Ana SayfaSeyahatİzlanda'ya seyahat etmeniz için 10 harika neden

İzlanda’ya seyahat etmeniz için 10 harika neden

- Advertisement -

İzlanda, az sayıdaki nüfusu dünyanın en düşük suç oranıyla farklı bir ada ülkesi… Askerleri yok mesela hatta orada sivrisinek bile yok ancak birbirinden özel doğa harikalarıyla çevrili bu ülkeyi gezip görmeniz için en az 10 harika neden var.

İzlanda’da son zamanlarda turizm patladı ve bu İskandinav ada ülkesi şimdi  yılda 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

İzlanda’nın çeşitli topografyasının insanların siyah kumsalları, mavi buzulları ve kükreyen şelaleleri ziyaret etmelerinin yanı sıra balina gözlemciliği ve gizemli Kuzey Işıklarını görme fırsatı sunduğu düşünülürse bu şaşırtıcı değil .

İşte İzlandaya gitmeniz için nedenler

KUZEY IŞIKLARINI GÖREBİLİRSİNİZ

KUZEY IŞIKLARINI GÖREBİLİRSİNİZ

Kuzey Işıkları yani diğer ismi ile Aurora Borealis, açık ara bu gezegende meydana gelen en büyüleyici doğa olaylarından… ve İzlanda’nın bir çok bölgesinden bu muhteşem doğa olayını izleyebilirsiniz…

  • Akureyri,
  • Grimsey,
  • Hvalfjörður,
  • Ísafjörður,
  • Þingvellir National Park,
  • Reykjavik,
  • Snæfellsnes,
  • Vatnajokull
SİYAH BUZULLAR MI?

SİYAH BUZULLAR MI?

İzlanda hayli ilginç bir ülke, bir yanda sıcaklığını hissettiren kızgın yanardağları diğer yan da iliklerinizi donduran buzullar, hem de siyah!

Büyük buzul tabakasından kopan buzullar 1935 yılında Jökulsárlón’u oluşturmaya başlamış. Aslında gölün oluşması küresel sıcaklık artışı nedeniyle gerçekleşiyor. Her geçen sene giderek büyüyen göl, 1970’ten beri 4 katına çıkmış.

Gölün güzelliğini oluşturan buzullar, farklı renklerde. Beklentilerin aksini kanıtlayan siyah ve gri buzullar olduğu gibi, beyaz ve buz mavi olanlar da var. Renk farklılıkları, buz yoğunluk farkından ve soğuk sudan kaynaklanıyor.

PONY'LERİN ŞEHRİNİ KEŞFEDİN

PONY’LERİN ŞEHRİNİ KEŞFEDİN

Çok özel bir binek pony atı olan İzlanda atı (Icelandic Horse) dünyanın en eski safkan at ırklarından birisidir. İzlanda adasında bulunan bu ata yaklaşık 1000 yıldır başka bir at melezlemesi karışmamıştır. Beş yürüyüşlü at olarak da tanımlanan atın izleri Vikinglere kadar dayanır.

HEM DE ÇOK AZ İNSAN YAŞIYOR

HEM DE ÇOK AZ İNSAN YAŞIYOR

İzlanda’nın nüfusu sadece 339.462 ve bu insanların üçte birinden fazlası başkentte yaşıyor. Turizm son 10 yılda patlamış olsa da, çoğunlukla yalnız olacağınız keşfedebileceğiniz pek çok yer var .

MASALSI EVLERİ GÖRÜLMEYE DEĞER

MASALSI EVLERİ GÖRÜLMEYE DEĞER

Ülkedeki rengaren evler sizi büyüleyecek. Yılın büyük bir kısmını soğuk havalarda geçiren İzlanda halkı renkleri oldukça fazla seviyor.

ONLAR ELFLERE İNANIYOR VE HER YERDE ELF EVLERİ VAR

ONLAR ELFLERE İNANIYOR VE HER YERDE ELF EVLERİ VAR

Yüzüklerin efendisi filmini andıran vadilerde yürümek gerçekten harika hissettirebilir. Torf evleri İzlanda’nın harika bir geleneği…

İzlanda’nın torf evleri, tarihi neredeyse bin yıla uzanan geleneksel mimarinin bir parçası. Zor bir iklim için üretilmiş bu toprak evler, tahmin edileceği gibi ahşap ya da taş evlere nazaran çok daha iyi yalıtım sağladığı için tercih edilmiş.

Üstü çimlerle kaplı bu güzel evleri ülkenin birçok bölgesinde bulmak mümkün…

İzlanda’da elbette ormanlar var ama çoğu huş ağacından oluşan bu ormanlardan elde edilen malzeme, büyük ve kompleks yapılar inşa etmek için uygun bir malzeme değil. Yine de ana iskelette kullanılabiliyor. Dolayısıyla bu malzeme eksikliği ve coğrafi gereklilikler sayesinde torf evler geliştirilmiş ve yayılmış.

İZLANDA TAM BİR ŞELALELER ÜLKESİ

İZLANDA TAM BİR ŞELALELER ÜLKESİ

İzlanda küçük bir ülke olmasına rağmen çok fazla şelaleye sahip. Birçoğu da bakmaya doyulamayacak kadar güzel.

VOLKANLAR BİR YANDA ŞELALELER BİR YANDA

VOLKANLAR BİR YANDA ŞELALELER BİR YANDA

İzlanda şelaleler bakımından oldukça zengin. Fazla yağış alan bir iklime sahip olmasının yanında volkanik hareketlerin, depremlerin sebep olduğu yeryüzü şekilleri ve buzullar ülkede sayısını bilemeyeceğiniz kadar irili ufaklı çağlayan oluşturmuş. Gezerken karşınıza birçok yerde dağlardan tepelerden akan akarsular çıkabiliyor.

- Reklam -