Ana SayfaYaşamdanSelati vitir namazı nasıl kılınır? Gece kılınır mı? Nasıl niyet edilir?

Selati vitir namazı nasıl kılınır? Gece kılınır mı? Nasıl niyet edilir?

Selati vitir namazı nasıl kılınır, sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Özellikle kullanım anlamı bakımından da önemli konular arasındadır. Bu bakımdan Selati vitir namazı nasıl kılınır öğrenebilir ve buna göre kolaylıkla kılabilirsiniz. Selati vitir namazı nasıl kılınır? Gece kılınır mı? Nasıl niyet edilir tüm detayları ile derledik.

- Advertisement -

Selati vitir namazı, yatsı namazının ardından 3 rekat olarak kılınan bir vacip namazıdır.

 

 Selati vitir namazı nasıl kılınır?

 

 Selati vitir namazının nasıl kılındığı ve nasıl bir namaz olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Yatsı namazından sonra 3 rekat olarak kılınan bir vacip namazı olan Selati vitir namazı şu şekilde kılınmaktadır:

1.rekat: Niyet ettim Allah rızası için üç rekatlık Vitir Vacip namazını kılmaya denir. Ardından tekbir getirilir ve Allah-u Ekber denir. Sonrasında Subhaneke okunur, besmele çekerek Fatiha okunur ve Kuran’ı Kerim’den üç ayet okunur. Allah-u Ekber denerek Rüku’a gidilir ve sonrasında üç kez Subhane Rabbiyel Azim denir. Rüku’dan kalkınır Semi Allahumilen Hamide Rabbena Lekel Hamd denir. Allah-u Ekber denerek secdeye gidilir ve secdede üç kez Subhane Rabbiyel Ala denir. Allah-u Ekber denerek oturulur. Sonra tekrar Allahu-u Ekber denir ve secdeye gidilir. Subhane Rabbiyel Ala denerek Allahu-u Ekber denilir ve ikinci rekat için ayağa kalkılır.

2.rekat: Besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Kuran’ı kerimden en az üç sure okunur ve Allah-u ekber denerek Rüku’a gidilir. Subhane Rabbiyel Azim üç kez söylenerek Rüku’a doğrulur. Semi Allahulimen Hamide Rabbena Lekel Hamd denir ve Allah-u Ekber denerek secdeye gidilir. Secdede üç kez Subhane Rabbiyel Ala denir ve Allah-u Ekber denerek tekrar oturulur. Sonra Allah-u Ekber denerek secdeye gidilir ve üç kez Subhane Rabbiyel Ala denir ve Allah-u Ekber denerek oturulur. Ettahıyyatu okunur ve üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

3.rekat: Besmele çekerek Fatiha suresi okunur. Kuran’ı Kerim’den en az üç sure okunur ve sonra tekrar tekbir alınır. Niyet etmeden yalnızca Allah-u Ekber denerek tekbir alınır ve eller bağlanır. Kunut duaları okunur ve sonra Allah-u Ekber denerek Rükua gidilir. Subhane Rabbiyel Azim üç kez söylenir ve Rüku’dan doğrularak Semi Allahulimen Hamide Rabbena Lekel Hamd denir. Allah-u Ekber denerek secdeye gidilir secdede üç kez Subhane Rabbiyel Ala denir ve Allah-u Ekber denerek tekrar oturulur. Ettehıyyatü, Salli ve Barik duaları okunur. Rabbena ati ve Rabbenağfirli duaları okunur. Sonra önce sağa sonra sola Es Selamu Aleyküm Ve Rahmetulah denerek selam verilir. En son yatsı namazının da içinde olan tesbihat yapılır ve namaz bitirilir.

Gece kılınır mı?

 

 Vacip olan Selatı Vitir namazının yatsı namazı kılındıktan sonra sabah namazı vakti girinceye kadar kılınması mümkündür. Uyanabilecek olanların vitir namazını gecenin sonunda, imsak vaktinden bir süre önce kılınması daha sevaptır. Bu nedenle yatsı namazının sonunda kılınabileceği gibi sabah namazının vakti girinceye kadar da herhangi bir zamanda Selati Vitir namazının kılınması mümkündür.

 

 Nasıl niyet edilir?

 

 Selati Vitir namazına niyet etmek için ‘Niyet ettim Allah rızası için bugünkü üç rekatlık Vitir Vacip namazını kılmaya’ denir ve sonrasında da namaza başlanır. Vitir Vacip namazını yatsı namazından sabah namazına kadar kılmak mümkündür. Direkt yatsı namazının ardından kılınabileceği gibi sabah namazına kadar herhangi bir zamanda kılınması da mümkündür. İmsak vaktinden kısa bir süre önce kılınması daha sevap olduğu bilinmektedir. Selati Vitir namazı 3 rekattan oluşan bir Vitir Vacip namazıdır.

- Reklam -