Ana SayfaSeyahatSonbaharda gezilecek en iyi yerler

Sonbaharda gezilecek en iyi yerler

- Advertisement -

Yazı geride bıraktık. Artık Bodrum ve Antalya gibi yazlık yerler cazibesini biraz kaybetti diyebiliriz. Sonbaharda doğanın sevecenliğini kucaklayacağımız ve kültür turu yapma zamanı geldi. Şehrin stresinden kaçmak ve kendinizi doğanın kollarına atmanız için size göz kırpan birkaç harika rotaya göz atmaya ne dersiniz. İşte sonbaharda gezilecek en iyi yerler…

ABANT

Bolu’nun 35 kilometre güney batısında bulunan Abant Gölü, şehrin stresinden uzaklaşabileceğiniz en iyi hafta sonu kaçamaklarından biri olabilir. Hem doğaya kaçmak hem de İstanbul’a yakın bir yer arıyorsanız Abant tam size göre, Abant Gölü Tabiat Parkı’nda bisiklete ya da faytona binebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Tertemiz havası da cabası.

ŞANLIURFA

ŞANLIURFA

12 bin yıllık Göbeklitepe’nin evi Şanlıurfa, Mezopotamya’nın tarihine ışık veriyor. Şanlıurfa demişken sakin şehir Halfeti’yi ve Harran Evleri’ni de görmeden gitmek olmaz.

KAPADOKYA

KAPADOKYA

Kapadokya, sonbaharda ayrı bir renk cümbüşüne bürünüyor. Peri bacalarının oluşturduğu muazzam manzara, bölgeyi sonbaharda gezilecek en iyi yerlerden biri haline getiriyor. Kızıl Çukur’da yürüyüş yapabilir, tarihi taş evleri ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin lezzetlerini tatmayı da ihmal etmeyin.

ADIYAMAN

ADIYAMAN

Mezopotamya kenti Adıyaman, birçok uygarlığa ev sahipliği yaptı. Ancak Adıyaman denildiğinde ilk akla gelen yer, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Nemrut Dağı. Sonbaharda güneşin doğuşunu ve batışını en iyi şekilde izlemek istiyorsanız, Nemrut Dağı, sizi bekliyor.

SAFRANBOLU

SAFRANBOLU

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Safranbolu, tarihi sokakları ve mimarisiyle gezmeyi sevenlerin favori mekanları arasında. Sonbaharda Safranbolu’nun tadını çıkarmak için yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.

KARAGÖL

KARAGÖL

Karagöl, Artvin iline ait olan Borçka ilçesinde bulunuyor ve tabiat parkı olarak adlandırılıyor. Karagöl Tabiat Parkı’nda kamp yapabilir, yürüyüş ve fotoğraf etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Karagöl, Borçka merkezine toplamda 26 km, Artvin il merkezine ise 60 km uzaklıkta bulunuyor. Sonbaharda mutlaka gidilmesi gereken huzurlu bir yer arıyorsanız, Karagöl tam size göre.

NEMRUT GÖLÜ

NEMRUT GÖLÜ

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Gölü, Türkiye’nin en büyük krater gölü olarak biliniyor. Sonbaharda kamp yapmak istiyorsanız, Nemrut Gölü eşsiz bir fırsat sunabilir.

Gölün etrafındaki doğal yaşam ve canlı türleri de bir hayli dikkat çekici.

KAZ DAĞLARI

KAZ DAĞLARI

Çanakkale ve Balıkesir sınırında yer alan Kaz Dağları, doğaseverlerin en uğrak yerlerinden Ancak bölge sonbaharda ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Dökülen yapraklar ve sonbahar renklerinin arasında yürüyüş yapmak kadar zevk verecek çok az şey var. Denize kıyısı olan Küçükkuyu, Akçay, Altınoluk ve Güre’de konaklamak mümkün.

MARDİN

MARDİN

Mardin’in tarihi yapısı yaz kış demeden ilgi görse de sonbaharda ayrı bir havası var. Şehrin eski kiliseleri, tarihi evleri ve sanatı mutlaka görülmesi gereken değerler arasında.

- Reklam -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik