Ana SayfaSağlıkTansiyon düşüren besinler neler?

Tansiyon düşüren besinler neler?

Gününüzde birçok kişi tansiyon problemleri yaşıyor. Aniden inen veya çıkan tansiyona çözüm bulmak için de besinlerden yardım alınıyor. Peki, tansiyon düşünen besinler neler? Kardiyoloji Uzman Dr. Asil İşçi, tansiyonu düşüren besinler hakkında bilgi verdi.

TANSIYON DÜŞÜREN BESINLER NELER?

TANSIYON DÜŞÜREN BESINLER NELER?

  • Kan basıncı yüksekliğinin tedavisinde kullanılan ilaçların yerini hiçbir şey tutmaz. Fakat bazı gıdalar tansiyon düşürmede fayda sağlayabiliyor.
  • Sarımsak, içeriğinde allisin denen madde sayesinde tansiyon için yararlı olabiliyor. Allisin denen madden faydalanmak için mutlaka sarımsağın ezilmesi gerekiyor. Sarımsağı ezip 5-10 dakika bekledikten sonra tüketmek daha faydalı.
  • Domates, içeriğindeki likopen sayesinde kalp damar hastalıkları için çok faydalı.
  • Nar, içeriğindeki müthiş polifenoller sayesinde tam bir süper gıda. Mevsiminde her gün bir tane tüketmekte ciddi fayda var.
  • Pancar nitrat zengini bir besin. Nitrat tansiyon düşmesi için önemli reaksiyonlarda rol oynuyor.
LİMON SUYU TANSİYON DÜŞÜR MÜ?

LİMON SUYU TANSİYON DÜŞÜR MÜ?

- Advertisement -

İlaç kadar etkili olmasa da bir miktar düşürebilir. Limondaki flavonoidlerin ACE grubu dediğimiz tansiyon ilaçlarındaki mekanizmaya benzer bir yolla etki ettiğine dair bilgiler var. Ama tansiyon düşürücü etkisinde mucize beklemek çok doğru olmaz.

TUZ TANSIYONDA NE KADAR ETKILI? 

Önerilen günlük tuz tüketimi 4-5 gram yani 1 çay kaşığı kadardır. Ancak ülkemizde yapılan çalışmalarda toplumumuzun günlük 16-18 gram kadar tuz tükettiği bulunmuş. Toplum olarak maalesef fazla miktarda tuz tüketiyoruz. Her 3 erişkinden birinin yüksek tansiyon hastası olduğu ülkemizde tuz kullanımını sınırlandırmamız gerekiyor.

- Reklam -