Ana SayfaSağlıkBu mineralin eksikliği kilo vermenize engel oluyor!

Bu mineralin eksikliği kilo vermenize engel oluyor!

Büyüme çağındaki çocuklar, adet görmeye başlayan genç kızlarımız, birçok gebe ve emziren anne hatta diyetini önemseyenler bile demirden zengin beslenmezlerse anemi (kansızlık) oluşabilir. Ayrıca yetersiz beslenme sonucu kanda demir emilimi olmaz. Bu durumlar aynı zamanda kilo vermeyi de zorlaştıracaktır.

- Advertisement -

Demir eksikliği dolaylı olarak kilo alımına sebep oluyor ve hormonların olumsuz etkilenmesi sebebi ile kilo verme sürecini olumsuz etkiliyor yani vücutta demir eksikliği varsa kilo verilemiyor Bunu önlemek için ise hekim tarafından önerilen i’laclar düzenli kullanılmalı ve bu tedavi demir yönünden zengin besinlerle desteklenmelidir.

Demir minerali en çok kuru kayısı,kuru üzüm kurutulmuş meyveler, kırmızı et, karaciğer, pekmez,tahıllar, yumurta, lahana, fasülye, pancar, patates, fındık, badem, şeftaliarmut, hurma, kabak ve balıkta bol miktarda bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin tüketimi demir ihtiyacını karşılayacaktır.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık bazı durumlarda belirti göstermez. Demir eksikliği rutin sağlık kontrollerinde yapılan kan tahlillerinde teşhis edilebilir. Demir eksikliğinin belirtileri arasında;

Cilt solgunluğu,

Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,

Konsantrasyon bozukluğu,

Baş ağrısı,

Ellerde ve ayaklarda uyuşma,

Sinirlilik hali,

Kulakların uğuldaması,

Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,

Tırnakların çabuk kırılması,

Saçlarda dökülme sayılabilir.

Demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında; çarpıntı, toprak veya buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar da görülür.

- Reklam -