Ana SayfaModaSanal alışveriş yapmanın avantajları ve dezavantajları

Sanal alışveriş yapmanın avantajları ve dezavantajları

Her insanın alışveriş zevki farklıdır. Bazıları için hobi gibiyken bazıları için işkenceye dönüşen bir süreçtir. Her halukarda her insan alışveriş yapmak zorunda kalır. Kimi ihtiyaçlarını kısa sürede almak isterken, kimi de stres atmak için bile AVM’nin yolunu tutar. Kullanıcı sayısı her geçen gün artan sanal marketlerle Türkiye’de evden online alışveriş de oldukça arttı. Peki, hangisi daha avantajlı, mağaza mı, sanal market mi?

ZAMAN

- Advertisement -

Avantajlarını listeleyecek olursak her şeyden önce zaman kısıtlamasının olmaması ön plana çıkıyor

İstenilen her vakit alışveriş yapılabilmesi online alışverişi cazip kılıyor. Üstelik satın aldığınız ürün kapınıza kadar geliyor.

FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

Bir ürün aradığınızda onu birçok farklı sitede aratarak fiyat karşılaştırması yapabilir böylece daha uyguna satın alabilirsiniz. Mağaza gezerek yapacağınız alışverişte bu karşılaştırma olayı epey zaman isteyecektir.

FIRSATLAR

FIRSATLAR

Online alışveriş sitesine üye olduğunuzda kampanya ve indirimlerden kolayca haberdar olabilirsiniz. Ayrıca kolay sipariş ve hızlı kargo imkânı da en güzel yönlerinden…

SEÇENEKLERİN FAZLALIĞI

SEÇENEKLERİN FAZLALIĞI

Eminim en azından bir kere de olsa mağazada beğendiğiniz bir ürünün bedeninin veya istediğiniz renginin olmayışıyla karşılaşmışsınızdır. Online alışverişte ise istenilen renk ve beden imkânları oldukça fazla.

İADE İMKANI

İADE İMKANI

Memnun kalmadığınız ürünü kolaylıkla iade edip paranızı geri alabilirsiniz.

ERİŞİM

ERİŞİM

Ülkenizde veya şehrinizde bulunmayan markalardan e-Ticaret siteleri imkânıyla alışveriş yapabilirsiniz

Mağazadan ya da markete giderek alışveriş yapmayı tercih ettiğinizde seçenek imkanınız biraz daha daralabilir.

ÜRÜNÜ TANIMAK

ÜRÜNÜ TANIMAK

Satın alınacak ürüne dokunmadan ve incelemeden alıyor olmak çoğu kişinin tercih etmediği bir durumdur.

Ödeyeceği paranın bu sebeple boşa gideceğini düşünenler online alışverişten uzak duruyor.

GÜVENİLİRLİK

GÜVENİLİRLİK

Sanal alışveriş sitelerine olan güvensizlik de en önemli sebeplerden. Bilindiği üzere ödeme yaparken kredi kartı bilgileri ve kişisel bilgilerin paylaşılması gerekiyor. Bu konuda çıkan pek çok dolandırıcılık haberleri de online alışverişe karşı mesafeli durmaya yönlendiriyor.

SİPARİŞ EDİLEN ÜRÜNÜN FARKLI GELMESİ

SİPARİŞ EDİLEN ÜRÜNÜN FARKLI GELMESİ

Son olarak sipariş edilen ile gelen ürünün farklı ya da beklenilen şekilde olmaması da online alışverişten soğutan sebeplerden biridir.

Böyle bir durum mağazadan alışveriş yaparken asla başınıza gelmez. Ürününüzü görür ve seçerek alırsınız

Online alışverişi etkin olarak kullanmak kesinlikle avantajlıdır ancak yakınınızdaki mağazaların indirimlerini takip etmek, yürüyüş yapmak, almak istediğiniz ürünü deneyerek kargo süreci olmadan almanızı sağlayan mağazaları da bırakmamak gerekir.

- Reklam -