Ana SayfaSeyahatÜnlü seyahat dergisi seçti: Listede İstanbul birinci sırada

Ünlü seyahat dergisi seçti: Listede İstanbul birinci sırada

- Advertisement -

Dünyaca ünlü seyahat dergisi Travel & Leisure 2021’in ‘enleri’ni seçtiği listede İstanbul’u Avrupa’nın en iyi kenti seçerken Bodrum da listenin altıncı sırasında yer aldı. Aylar süren ve internet ortamında gerçekleştirilen kapsamlı ankete katılan tatilciler oy kullandı. Buna göre Avrupa’nın En İyi 10 Kenti listesinde İstanbul birinci Bodrum ise altıncı sırada yer aldı. İstanbul yüz üzerinden 91.32 puan aldı.

1- İSTANBUL, TÜRKİYE

İki kıta üzerinde kurulu olan ve tarih boyunca pek çok önemli isim tarafından da dünyanın en güzel şehri olarak tanımlanan İstanbul, günümüzde de dünyanın ilgisini en yüksek seviyede çekmeye devam ediyor. Pandemi koşullarına rağmen milyonlarca turistin ziyaret ettiği İstanbul Travel & Leisure anketine göre okurların oylarıyla Avrupa’nın En Güzel Kenti seçildi.

2- FLORANSA, İTALYA

2- FLORANSA, İTALYA

Rönesans’ın başkenti olarak bilinen Floransa, İstanbul’dan sonra listenin ikinci sırasında yer alıyor. Toskana bölgesinin en güzel kentlerinden biri olan bu tarihi şehir sahip olduğu kültürel birikimle öne çıkıyor. Tıpkı İstanbul gibi farklı kesimlerden insanların ilgisini çekmeyi başaran Floransa’nın ankette aldığı puan 90.48 olarak kayıtlara geçti.

3- KRAKOV, POLONYA

3- KRAKOV, POLONYA

Listenin üçüncü sırsında Polonya’nın tarihi başkenti Krakov bulunuyor. 89.39 puan alan Krakov, listedeki bir diğer önemli tarihi rota olma özeliği taşıyor. Kentin birçok noktasında görülebilecek ejderha heykelleri kentin simgesi konumunda. Kentte bu denli çok ejderha figürü bulunmasının nedeniyse kentin kuruluşunda bir kahramanın ejderhayı yenmesi efsanesi.

4- ROMA, İTALYA

4- ROMA, İTALYA

Dünyanın eski kentlerinden biri olan Roma, sahiplik ettiği mirasla yüzyıllardır insanları büyülemeyi sürdürüyor. Türk turistlerin de sıklıkla ziyaret ettiği bu kent tıpkı İstanbul gibi adını verdiği Roma İmparatorluğu’nun iki başkentinden biriydi. İçinde Katolikler tarafından kutsal saylan Vatikan’a da ev sahipliği yapan Roma, Avrupa’nın En Güzel Kentleri Listesi’nde de yer alıyor.

5- SAN SEBASTİAN, İSPANYA

5- SAN SEBASTİAN, İSPANYA

Kuzeydeki Bask bölgesinin başkenti olan San Sebastian, İspanya’nın okyanus kıyısındaki bir şehridir. Ünlü film festivalinin yanı sıra, mimarisi, sokakları ve kendine has kültürüyle dikkat çeken San Sebastian, İspanya’nın genelinden ayrılan özelliklere sahiptir. Bu tarihi kent Travel & Leisure’ın listesinde beşinci sırada yer aldı.

6- BODRUM, TÜRKİYE

6- BODRUM, TÜRKİYE

Bodrum dünyanın gündeminde yer almayı sürdürüyor. Time dergisi tarafından Dünyanın En Güzel 51 yerinden biri seçilen Bodrum, Travel & Leisure tarafından da Avrupa’nın En Güzel Kentleri listesinde kendisine yer buldu. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Bodrum, doğal güzellikleri yanı sıra binlerce yıllık tarihiyle de ilgi odağı.

7- TRİESTE, İTALYA

7- TRİESTE, İTALYA

Rotamızı Adriyatik Denizi’nin kuzeyine çeviriyoruz. Liman kenti olan Trieste, tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi oldu. Venedik’e de yakın bir konumda yer alan Trieste bu nedenle de turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği kentlerden biridir. Kent İrlandalı ünlü yazar James Joyce’un da bir süre yaşadığı şehir olarak biliniyor.

8- LJUBLJANA, SLOVENYA

8- LJUBLJANA, SLOVENYA

Slovenya’nın başkenti Ljubljana, Avrupa’nın en şirin kentlerinden biri. Orta Avrupa’da bulunan kent Fransa, İsviçre ve Avusturya boyunca uzanan Alp Dağları’nın da yanı başında. Dünyanın en temiz kentlerinden biri olarak da kabul edilen Ljubljana listenin sekizinci sırasında yer alıyor.

9- PORTO, PORTEKİZ

9- PORTO, PORTEKİZ

Porto, Rio Douro, nehri ağzında bulunan Portekiz’in en önemli kentlerinden biri. Büyüklük bakımından ülkenin ikinci büyük kenti olan Porto, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almakta. Avrupa’nın en güzel kentlerinden biri olarak kabul edilen Porto, listenin dokuzuncu sırasında.

10- SEVİLLA, İSPANYA

10- SEVİLLA, İSPANYA

Amerika kıtasına gerçekleştirilen keşiflerin merkezi konumundaki Sevilla, görkemli yapıları, zengin tarihi birikimiyle Avrupa’nın en özel kentlerinden biri. Avrupa sanatını da derinden etkileyen bir şehir olan Sevilla listenin onuncu sırasında yer alıyor.

Kaynak: Milliyet

- Reklam -