Ana SayfaSağlıkTurp hangi mevsimde ve ayda yetişir? Turp ne zaman yenir?

Turp hangi mevsimde ve ayda yetişir? Turp ne zaman yenir?

Turp, sıklıkla kullanılan sebzelerden biridir. Özellikle kullanım alanı olarak da önemli sebzeler arasındadır. Bu bakımdan Turp hangi mevsimde yetişir öğrenebilir ve buna göre kendi mevsiminde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Turp hangi mevsimde ve ayda yetişir? Turp ne zaman yenir, tüm detaylarıyla derledik.

- Advertisement -

 Turp, Aralık ve Ocak aylarında satışa sunulan bir sebzedir. Ocak ayı itibari ile Turp bulmak ve tüketmek mümkündür.

  Turp hangi mevsimde ve ayda yetişir?

  Turp, kış sebzeleri arasında oldukça sevilen bir sebzedir. Özellikle doğru mevsiminin ne olduğu ve hangi aylarda yenmesi gerektiği merak edilen sebzeler arasındadır. Turp Aralık ve Ocak aylarında hasat edildiği için bu aylarda satışa sunulur ve pek çok kişi tarafından da sevilerek tüketilir. Bundan dolayı Aralık ayından itibaren marketlerde ve manavlarda Turp bulmak mümkündür.

 

Sağlığa oldukça faydalı olan Turp salataların yanı sıra baharatlar ile de sevilerek tüketilen bir sebzedir. Farklı cinsleri olan Turp beyaz, siyah ve kırmızı renklerde yetişmektedir. Özellikle siyah turp üst solunum yollarına faydalıdır ve bu nedenle kış aylarında sık sık tüketilir. Ayrıca siyah turp diğerlerine göre daha geç hasat edildiğinden en geç siyah turp satışa sunulur.

 

 

Turp ne zaman yenir?

Turp ne zaman yenir?

 

 Turp, Aralık ayından sonra bulunan ve tüketilen bir kış sebzesidir. Yalnız başına baharatlar eşliğinde tüketildiği gibi salatalarda da sıklıkla tüketilmektedir. Ilık ve serin bir iklim sebzesi olan Turp yüksek sıcaklıktan hoşlanmaz. Çimlenme aşamasında gerekli sıcaklık 12 ile 15 derece arasıdır. Gelişme döneminde ise 14-15 derece sıcaklık gerekir.

Türkiye’de Turp günümüzde yalnızca Kadirli ilçesinde yetiştirilmektedir. Burada kurulan Turplar Vadisi havuzlarda yıkanarak ve hazır hale getirilerek tüm illere ve ilçeleri gönderilmektedir. Turp faydalı bir sebze olduğundan ve özellikle bağışıklık sistemine iyi geldiğinden kış aylarında sıklıkla tüketilmektedir. Bunun dışında yaşlanmayı önleme ve C vitamini deposu olması nedeniyle de sık sık tüketilen bir sebzedir. Besin değeri yüksek olan Turpta magnezyum, potasyum, demir, K vitamini ve bakır kalsiyum bulunmaktadır. Kandaki oksijen değerinin de artmasını sağlayan Turp en çok salatalarda tüketilen bir sebzedir.

- Reklam -