniden göle açılacak.

Türkiye’yi, Avrupa Leylek Köyleri ağında temsil eden tek köy olan Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek Köyü’nde yaşanan balıkçı ile leyleğin dostluğu, milyonlar tarafından ilgiyle takip edilen hikayeye dönüştü. 

Geçtiğimiz 10 yılda her göç zamanı geldiği köyde, Adem Yılmaz’ın kayığına konan ‘Yaren’ leyleğin, bu yıl 11’inci kez gelmesi bekleniyordu. Sosyal medyadan onlarca kişi, Yaren Leylek’in 11’inci kez gelip, gelmeyeceği konusunda onlarca paylaşım yaptı. ‘Adem Amca ile Yaren Leylek’ hikayesini ortaya çıkaran doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, dHA’ya yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz yıllarda 27 Şubat ve 8 Mart tarih aralığında Yaren leylek köydeki yuvasına ulaşıyordu. Bu tarih her yıl değişebiliyor. Şubat bitmeden gelmişliği de var. Bu değişkenlik gösterebiliyor. Leylekler genel olarak kışı Afrika’da geçiriyor. Güneş yüzünü göstermeye başladığı anda, hızlı bir göç hareketi olacağını düşünüyoruz. O hızlı göç hareketi sırasında gelecek olan sürülerin arasında, Yaren’in geleceğini de umut ediyoruz. Gelirse bu yıl 11’inci yıl olacak. ” demişti.

ve sonunda Yaren Leylek ile Adem Amca kavuştu!

Belediye Başkanı Ali Özkan ‘Bütün Yaren severlerin gözü aydın. Hasretle bu hikayeyi takip eden vatandaşlarımız yaren leyleği 11. yılında köye gelip gelmeyeceğini merak ediyordu. Şu anda Uluabat gölü kıyısında Eskikaraağaç leylek köyündeyiz. Balıkçı Adem Amcamız 11 yıl önce Yaren leylekle dostluk kurmuştu. Aynı masallardaki gibi birlikte balığa çıkıyorlar. Başta Adem Amca olmak üzere hikayeyi takip eden herkes Yaren’in köye gelip gelemeyeceğini merak ediyordu. Sonunda Adem Amca ile Yaren Leyleğin büyük buluşması gerçekleşti. Biz de yaren severler gibi çok mutluyuz. Bildiğiniz gibi Yaren leyleğin yuvasına kamera da koymuştuk. Artık bu yayını da faaliyete geçireceğiz. Adem Amca çok mutlu, onun bu gülümsemesi her şeye bedel’ dedi.

YAREN LEYLEK İLE BALIKÇI ADEM AMCA 6 AY BİRLİKTE BALIK TUTACAKLAR

YAREN LEYLEK İLE BALIKÇI ADEM AMCA 6 AY BİRLİKTE BALIK TUTACAKLAR

İHA’dan Adem Yılmaz’ın haberine göre Balıkçı Adem Yılmaz yaptığı konuşmada ‘Dünden beri çok büyük heyecan yaşadım. Bu sabah Yaren’in kayığıma gelmesiyle sevinç ve mutluluk duydum. Bundan sonra Yaren ile altı ay boyunca inşallah Balık avlayıp arkadaşlık edeceğiz. Çok mutluyum, Yaren’ime kavuştum bu sene de. Biraz tereddüt ettik. Acaba gelecek mi gelmeyecek mi başına bir şey mi geldi. Şükürler olsun ki bu yılda Yaren bizi sevindirdi. Hatta köylüler de çok sevindi mutluluk duydular. Umarım dostluğumuz uzun süre sağ olduğu müddetçe devam eder. Yaren’i ben çok seviyorum o benim bir parçam, arkadaşım ,dostum balıkçı arkadaşım. Hayvan severlere de müjdemi veriyorum böylece. Dün evime dönerken yuvaya baktığımda Yaren’i gördüm. O kadar sevindim ki motoru durdurup bir süre onu izledim. Bu sabah da ağlarımı göle atıp balık tutup Yaren’i besledim. Çok mutlu oldum, çok sevinçliyim” dedi.

YAREN LEYLEK'İN HİKAYESİ ALMANYA VE AVUSTURYA'DA DERS KİTAPLARINA KONU OLDU!

YAREN LEYLEK’İN HİKAYESİ ALMANYA VE AVUSTURYA’DA DERS KİTAPLARINA KONU OLDU!

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek Köyünde her yıl gerçekleşen bu kavuşma milyonların gönlüne taht kurmuş durumda. Hikâye Almanya ve Avusturya’da ders kitaplarına konu olurken, Yunanistan’da ise gölge oyunu yapılmıştı. 2019’da filmi çekilen hikaye Prag Film Ödüllerinde en iyi belgesel unvanına layık görülürken hikayenin10. Yılı anısına köye ‘Adem Amca ve Yaren Leylek’ anıtı da Karacabey Belediyesi tarafından köy meydanına yapıldı.

Milyonların gönlüne taht kuran Balıkçı Adem Yılmaz ile Yaren Leylek 11. yılda da Eskikaraağaç Leylek Köyü’nde buluştu. Dün leylek köyüne gelen Yaren Leylek için ağlarını göle atan Balıkçı Adem Yılmaz bu sabah Yaren Leylekle kayığında yılın ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Buluşmada Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’da ikiliyi yalnız bırakmadı. Adem Yılmaz’a hayırlı olsun diyen Başkan Özkan Yaren severlerin gözü aydın dedi.

10 yıldır Avrupa Leylek Köyü’ne gelen Yaren leyleğin, bu yıl da gelişi bekleniyordu. Adem Amca ile Yaren Leylek hikayesini ortaya çıkaran ve binlerce kişinin merakla Yaren’i beklediğini söyleyen doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Yaren Leylek’in gelmeden önce DHA’ya verdiği açıklamada şunları demişti:

Marteniçka bilekliğini Yaren leyleği görünce çıkaracağını söyleyenler var. ‘Yurduma bahar geldi mi?’, ‘Yaren leylek geldi mi?’ diye soranlar var. ‘Almanya’dan hediye getirecek olan akrabalarımı bile bu kadar beklemedim’ diyenler var

- Reklam -