Ana SayfaYaşamdanVodafone, 2025’e kadar kadın çalışan oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor

Vodafone, 2025’e kadar kadın çalışan oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor

Vodafone, Türkiye’de de 2025 yılına kadar kadın çalışan oranını yüzde 44’ten yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Türkiye Vodafone Vakfı’nın da kadınların güçlenmesi amacıyla hayata geçirdiği projelerle son 11 yılda 61 bine yakın kadına ulaşırken, toplam 8,7 milyon TL’lik yatırım yaptıığı belirtildi.

- Advertisement -

Vodafone, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımını teşvik eden projeler geliştirmeye devam ettiğini duyurdu. Şirket, 2025 yılına kadar kurum genelindeki kadın çalışan oranını yüzde 44’ten yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediğini açıkladı. Diğer yandan, Türkiye Vodafone Vakfı tarafından kadınların güçlenmesi amacıyla hayata geçirilen projelerle son 11 yılda 61 bine yakın kadına ulaşıldığı ve toplam 8,7 milyon TL’lik yatırım yapıldığı belirtildi.

Vodafone’un kadınlara yönelik projeleri ve gelecek hedefleri, Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Hasan Süel, Meltem Bakiler Şahin, Ayşegül Arıcan Şeker’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda paylaşıldı. Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Vodafone olarak, yaptığımız her işin bir amaca hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. En önemli amacımız, sunduğu ürün ve hizmetlerle toplumun her kesimine dokunan bir şirket olarak, toplumsal dönüşüme katkı sağlamak. Bu dönüşümde, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların önemli bir rolü var. Araştırmalara göre, dünyada kadın istihdamının yüzde 1 artması Gayri Safi Milli Hasıla’yı 80 milyar dolar artırıyor.

2025 yılına kadar tam cinsiyet eşitliği sağlanırsa, dünya ekonomisine 28 trilyon dolarlık ek katkı sağlamak mümkün. Bu veriler, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımının teşvik edilmesine olan ihtiyacı açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanmasını ve beraberinde kadın istihdamının artırılmasını ‘akıllı ekonomi modeli’ olarak benimsemek gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşünceyle, kadınların güçlenmesine yönelik projeler geliştirmeye devam ediyoruz.”

“50-50 KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ GÖZETİYORUZ”

Şirket politika ve stratejilerinde cinsiyet eşitliğini temel aldıklarını belirten Engin Aksoy, şöyle devam etti:

“Şirketimizde herkesin eşit olanaklardan faydalanabildiği bir kurum kültürü yaratılmasına önem veriyoruz. Bunun için hem şirket içinde hem de şirket dışında pek çok çalışmamız var. Örneğin, şirket içinde, işe alımlarda aynı pozisyon için aday olan, eşit yetkinlik ve nitelikteki aday havuzunda yüzde 50-50 kadın-erkek eşitliği gözetiyoruz. Üst ve orta yönetimden ayrılan ya da rolü değişen yöneticilerin yerine kadın adayların yerleştirilmesini hedefliyoruz.

Bugün Vodafone Grubu olarak doğrudan istihdam ettiğimiz kadın çalışan sayısı tüm dünyada 36 bin 500’ün üzerinde. Bununla birlikte, global tedarik zincirimiz genelinde yüz binlerce kadına daha dolaylı olarak istihdam sağlıyoruz. Türkiye’deki etkimize baktığımızda ise telekom sektöründe kadın çalışan oranı yüzde 30 iken, Vodafone’da bu oran yüzde 44. Orta ve üst düzey pozisyonlarda kadın çalışan oranımız yüzde 41. Bayilerdeki kadın çalışan oranımız yüzde 40. Çağrı merkezlerimizde kadın çalışan oranımız yüzde 72.

Bugüne kadar yurtdışına transfer ettiğimiz 169 çalışanımızın yarısı kadın. Vodafone Grubu olarak, 2025’e kadar kadınlar için dünyanın en iyi işvereni olmayı, 2030 yılına kadar da yönetimde ve liderlik rollerinde kadın oranının yüzde 40’a çıkarılmasını hedefliyoruz. Bu global hedefin bir uzantısı olarak, kendimize Türkiye’de de bir hedef belirledik. 2025 yılına kadar şirket genelindeki kadın çalışan oranımızın yüzde 50 olmasını hedefliyoruz.”

DHA

- Reklam -