Ana SayfaMagazinRusya lideri Putin Batı'ya gözdağı verdi: Amacımız savaşa son vermek

Rusya lideri Putin Batı’ya gözdağı verdi: Amacımız savaşa son vermek

- Advertisement -

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS zirvesine uzaktan video konferans yöntemiyle katılarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Putin, Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirmek istediklerini belirterek, “Ukrayna’daki eylemlerimizi tek bir şey belirliyor; Batı ve onun Ukrayna’daki uyduları tarafından Donbas’ta yaşayan insanlara karşı başlatılan savaşa son vermek.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaşın, Batılı ülkelerin attığı adımlar nedeniyle başladığını belirterek, “Ukrayna’daki eylemlerimizi tek bir şey belirliyor; Batı ve onun Ukrayna’daki uyduları tarafından Donbas’ta yaşayan insanlara karşı başlatılan savaşa son vermek.” dedi.

Güney Afrika’da devam eden BRICS zirvesine video konferans yöntemiyle katılan Putin, Ukrayna’daki çatışmanın Kiev ve Batı’nın, NATO’nun genişlemesi dahil olmak üzere eylemlerine yanıt olarak meydana geldiğini yineledi.

Putin: Moskova, Batı'nın Ukrayna'da başlattığı savaşı bitirmeye hazırdır

“HEGEMONYAYA KARŞIYIZ”

Putin, BRICS ülkelerinin çok kutuplu dünya düzenini desteklediklerini vurgulayarak, “Bazı ülkelerin kendi ayrıcalıkları için teşvik ettiği ve yeni-sömürgeciliğin sürdürülmesine dayanan her türlü hegemonyaya karşıyız.” dedi.

Söz konusu hegemonya arzusunun, Ukrayna’daki krize yola açtığını belirten Putin, “Batılı ülkelerin yardımıyla bu ülkede anayasaya aykırı darbe yapıldı ve ardından bu darbeyi kabul etmeyenlere karşı sekiz yıl boyunca acımasız bir savaş başlatıldı.” ifadesini kullandı.

Rusya lideri Putin Batı'ya gözdağı verdi: Amacımız savaşa son vermek

“UKRAYNA’DAKİ EYLEMLERİMİZİ TEK BİR ŞEY BELİRLİYOR”

Rusya’nın, Ukrayna’da “kendi kültür ve dilleri için savaşanlara” destek verme kararı aldığını anlatan Putin, “Ukrayna’daki eylemlerimizi tek bir şey belirliyor; Batı ve onun Ukrayna’daki uyduları tarafından Donbas’ta yaşayan insanlara karşı başlatılan savaşa son vermek.” dedi.

Haberler.com – Dünya

- Reklam -