Ana SayfaSeyahatBilim insanlarının yeni keşfi: Artık canlı canlı pişirilemeyecekler!

Bilim insanlarının yeni keşfi: Artık canlı canlı pişirilemeyecekler!

- Advertisement -

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, yengeç, ahtapot ve ıstakoz gibi canlıların acıya duyarlı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmanın sonucunda, ülkedeki yeni yasa tasarısı göz önüne alınarak bu türlerin canlıyken pişirilmesinin yasaklanması teklif edildi.

KORUMA ALTINA ALINACAK

KORUMA ALTINA ALINACAK

NTV’de yer alan habere göre, İngiltere’de hükümet tarafından yaptırılan bir çalışmada, ahtapotlar, yengeçler ve ıstakozların acı duyarlılığa sahip olduğu ortaya çıkarıldı. İngiliz hükümeti, bu canlıları yeni hayvan refahı yasaları uyarınca koruma altına alacağını duyurdu.

Buna göre, yenilen bu hayvanlar canlıyken pişirilemeyecek, kaynar suya ya da kızgın yağa atılamayacak.

300 BİLİMSEL ÇALIŞMA İNCELENDİ

300 BİLİMSEL ÇALIŞMA İNCELENDİ

London School of Economics’teki uzmanlar tarafından hazırlanan rapor, hayvanların duyarlılığına dair kanıtlar bulmak için 300 bilimsel çalışmayı inceledi. Çalışmada kafadan bacaklıların (ahtapot, kalamar ve mürekkep balığı gibi) ve dekapodların (yengeç, ıstakoz ve kerevit gibi) acıya duyarlı olarak ele alınması gerektiği sonucuna varıldı.

Bununla birlikte omurgalı hayvanlar, halihazırda İngiltere’de tartışılmakta olan yeni hayvan refahı mevzuatında duyarlı olarak sınıflandırıldı.

HAYVAN DUYARLILIK KOMİTESİ KURULACAK

HAYVAN DUYARLILIK KOMİTESİ KURULACAK

Hayvan Refahı Bakanı Lord Zac Goldsmith konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Hayvan Refahı Duyarlılığı Yasası, yeni yasalar geliştirilirken hayvan haklarının doğru bir şekilde göz önünde bulundurulması adına çok önemli bir güvence sağlıyor. Bilim, artık dekapodların ve kafadan bacaklıların acı hissedebildiğini ve bu nedenle bu hayati yasanın kapsamına girmelerinin doğru olduğunu gösteriyor” dedi.

Diğer taraftan henüz yasalaşmayan hayvan hakları tasarısı uyarınca, hükümet kararlarının duyarlı hayvanların refahını ne kadar iyi dikkate aldığına dair raporlar yayınlayacak bir Hayvan Duyarlılık Komitesi kuracak.

ÇOK GÜÇLÜ İŞARETLER BULUNDU

ÇOK GÜÇLÜ İŞARETLER BULUNDU

London School of Economics’teki bilim insanları tarafından hazırlanan çalışmada, hayvanların acı duyarlılığını ölçmek için; öğrenme yeteneği, ağrı reseptörlerine sahip olma, ağrı reseptörleri ve belirli beyin bölgeleri arasındaki bağlantılar, anesteziklere veya analjeziklere tepki de dahil olmak üzere sekiz farklı yol kullanıldı.

Ardından, ahtapotlarda “çok güçlü” ve çoğu yengeçte “güçlü” duyarlılık işaretleri bulundu.

- Reklam -