Ana SayfaSağlıkYanık izine ne iyi gelir? Yanık izi nasıl düzelir, nasıl geçer?

Yanık izine ne iyi gelir? Yanık izi nasıl düzelir, nasıl geçer?

Farklı derecelerde üzerinden ciltte birtakım yanıklar meydana gelebilir. Bu yanıkların bazıları şiddetli şekilde ortaya çıkar ve iz bırakır. Peki yanık İzine ne iyi gelir? Yanık İzi nasıl düzelir, nasıl geçer detayları ile derledik.

- Advertisement -

 Yaşanan birçok değişik travma ile beraber yanıklar meydana gelir. Derinin alt tabakasında yaşanan bu durum ile birlikte sonuç olarak bazı izler ortaya çıkar. Bu izler çoğu zaman müdahale edilmediği durumlarda kalıcı olarak kötü bir görüntü ortaya çıkarır. Ancak bu görüntünün giderilebilmesi için bazı çözüm yöntemleri olduğunu da ifade etmek gerekir.

 

 Yanık izine ne iyi gelir?

 

 Genelde İkinci derece yanıklar pek fazla iz bırakmaz. Ancak bunun ötesinde meydana gelen yanıklar ile beraber cildin değişik bölgelerinde izler ortaya çıkar. Özellikle görsel olarak gün içerisinde açık olan vücut bölgelerindeki izler rahatsız edicidir. Böyle durumlarda Öncelikle mutlaka bir Uzman doktora görünmek en önemli unsurdur. Çünkü buna bağlı olarak sebep ve teşhis üzerinden, birtakım tedavi yöntemleri ele alınır. Bu tedavi yöntemleri kapsamında özel reçeteli kremler ya da hap ile beraber farklı seçenekler öne çıkar. Tabii bunun dışında bazı doğal yöntemler de bulunur.

 

 – Hindistan cevizi

 – Soğuk çay

 – Elma sirke

 – Bal

 – Yumurta akı

 – Patates

 – Lavanta yağı

 – Papatya yağı

 

 Genel çerçevede yukarıda verilen farklı bitkisel çözüm yöntemleri izlerin geçmesinde önemli bir fırsat verir. Tabii bu doğal ve bitkisel kaynaklar belirli bir karışım üzerinden özel olarak uygulanır.

 

 Yanık izi nasıl düzelir?

 

 Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen bazı yanık izleri birtakım çözüm yöntemleri doğrultusunda ortadan kalkabilir. Tabii bunlardan bazıları çok daha derin olmak ile beraber, birtakım operasyonel müdahaleler gerektirebilir. Ancak bunların dışında doğal tedavi yöntemleri kapsamında, bazı izleri ortadan kaldırmak mümkündür.

 

 Örneğin elma sirkesi kullanmak suretiyle, bölgedeki iltihaplanmanın önüne geçilebilir. Elma sirkesini bir miktar su ile karıştırmak süreci ile ilgili bölgeye sürmek yeterlidir. Sonuç olarak elma sirkesinde yer alan antiseptik maddeler, bölgede meydana gelebilecek olası leke sorununun önüne geçer. Aynı zamanda yanık yüzünden meydana gelebilecek izlerin daha da yüksek şekilde ortaya çıkmasına engel olur.

Yanık izi nasıl geçer?

Yanık izi nasıl geçer?

 

 Yanık izlerinin geçmesi için öncelikle neden olduğuna dair bilgilerin alınması gerekir. O yüzden mutlaka öncelikle bir tetkik ve teşhis konusunda Uzman doktora görünmek önemlidir. Soruna bağlı olarak tedavi yöntemleri doktor kontrolünde ele alınır. Böylece sağlıklı bir şekilde kremler ve haplar ile benzeri ilaçlar doğrultusunda bölgedeki iltihaplanmanın önüne geçilir. Buna alternatif olarak tabii bazı doğal yöntemler de bulunuyor.

 

 Özellikle elma sirkesinin su ile karıştırılması üzerinden kullanılması ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Hindistan cevizi, buz uygulaması, papatya ve lavanta yağı ile ver yumurta akı gibi çözüm yöntemleri yer alıyor. Bu yöntemler meydana gelebilecek olası yanık izlerinin önüne önemli oranda geçer. Çünkü sonuç olarak ortaya çıkabilecek iltihaplanmanın giderilmesini sağlar.

 

 Geçmişteki yanık izi nasıl geçer?

 

 Geçmişteki yanık izlerini giderebilmek için genelde yaralı dokunun soyulması yöntemi kullanılır. Bu yöntem sayesinde vücut kendini yeniden yenileme sürecine girer. Bu konuda ise peeling, zımparalama ve tıraşlama olarak bilinen yöntemler uygulanır. Daha hafif sorunlara karşı ise lazer ve cilt yenileme yöntemleri ele alınır. Elbette bu yöntemler Uzmanlar kontrolünde gerçekleşir. Sonuç olarak geçmişte yaşanmış olan yanıklar ile beraber ortaya çıkan izler, vücudun kendini yenilemesi üzerinden ortadan kalkar. Elbette farklı yanık izlerine karşı yine doğal çözümler bu konuda değerlendirilir.

- Reklam -