Ana SayfaYaşamdanTürkiye'deki kötü amaçlı mobil yazılımlar yüzde 70 arttı

Türkiye’deki kötü amaçlı mobil yazılımlar yüzde 70 arttı

Uzmanlar, 2021’de Türkiye’deki kötü amaçlı mobil yazılım saldırılarının payında yüzde 70’lik artış belirledi.

- Advertisement -

Kaspersky uzmanları, 2021’de Türkiye’deki kötü amaçlı mobil yazılım saldırılarının payında yüzde 70’lik artış belirledi. Türkiye’ye yakın diğer ülkelere 2020’de 63 milyon olan saldırı sayısı 2021’de 46 milyon olarak gerçekleşti. Mısır yüzde 52 düşüş yaşadı. Yüzde 19’luk artışın tespit edildiği Suudi Arabistan ve yüzde 5’lik artışın görüldüğü İspanya’yla karşılaştırıldığında, yüzde 70 düzeyindeki yüksek oran Türkiye’yi kötü amaçlı mobil yazılımların giderek daha fazla hedef aldığı ülkelerden biri yapıyor.

Uzmanlar, 2021’deki mobil kötü amaçlı yazılım artışını kısmen bölgedeki dijital alışkanlıkların genel değişimine bağlıyor. 2020’de salgın sırasında kullanıcılar evden çalışmaya geçtikçe çeşitli video konferans ve eğlence uygulamalarının kullanımında artış oldu. Saldırı fırsatlarının hacmi ve yaygınlığı arttı. Şimdi durum istikrara kavuşmuş olsa da Türkiye’deki kullanıcılar, mobil cihazların kullanımındaki artışa doğal olarak eşlik eden artan risklerle karşı karşıya kalarak, büyük ölçüde mobil cihazlarına güvenmeye devam etti.

Siber suçlular, modern güvenlik çözümü tarafından başarıyla etkisiz hale getirilen ana akım tehditlere giderek daha az yatırım yapma eğiliminde. Bunun yerine giderek daha karmaşık hale gelen, kullanıcıların bankacılık ve oyun kimlik bilgilerinin yanı sıra diğer kişisel verileri çalmanın yeni yollarını sunan yeni mobil kötü amaçlı yazılımlara daha fazla yatırım yapmayı tercih ediyorlar.

- Reklam -